NBA. Wojownicy wychodzą na prowadzenie

Koszykarzom Golden State Warriors brakuje już tylko jednej wygranej do zdobycia mistrzostwa ligi NBA. W piątym meczu finału pokonali u siebie Cleveland Cavaliers 104:91 i w rywalizacji do czterech zwycięstw prowadzą 3-2.

Gościom na nic zdał się heroiczny wysiłek LeBrona Jamesa, który drugi raz w tej serii uzyskał triple-double, zdobywając w 45 minut 40 punktów, 14 zbiórek i 11 asyst.

Wojownicy mieli w niedzielę swojego bohatera. Stephen Curry, najlepszy koszykarz ligi w sezonie zasadniczym zdobył 37 punktów, miał siedem zbiórek i cztery asysty, a jego nieprzeciętne umiejętności strzeleckie przydały się szczególnie w decydujących minutach czwartej kwarty.

Końcowy wynik nie odzwierciedla zaciętości meczu w hali Oracle Arena w Oakland. Prowadzenie zmieniało się 20 razy, 10-krotnie tablica pokazywała remis. Jeszcze na 7.47 min. przed końcem Kawalerzyści prowadzili 80:79 po trzypunktowym rzucie Jamesa, ale od tego momentu zaczął się popis skuteczności Wojowników.

Swoje rzuty z dystansu trafili Curry, Klay Thompson i Andre Iguodala, który dołożył jeszcze punkty spod kosza po zbiórce i drużyna trenera Steve’a Kerra wyszła na prowadzenie 91:84. Rywale próbowali się przeciwstawić, ale złudzeń pozbawił ich Curry, który zdobył 12 z ostatnich 13 punktów zespołu, trafiając m.in. dwie trójki sprzed nosa próbującego mu przeszkodzić Australijczyka Matthewa Dellavedovy.

W całym spotkaniu rozgrywający Warriors miał udanych siedem z 13 prób z dystansu. W ataku wsparli go Draymond Green – 16 pkt, 9 zbiórek i 6 asyst, Iguodala – 14, 8 zb. i 7 as., Brazylijczyk Leandro Barbosa – 13 i Klay Thompson – 12.

W drużynie gości, poza Jamesem, najwięcej punktów zdobyli Tristan Thompson – 19 i 10 zb., J.R. Smith – 14 i Iman Shumpert – 10.

Warriors stoją przed szansą zdobycia mistrzowskich pierścieni po 40 latach przerwy.

Dotychczas drużyna, która wygrywała piąte spotkanie finału przy remisie 2-2 zdobywała mistrzostwo w 20 na 28 takich przypadków. Ostatnio jednak Miami Heat, z LeBronem Jamesem w składzie, przegrywało w 2013 roku z San Antonio Spurs 2-3, ale sięgnęło po tytuł po zwycięstwach w dwóch ostatnich meczach.

Szóste spotkanie finału odbędzie się we wtorek w Cleveland.