NBA. Niesamowity LeBron James prowadzi Kawalerzystów po tytuł

Koszykarze Cleveland Cavaliers w trzecim meczu finału ligi NBA pokonali u siebie Golden State Warriors 96:91 i w rywalizacji do czterech zwycięstw objęli prowadzenie 2-1. LeBron James zdobył dla zwycięzców 40 punktów.

James w finałowej serii łącznie zdobył już 123 punkty. Żaden inny zawodnik w historii NBA nie był tak skuteczny w trzech pierwszych spotkaniach decydującej rywalizacji.

Cavaliers są teraz w połowie drogi do mistrzowskiego tytułu. Prześladowany kontuzjami zespół znów dał popis gry w obronie. Warriors w sezonie zasadniczym mogli się pochwalić najlepszą ofensywą, ale w pierwszej połowie zdołali zdobyć tylko 37 punktów i na przerwę schodzili przegrywając siedmioma „oczkami”.

Kiepsko grał Stephen Curry. Rozgrywający Wojowników i najbardziej wartościowy zawodnik (MVP) sezonu w dwóch kwartach uzyskał tylko trzy punkty. W trzeciej części gry goście prezentowali się jeszcze słabiej. W pewnym momencie ich strata wynosiła już 20 pkt (48:68).

To jednak nie był koniec emocji. Podopieczni trenera Steve’a Kerra w ostatniej odsłonie złapali właściwy rytm i w szybkim tempie zaczęli niwelować różnicę. Odblokował się Curry, który ostatecznie zakończył spotkanie z dorobkiem 27 pkt.

Gdy do końca pozostawało 2.45 min Cavaliers wygrywali już tylko 81:80. Wtedy niesamowitą akcją popisał się Matthew Dellavedova. 24-letni Australijczyk był faulowany przez Curry’ego, a i tak w ekwilibrystyczny sposób trafił do kosza. Wykorzystał także rzut wolny.

Po chwili stratę popełnił Curry, a za trzy trafił James. Gospodarze tym samym odskoczyli na siedem punktów i mogli skupić się na obronie prowadzenia. Końcówka była nerwowa, ale nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa.

Król James tradycyjnie był postacią pierwszoplanową, jednak jego wysiłki na niewiele by się zdały gdyby nie Dellavedova. W NBA gra dopiero drugi sezon, a w podstawowym składzie znalazł się po pierwszym meczu finału, gdy kontuzji doznał Kyrie Irving.

W niedzielę był chwalony za świetną postawę w obronie przeciwko Curry’emu. Tym razem pokazał także solidną grę w ataku – zdobył 20 pkt. Dellavedovie nie można odmówić zaangażowania. Za bezpańską piłką bez wahania rzucał się na parkiet lub w pierwsze rzędy trybun.

W ekipie Warriors pozostali gracze pierwszej piątki poza Currym uzyskali tylko 25 punktów, trafiając zaledwie 10 z 37 rzutów z gry. Sytuację ratowali rezerwowi, a wśród nich przed wszystkim Andre Iguodala – 15 pkt i David Lee – 11 pkt.

Przed finałem w roli faworytów stawiano koszykarzy z Kalifornii. Choć przegrywają 1-2, to nie należy ich skreślać. W takiej samej sytuacji byli w półfinale Konferencji Zachodniej. Wówczas wygrali trzy mecze z rzędu i wyeliminowali Memphis Grizzlies 4-2.

Następne spotkanie odbędzie się w czwartek, również w Cleveland.