Narciarskie MŚJ: Jakub Wolny sensacyjnym mistrzem w Predazzo

W juniorskich Mistrzostwach Świata wszyscy liczyliśmy na medal, któregoś z dwójki oskakanych w Pucharze Świata juniorów czyli: Krzysztofa Bieguna albo Klemensa Murańkę. Ewentualnie zakładaliśmy, że do dobrej formy z przed roku powróci Aleksander Zniszczoł i może on sprawi jakąś niespodziankę.

Tymczasem Mistrzem Świata na małej skoczni został szerzej nie znany Jakub Wolny – debiutant w Pucharze Świata w Zakopanem. Wolny po pierwszej serii był szósty – 91 m, w drugiej wylądował o osiem metrów dalej i został mistrzem świata. Polak o 0,3 pkt wyprzedził Austriaka Patrica Streitlera. Trzecie miejsce zajął prowadzący po pierwszej serii Rosjanin Jewgienij Klimow.

Krzysztof Biegun zajął szóste miejsce, na ósmej pozycji zawody ukończył Klemens Murańka, a Aleksander Zniszczoł był 13.

W finale tylko dwójce skoczków – Streitlerowi i Murańce udało się przekroczyć granicę 100 m. Pierwszy wylądował dokładnie na setnym metrze, a Polak o dwa metry dalej. W pierwszych próbach żaden z zawodników nawet nie zbliżył się do granicy setki. Największym pechowcem konkursu był Fin Santeri Ylitapio zajmujący po pierwszej serii trzecią lokatę – 92,5 m. W finale po lądowaniu na 98 m odpięła mu się prawa narta, dotknął rękami zeskoku i stracił miejsce na podium. Ostatecznie został sklasyfikowany na 18. pozycji. W sobotę w Predazzo zostanie rozegrany konkurs drużynowy. Piątkowe zawody obserwował z miejsc dla trenerów wielokrotny medalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata Adam Małysz.