Superpuchar Włoch. Szalony mecz i emocje w karnych, trofeum dla Napoli!

Napoli po raz drugi w historii może cieszyć się z Superpucharu Włoch. Podopieczni Rafaela Beniteza pokonali w serii rzutów karnych Juventus Turyn 6:5 (2:2 po dogrywce), rewanżując się tym samym za porażkę 2:4 sprzed dwóch lat.

Spotkanie miało wielu bohaterów i antybohaterów. Po dwie bramki solidarnie zdobyli Argentyńczycy – Carlos Tevez i Gonzalo Huguain. Mimo trzech obronionych jedenastek, trofeum nie mógł podnieść dzisiaj Gianluigi Buffon. Przy jednej z bramek zawinił Roberto Pereyra (przestrzelił też karnego w jednym z decydujących momentów), który zmienił maestro futbolu Andreę Pirlo.

Już po raz siódmy Superpuchar Włoch rozegrano poza granicami Italii. Tym razem padło na Katar. Szejkowie płacą, Włosi przylatują i grają… Choć spotkanie rozegrane zostało w egzotycznym kraju, a na trybunach zasiadło zaledwie 14 000 widzów, obaj szkoleniowcy wystawili podstawowe jedenastki. Faworytem niewątpliwie byli Bianconeri – mitrzowie kraju i aktualni liderzy Serie A.

Juventus FC vs  NapoliJuż w 5. minucie fatalne błędy obrońców z Neapolu wykorzystał Carlos Tevez. Argentyńczyk przejął futboówkę przed polem karnym i w sytuacji sam na sam nie dał Rafaelowi Cabralowi szans na skuteczną interwencję. W odpowiedzi do ataku ruszyli podopieczni Rafaela Beniteza. Szybką, kombinacyjną akcję minimalnie niecelnym uderzeniem zakończył Marek Hamsik. Kapitan Napoli mógł pluć sobie w brodę także chwilę później, kiedy to trafił w słupek. Po okresie przewagi neapolitańczyków do głosu doszedł Juventus, a właściwie… Tevez. Napastnik Starej Damy najpierw huknął potężnie z 18. metra, a chwilę później płaskim strzałem próbował zaskoczyć Cabrala. Golkiper Azzurrich w obu przypadkach nie popisał się zbyt pewnymi interwencjami, ale ostatecznie nie musiał wyciągać piłki z siatki. W pierwszej części gry zawodnicy obu drużyn stworzyli świetne dla oka widowisko. W ostatnim kwadransie szczęścia próbowali m.in.: Andrea Pirlo, Stephan Lichtsteiner, Jose Callejon i Gonzalo Higuain. Aktywny był szczególnie ten ostatni. Dwukrotnie próbował pokonać Gianluigiego Buffona, ale 36-latek nie dał się zaskoczyć i wykazał się niebywałym jak na swój wiek refleksem.

Juventus FC vs SSC NapoliW 54. minucie do remisu mógł doprowadzić Callejon. Były piłkarz Realu Madryt wpadł z futbolówką w szesnastkę, ale z dogodnej pozycji uderzył niecelnie. Szczęścia zabrakło także Higuainowi. Snajper Napoli próbował przelobować bramkarza rywali, ale piłka zatrzymała się na słupku. Po drugiej stronie boiska blisko pokonania własnego bramkarza był Kalidou Koulibaly. Cabral zachował jednak zimną krew i skutecznie interweniował.  Piłkarze Beniteza swój cel osiągnęli w 68. minucie. Świetnym rajdem na lewym skrzydle popisał się Jonathan de Guzman. Holender dośrodkował w pole karne, gdzie czyhał już Higuain. „El Pipita” z pięciu metrów głową pewnie pokonał najstarszego na boisku Buffona. Końcówka drugiej połowy w przeciwieństwie do pierwszej nie obfitowała w sytuacje podbramkowe. Obie drużyny nie nacierały już z tak wielkim animuszem jak przez 70 minut. W doliczonym czasie gry piłkarze Starej Damy miali wyraźną przewagę, której nie potrafili wykorzystać. Regulaminowe 90 minut nie przyniosło rozstrzygnięcia, a kibice zebrani na stadionie ze zniecierpliwieniem oczekiwali na dogrywkę.

Tę część meczu lepiej rozpoczęli Bianconeri. Celnie uderzali Roberto Pereyra i Poul Pogba, ale na posterunku czuwał Cabral. Na linii bramkowej ofiarnie interweniował także Koulibaly, który uratował swoją drużynę po strzale Arturo Vidala. Tuż po zmianie stron kolejne trafienie zaliczył Tevez. Argentyńczyk otrzymał dokładne podanie od Pogby, balansem ciała zwiódł defensorów Napoli i niezbyt mocnym, aczkolwiek precyzyjnym uderzeniem nie dał szans golkiperowi Azzurrich. Na gola rodaka szybko chciał odpowiedzieć Higuain. Na drodze stanął mu jednak dobrze dysponowany bramkarz Juve. W 118. minucie do remisu ponownie doprowadził Higuain, który najlepiej odnalazł się w podbramkowym zamieszaniu. Losy pojedynku rozstrzygnąć miały rzuty karne.

Rzuty karne:

0:0 Jorginho (Znakomity refleks Buffona)
0:0 Carlos Tevez (Słupek Argentyńczyka)
0:1 Faouzi Gholulam (Piękny, techniczny strzał w samo okienko)
1:1 ArturoVidal (Lewy, dolny róg, bramkarz rzucił się w drugą stronę)
1:2 Raul Albiol (Dokładnie tak jak Vidal)
2:2 Poul Pogba (Pewny strzał w lewą stronę)
2:3 Gokhan Inler (Podobnie do Pogby)
3:3 Claudio Marchisio (Perfekcyjny strzał pod poprzeczkę)
3:4 Gonzalo Higuain (Bomba w lewe okienko)
4:4 Alvaro Morata (Mocny strzał blisko lewego słupka)
4:5 Walter Gargano (Precyzyjne uderzenie tuż przy prawym słupku)
5:5 Leonardo Bonucci (Siłowo, nie do obrony, w lewe okienko)
5:5 Dries Mertens (Druga świetna parada Buffona)
5:5 Giorgio Chiellini (Z łatwością piłkę łapie Cabral)
5:5 Jose Callejon (Trzecia parada golkipera Starej Damy)
5:5 Roberto Pereyra (Fatalny strzał ponad poprzeczką)
5:6 Kalidou Koulibaly (Od słupka prosto do siatki)
5:6 Simone Padoin (Broni Cabral, zapewniając trofeum Nopoli)

Juventus FC vs  Napoli

Napoli ostatni raz z Superpucharu cieszyło się w 1990 roku. Poza trofeum dla zwycięzcy, obie drużyny otrzymały 1,5 mln euro za pojedynek rozegrany w arabskim kraju. Swój budżet o około 2 mln euro podreperowała także włoska federacja piłkarska.