Mundial de Żyrardów

16 sierpnia odbył się w Żyrardowie turniej piłkarski Mundial de Żyrardów, w którym udział wzięło 16 drużyn pod nazwami państw mistrzostw świata.

Główną ideą sportową tego wydarzenia jest myśl, że skoro nie ma Polski na mistrzostwach świata to trzeba dać wiarę młodym ludziom, że oni również mogą w przyszłości reprezentować barwy biało-czerwone na zawodach najwyższej rangi, dlatego w turnieju bierze udział również Reprezentacja Polski – powiedział Krzysztof Dziwisz, główny organizator.

Turniejowi towarzyszyło przesłanie manifestu o wolność i pokój, z racji nasilających się na świecie konfliktów zbrojnych.

Około 150 piłkarzy, 100 wolontariuszy oraz wszyscy kibice zanim rozpoczął się turniej, minutą ciszy oddali cześć ofiarom konfliktów zbrojnych na świecie. Piłkarze grali o pokój na świecie pod flagami państw mundialu. Mimo deszczowej pogody na początku dnia, w chwili rozpoczęcia turnieju pojawiło się słońce, które towarzyszyło zawodnikom do końca zawodów – mówił Krzysztof Dziwisz, główny organizator.

Turniej realizowany był w formule bezpłatnej i udał się dzięki życzliwości sponsorów oraz olbrzymiej motywacji wolontariuszy, których zgłosiło się około setki. Zawodnicy zwycięskich zespołów otrzymali medale, puchary oraz wiele nagród.

Mistrzami Świata w Żyrardowie zostali Grecy (Kumple), którzy w finale 2:1 pokonali ekipę Holandii (Salos Żyrardów). Mecz o trzecie miejsce wygrali Meksykanie (Centrum) pokonując 2:0 Kolumbię (Hand Dach).

W Mundialu de Żyrardów o tym która z ekip zajmie poszczególne dalsze miejsca również decydowały bezpośrednie starcia między poszczególnymi reprezentacjami. O miejsce piąte rywalizował Ekwador (DMP Serwis) z Kostaryką (Loca Team i Przyjaciele). Po zaciętym spotkaniu ostatecznie to ekipa z Ameryki Południowej wygrała 3:2. W spotkaniu o siódmą pozycję Włochy (Młode Wilki), aż 5:0 rozgromiły ekipę Chile (Dominisie). Niestety Polska (Victoria Żyrardów) grała dopiero o dziewiąte miejsce i w meczu o tą dosyć odległą pozycję minimalnie bo 2:1 pokonała USA (Inter Team).

W Żyrardowie zawiedli faworyci z prawdziwego Mundialu  czyli Argentyna (FC Orlik Lutkówka) z Brazylią (Kociem Młodzi). Ostatecznie w bezpośrednim starciu między tymi ekipami lepsi byli Albicelestes, wygrywając z Canarinhos 5:2. Trzynastą pozycję po rozgromieniu 6:1 Nigerii (Nowi) zajęli Francuzi (Amator Żyrardów). Ostatnie 15 i 16. Miejsca wspólnie podzielili „Niemcy” i „Belgia”.

Najlepszym bramkarzem turnieju został Mateusz Dajek z Holandii. Najlepszym zawodnikiem został Grek Piotr Kamiński. Tytuł króla strzelców wywalczył natomiast Kostarykańczyk Kacper Markowski.