MŚ siatkarzy 2018. Serbia na kolanach! Mamy awans do szóstki!

Na taką grę czekaliśmy! Polscy siatkarze pokonali Serbię 3:0 i awansowali do najlepszej szóstki mistrzostw świata. Biało-czerwoni zajęli pierwsze miejsce w grupie H.

Porażka z Argentyną mocno nadszarpnęła psychikę podopiecznych Vitala Heynena. Gdyby wtedy udało się wygrać, dziś nie mielibyśmy o czym mówić. A tak późniejsza porażka z Francją sprawiła, że jedną nogą byliśmy już poza szóstką; jedną nogą, bo niewiele wskazywało na to, że nasi zawodnicy zdołają się podnieść.

A jednak, już początek meczu był mocny w naszym wykonaniu. Polacy wreszcie kończyli pierwszą akcję. Rywali od siatki odrzuciła zagrywka Bartosza Kurka. Nasz atakujący opuścił pole zagrywki przy stanie 6:3. Chwilę później Neven Majstorović nie poradził sobie z serwisem Artura Szalpuka (8:3). Zaraz po pierwszej przerwie technicznej rywale zaczęli odrabiać straty. Przy stanie 12:10 piłkę po ciasnym skosie zmieścił Bartosz Kurek. Ten sam zawodnik posłał kolejnego asa. Na 16:11 – po bloku – uderzył Artur Szalpuk. Biało-czerwoni nie pozwolili na nerwową końcówkę. Po zbiciu Piotra Nowakowskiego mieliśmy pierwszą piłkę setową. Później udało się podbić atak Aleksandara Atanasijevicia, co w kontrze wykorzystał Szalpuk (25:17).

Po powrocie na parkiet nic się nie zmieniło. Polacy rozpoczęli od prowadzenia 8:5. Na drugiej przerwie technicznej przewaga była już wyższa (16:11). Nikola Grbić próbował wstrząsnąć zespołem, wprowadził zmienników, ale wszystko na nic. Mistrzowie świata byli nie do zatrzymania. Kolejny as Bartosza Kurka dał nam 8-punktowe prowadzenie. Wynik 22:13 to zasługa Artura Szalpuka. Przy kolejnej piłce meczowej pomylili się sami Serbowie (25:16).

Serbowie nie istnieli na boisku. Koncert Polaków trwał w najlepsze. W trzecim secie udało się zatrzymać Drażena Luburicia i już wtedy byliśmy krok od awansu do szóstki (8:3). Podopieczni Vitala Heynena nie tylko świetnie zagrywali, ale też byli skuteczni w kontrze. Za sprawą Artura Szalpuka zrobiło się 16:8. Kiedy trafił Kurek, prowadzenie wzrosło do 10 oczek. Piłkę meczową mieliśmy po pojedynczym bloku Piotra Nowakowskiego. Nasz środkowy chwilę później skończył atak na środku i wszystko było już jasne. To Polska – kosztem Francji – awansowała do najlepszej szóstki mistrzostw świata.

Do wygranej biało-czerwonych poprowadził Bartosz Kurek – autor 20 punktów. 15 oczek zapisał na swoim koncie Artur Szalpuk. Łącznie 10 oczek nasi siatkarze wywalczyli dzięki zagrywce.