MŚ w Lahti. Dominacja Polaków w kwalifikacjach, Stoch z rekordem skoczni!

Dawid Kubacki wygrał kwalifikacje do konkursu indywidualnego mistrzostw świata na normalnej skoczni w Lahti. Drugie miejsce zajął Piotr Żyła. Fantastycznie zaprezentował się Kamil Stoch. Lider Pucharu Świata osiągnął 103,5 m, ustanawiając nowy rekord obiektu.

Już na wczorajszych treningach polscy zawodnicy pokazali się z dobrej strony. Ostatecznie Stefan Horngacher zadecydował, że w dzisiejszych kwalifikacjach wystąpią: Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła oraz Dawid Kubacki. Zabrakło Jana Ziobry i Stefana Huli.

Szybko okazało się, że trener biało-czerwonych dokonał słusznego wyboru. Jako pierwszy z naszych reprezentantów na belce startowej usiadł Dawid Kubacki. Uzyskał aż 99 metrów, dzięki czemu odniósł zwycięstwo w serii kwalifikacyjnej. Drugi z Polaków – Piotr Żyła – wylądował na 96 metrze i uplasował się tuż za plecami Kubackiego ze stratą niecałych trzech punktów.

Zarówno Maciej Kot, jak i Kamil Stoch byli pewni udziału w konkursie. Obaj zajmują miejsca w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Kot skoczył 97 metrów, zaś Stoch zdeklasował rywali. Lider Pucharu Świata uzyskał 103,5 metra, ustanawiając nowy rekord średniego obiektu w Lahti. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi po lądowaniu złapał się za prawe kolano. Szybko uspokoił jednak kibiców. Ból ustał, a polski zawodnik nie zamierza rezygnować z walki o medale.

Początek konkursu indywidualnego o mistrzostwo świata na średniej skoczni zaplanowany jest na sobotę, na godzinę 16:30 czasu polskiego.