MŚ 2017. Z dumą opuszczali parkiet! Polacy postraszyli Francuzów!

Mistrzowie świata, srebrni medaliści igrzysk olimpijskich, gospodarze tegorocznego czempionatu – Francuzi, bo o nich mowa, jako pierwsi przekonali się o walecznym sercu i ogromnym talencie młodych polskich zawodników. Biało-czerwoni, choć ulegli obrońcom tytułu 25:26, boisko opuszczali z podniesionym czołem.

Po kolejnych porażkach z Norwegią, Brazylią i Rosją biało-czerwoni stracili szanse na awans do 1/8 finału turnieju. Do końca walczyli jednak o honor i doświadczenie. Najpierw w nerwowych okolicznościach pokonali Japonię, dziś bez presji, za to z wojowniczym nastawieniem, przystępowali do pojedynku z Francuzami.

Już pierwsze minuty przyniosły grę, której nie oglądaliśmy w wykonaniu Polaków od dawna. Skuteczny był zwłaszcza Tomasz Gębala, a między słupkami dobrze spisywał się Adam Malcher (3:3). Twarda obrona naszych szczypiornistów dała się we znaki rywalom jeszcze w pierwszym kwadransie widowiska. Choć Trójkolorowi objęli dwubramkowe prowadzenie (3:5), to potem między 9. a 16. minutą ani razu nie zdołali przedrzeć się przez defensywę gości (5:5).

Impas w ataku potężnym rzutem przełamał Kentin Mahe, na co zdecydowaną akcją odpowiedział Rafał Przybylski. W 17. minucie biało-czerwoni objęli sensacyjne prowadzenie. Nie utrzymali go jednak do przerwy, ponownie goniąc wynik. Skuteczne zagrania Tomasza Gębali, Marka Daćko i Arkadiusza Moryto były odpowiedzią na wyborną formę Oliviera Nyokasa. Do szatni obie drużyny schodziły przy wyniku 13:13.

Po powrocie na boisko obrońcy tytułu szybko zdominowali zbierających doświadczenie przeciwników. Polacy notowali kolejny w tym turnieju przestój, a pięć razy z rzędu piłkę z siatki wyciągał Adam Malcher (13:18). To nie podłamało podopiecznych Tałanta Dujszebajewa, którzy po trafieniach Pawła Paczkowskiego i Michała Daszka ponownie wrócili do gry (17:19).

Konsekwencja Francuzów i skuteczność w ataku zagwarantowała im prowadzenie 26:22. Niewielu przypuszczało jednak, że biało-czerwoni poważnie nastraszą jeszcze głównych faworytów całego turnieju. Stało się tak za sprawą Rafała Przybylskiego i Michała Daszka. Kontaktowego gola z siódmego metra na minutę przed końcem rzucił Arkadiusz Moryto (25:26). Na więcej zabrakło jednak czasu. Cud się nie wydarzył, a mądrze grający rywale dowieźli triumf do końcowej syreny.

Choć była to czwarta porażka Polaków w turnieju, po raz pierwszy od premierowego meczu z Norwegią mogli oni opuszczać boisko z podniesionym czołem. Stoczyli wyrównany bój z głównym faworytem całej rywalizacji. Teraz czekają ich mniej prestiżowe mecze o miejsca 17-24.