Memoriał Wagnera. Nieudany początek biało-czerwonych

Siatkarze reprezentacji Polski od porażki z Bułgarią 2:3 (21:25, 25:21, 21:25, 26:24, 12:15) rozpoczęli zmagania w zainaugurowanym dziś w Krakowie XIV Memoriale Huberta Jerzego Wagnera. Dla biało-czerwonych rywalizacja w turnieju jest próbą generalną przed kwalifikacjami olimpijskimi w Tokio.

Cztery ostatnie pojedynki obu reprezentacji zakończyły się tie-breakiem. Zwiastowało to wielkie emocje również w dzisiejszym pojedynku, który miał odpowiedzieć na pytanie, w jakiej formie są mistrzowie świata przed zbliżającymi się kwalifikacjami olimpijskimi.

Bartosz Kurek Todor SkrimovPremierowa partia przyniosła bardzo wyrównaną rywalizację. Na pierwszej przerwie technicznej podopieczni Stephane’a Antigi przegrywali 7:8, zaś na drugiej 15:16. W decydujących momentach skuteczniejsi byli jednak rywale. Dwa udane zagrania Cwetana Sokołowa sprawiły, że Bułgarzy objęli prowadzenie 22:19. Wywalczonej przewagi już nie oddali, a seta punktowym atakiem zwieńczył Todor Skrimow (21:25).

W kolejnej odsłonie Polacy szybko objęli prowadzenie i przez długi czas kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. Przy stanie 20:14 goście zaczęli seriami wygrywać akcje. Z dobrej strony w ofensywie pokazali się wtedy Dawid Konarski i Michał Kubiak. Nieudane zbicie Wiktora Josifowa przesądziło o zwycięstwie mistrzów świata 25:21.

Od początku trzeciego seta gospodarze byli zmuszeni gonić wynik. Gdy biało-czerwoni doścignęli wreszcie przeciwników, najpierw skutecznym atakiem popisał się Teodor Todorow, a następnie zablokowany został Dawid Konarski. Partię zakończyła zepsuta zagrywka Mateusza Bieńka (21:25).

Micha³ Kubiak Mateusz Bieniek Dawid Konarski Mateusz Mika Pawe³ ZatorskiNajwiększe emocje przyniosła odsłona nr 4. Przy stanie 23:23 udane zagranie Marcina Możdżonka dało Polakom pierwszą piłkę setową. W odpowiedzi na siatce nie pomylił się Iwan Todorow (24:24). Kolejne dwie wymiany padły jednak łupem zawodników Stephane’a Antigi. Błąd dotknięcia siatki i zepsuty atak Nikołaja Penczewa sprawiły, że zwycięzcę meczu miał wyłonić tie-break.

W nim biało-czerwoni prowadzili 6:4. Pomyłki Mateusza Miki i Michała Kubiaka dały rywalom remis (6:6). Od stanu 9:9 przyjezdni wygrali cztery akcje z rzędu, a dawkę swoich nieprzeciętnych umiejętności zaprezentował Cwetan Sokołow (9:13). Polacy podjęli walkę i zniwelowali różnicę dzielącą obie drużyny (12:13). Punktowe zbicie Wiktora Josifowa i cztery odbicia naszych siatkarzy sprawiły, że to Bułgarzy mogli dziś świętować triumf w swoim premierowym meczu XIV Memoriału Huberta Jerzego Wagnera.

W drugim spotkaniu turnieju Serbowie pokonali Belgów 3:2.