ME w zapasach – brązowy medal Damiana Janikowskiego

Damian Janikowski (WKS Śląsk Wrocław) zdobył w fińskim Vantaa brązowy medal zapaśniczych mistrzostw Europy w stylu klasycznym w wadze 85 kg. W decydującej walce Polak pokonał piątego zawodnika igrzysk olimpijskich w Londynie Niemca Jana Fischera 3:0.

Janikowski w pierwszej walce zwyciężył Białorusina Jawita Hamzataua 3:1, a następnie przegrał z Finem Ramim Hietaniemim 1:3. Fin awansował do finału kategorii i „pociągnął” Polaka do repesaży. Tam podopieczny trenera Ryszarda Wolnego pokonał obu rywali. W pierwszej walce zwyciężył Szweda Jima Peterssona 3:1, a następnie w takim samym stosunku Gruzina Roberta Kobliaszwilego.

Złoty medal zdobył Ukrainiec Żan Beleniuk. Medal Janikowskiego jest 171. krążkiem zdobytym przez biało-czerwonych w mistrzostwach Europy. Polacy wywalczyli 34 złote, 53 srebrne i 84 brązowe medale.

W niedzielę startowało jeszcze dwóch reprezentantów Polski. Mateusz Wolny (Unia Racibórz) w kategorii 75 kg sklasyfikowany został na 11., a Tadeusz Michalik (Sobieski Poznań) na 17. miejscu w wadze 80 kg. Wolny wygrał na początek ze Szwajcarem Jonasem Bossertem 3:0, a następnie uległ w ćwierćfinale późniejszemu mistrzowi Europy Rosjaninowi Aleksandrowi Czechirkinowi 1:3. Polak zdobył cztery, a jego rywal siedem punktów technicznych. W walce repesażowej Wolny przegrał z zawodnikiem Azerbejdżanu Elwinem Mursalijewem 1:3 (2-3). Michalik stoczył dwie walki. Najpierw lepszym od niego okazał się Turek Selcuk Cebi, wygrywając 3:0 (został później srebrnym medalistą), a w repesażu Polak musiał uznać wyższość Ukraińca Ołeksandra Szyszmana, który położył go na łopatki.