ME koszykarek. Polki pewnie prowadzą w grupie

Polska wygrała na wyjeździe z Luksemburgiem 66:45 (14:10, 22:20, 13:6, 17:9) w swoim czwartym spotkaniu eliminacji mistrzostw Europy 2015 koszykarek i z kompletem zwycięstw prowadzi w tabeli grupy A.

W spotkaniu nie wystąpiły środkowa Ewelina Kobryn, która ma lekko naciągnięty jeden z mięśni oraz kontuzjowana w meczu ze Słowenią Martyna Koc (złamany nos), ale ich nieobecność nie przeszkodziła w odniesieniu wysokiej wygranej nad najsłabszą drużyną grupy.

Polska zapewniła sobie tym samym minimum drugie miejsce w tabeli. W eliminacjach ME 22 drużyny walczą w sześciu grupach. Awans uzyskają zwycięzcy oraz pięć najlepszych zespołów z drugich miejsc. Zapewniony występ w ME mają już gospodarze turnieju (Węgry i Rumunia), a także Grecja, Hiszpania, Francja, Turcja, Serbia, Białoruś i Czechy.

Biało-czerwone kontrolowały przebieg gry od pierwszej do ostatniej minuty, wygrały walkę pod tablicami 39:28, miały 20 asyst (rywalki tylko 11) i wymusiły na rywalkach 20 strat (same miały ich 12).

Podobnie jak w meczu we Władysławowie w pierwszej połowie koszykarki z Luksemburga stawiały bardziej zacięty opór, a gra była wyrównana.

Po 20 minutach Polska prowadziła 36:30, ale w drugiej połowie podopieczne trenera Jacka Winnickiego zdeklasowały rywalki wygrywając tę część 30:15. Grą Polek dobrze kierowała nie tylko Paulina Pawlak (sześć asyst), ale jej młodsze koleżanki Dominika Owczarzak (cztery asysty) i Weronika Idczak (dwie asysty).

Rywalki miały słabą skuteczność rzutów za dwa punkty – 34 procent, ale trafiły aż dziewięć razy zza linii 6,75 m.

Polki kolejne spotkanie rozegrają we Władysławowie 22 czerwca ze Słowenią, z którą na wyjeździe wygrały 68:59.

Luksemburg – Polska 45:66

Polska: Justyna Żurowska 12, Małgorzata Misiuk 12, Katarzyna Krężel 9, Marta Jujka 8, Paulina Pawlak 6, Agnieszka Skobel 6, Dominika Owczarzak 4, Weronika Idczak 3, Magdalena Ziętara 2, Agnieszka Kaczmarczyk 2, Aldona Morawiec 2;

Najwięcej punktów dla Luksemburga zdobyły Cathy Schmit 13, Nadia Mossong 10.