LM. Cenna wygrana Resovii

Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów pokonali na wyjeździe Berlin Recycling Volleys 3:2 (25:19, 25:20, 21:25, 17:25, 15:10) w meczu 4. kolejki grupy C Ligi Mistrzów. Tym samym podopieczni Andrzeja Kowala zrewanżowali się rywalom za dotkliwą porażkę sprzed dwóch tygodni, której doznali w hali Podpromie (0:3).

Dzięki wygranej Resovia powróciła na fotel lidera grupy C. W tabeli z dorobkiem ośmiu oczek wyprzedza swojego dzisiejszego rywala jedynie lepszym bilansem setów. Trzecia Budvanska Rivijera Budva, która uległa wczoraj ACH Volley Lubljana (1:3), traci do mistrzów Polski już trzy punkty. W następnej kolejce zawodnicy Andrzeja Kowala zmierzą się przed własną publicznością z mistrzem Słowenii i w przypadku zwycięstwa, najlepiej za trzy oczka, wywalczą awans do następnej fazy rozgrywek.

I set

Premierowa odsłona meczu zdecydowanie należała do rzeszowian. Co prawda początek seta przyniósł ze sobą wyrównaną walkę po obu stronach siatki, lecz z wraz z upływającymi minutami do głosu coraz wyraźniej zaczęli dochodzić wicemistrzowie Polski. W efekcie na pierwszej przerwie technicznej podopieczni trenera Andrzeja Kowala prowadzili dwoma oczkami, po zepsutym ataku Sebastiana Kuehnera (6:8), a gdy udaną kiwką w środek boiska popisał się Jochen Schoeps na tablicy świetlnej pojawił się wynik 9:12 i o czas na żądanie poprosił trener gospodarzy. Krótka reprymenda ze strony Marka Lebedewa nie podziałała jednak mobilizująco na jego podopiecznych, bowiem na parkiecie nadal dominowali przyjezdni (12:16). Gdy dwukrotnie ze środka skutecznie zbił Piotr Nowakowski, dystans między zespołami zwiększył się do sześciu oczek i losy tej partii były właściwie rozstrzygnięte (14:20). Końcówka nie przyniosła już większych zmian w grze. Resovia pewnie wygrała 25:19, a seta zakończył zagrywką w taśmę Felix Fischer.

II set

Otwarcie drugiej części spotkania należało do mistrzów Niemiec, którzy dość szybko zbudowali trzypunktową przewagę, zatrzymując blokiem Nikołaja Penczewa (7:4). Drużyna prowadzona przez Andrzeja Kowala nie zraziła się jednak słabym początkiem partii, gdyż niedługo później doprowadziła do remisu 7:7. Od tego momentu trwała zacięta walka, a żadna z ekip nie była wstanie odskoczyć na więcej niż dwa oczka (9:9, 12:12). Jako pierwsi uczynili to gospodarze, głównie dzięki sprzyjającym decyzjom sędziów (14:12), lecz na drugą przerwę techniczną w minimalnie lepszych nastrojach schodzili rzeszowianie za sprawą kolejnego udanego zbicia Piotra Nowakowskiego (15:16). Po powrocie na parkiet wicemistrzowie Polski postanowili pójść za ciosem i od stanu 20:20 już tylko oni zdobywali punkty. Skuteczny atak z lewego skrzydła Marko Ivovicia, as serwisowy w wykonaniu Jochena Schoepsa oraz blok na Paulu Carrollu spowodowały, że druga partia padła łupem rzeszowian (20:25).

III set

Trzeci set początkowo zwiastował szybkie zwycięstwo wicemistrzów Polski. Podopieczni Andrzeja Kowala między innymi, dzięki wzorowej współpracy Fabiana Drzyzgi ze środkowymi, prowadzili już 10:6 i wydawało się, że w pełni kontrolują przebieg wydarzeń na parkiecie. Wtedy jednak inicjatywę zaczęła przejmować niemiecka drużyna, która najpierw zredukowała straty (10:10), a następnie po błędzie przejścia linii środkowej przez Nikołaja Penczewa i kontrze z szóstej strefy Roberta Kromma, uzyskała dwupunktową przewagę (16:14). Po wznowieniu gry zawodnicy Marka Lebedewa zaczęli spisywać się coraz lepiej (19:16). Wprawdzie Resovię stać było jeszcze na doprowadzenie do remisu, za sprawą skutecznej kontry w wykonaniu Marko Ivovicia (19:19), ale to było wszystko, na co było ich stać. Świetne zagrywki Roba Bontje w połączeniu z autowym atakiem Jochena Schoepsa dały drużynie ze stolicy Niemiec triumf w tej części spotkania 25:21.

IV set

Czwarta odsłona meczu, podobnie jak poprzednia, należała do gospodarzy, którzy już na samym początku wypracowali sobie bezpieczną przewagę (7:3). Rewelacyjnie w tym fragmencie seta spisywali się zwłaszcza Scott Touzinsky oraz Christian Duennes. Gra gości mocno falowała, zaś siatkarze mistrza Niemiec radzili sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Kiedy Nikołaj Penczew uderzył bezpośrednio w antenkę, a Robert Kromm efektownie zaatakował z „pipe’a”, na tablicy świetlnej było już 19:13 i stało się jasne, że podopieczni Marka Lebedewa tej partii nie przegrają. Ostatecznie set zakończył się wygraną Berlin Recycling Volleys do 17.

V set

Decydująca część meczu od samego początku przebiegała pod dyktando rzeszowian, którzy za sprawą mocnych zagrywek Jochena Schoepsa oraz skutecznych bloków na Robercie Krommie i Christianie Duennesie odskoczyli na sześć punktów (1:7). Tak wysoko wypracowana przewaga pozwoliła zawodnikom Andrzeja Kowala na spokojne kontrolowanie gry do końca seta. Mistrzowie Niemiec poderwali się jeszcze do walki, zmniejszając straty do czterech oczek po skutecznym ataku  z szóstej strefy Scotta Touzinsky’ego (8:12), jednak goście na nic więcej już nie pozwolili. W ostatniej akcji meczu sprytem przy siatce wykazał się Fabian Drzyzga i to Resovia mogła zapisać na swoje konto dwa cenne punkty (10:15).