Ligi w Europie: Wielka pogoń Realu, Manchester upokorzony, faworyci tracą punkty!

W Anglii kolejne zwycięstwa zanotowały ekipy Arsenalu, Manchesteru City i Chelsea. The Blues pokonali u siebie Manchester United 3:1. W Hiszpanii już tylko punkt dzieli Real Madryt od liderujących Barcelony i Atletico. Na włoskich boiskach triumfowali faworyci. Rozczarowało tylko Napoli, które zaledwie zremisowało z Bologną 2:2.

Premier League

W hicie 22 kolejki ligi angielskiej Chelsea pokonała na Stamford Bridge Manchester United 3:1. Czerwone diabły mają już tylko iluzoryczne szanse na obronę mistrzowskiego tytułu. Na prowadzeniu wciąż Arsenal. Kanonierzy wygrali w derbach Londynu z Fulham 2:0. Tempa nie zwalnia Manchester City. Obywatele rozbili u siebie Cardiff 4:2.

Wspaniałe spotkanie przeciwko United rozegrał Samuel Eto’o. Były gwiazdor Barcelony i Interu zanotował hat – ricka i poprowadził Londyńczyków do zwycięstwa nad aktualnymi mistrzami Anglii. United odpowiedzieli honorowym trafieniem Javiera Hernandeza w końcówce meczu. Do prowadzącego Arsenalu podopieczni Davida Moyesa tracą już 14 punktów.

W miniony weekend Kanonierzy podejmowali przed własną publicznością Fulham. Zwycięstwo swojej drużynie dwoma trafieniami zapewnił Santi Cazorla. W dalszym ciągu punkt do podopiecznych Wengera tracą The Citizens. Obywatele nie bez problemów wygrali z ostatnim w tabeli Cardiff. Po pół godzinie gry na Etihad Stadium był remis 1:1. Sytuację jeszcze przed przerwą uspokoił Jesus Navas. W ostatnim kwadransie zwycięstwo City zapewniły gole Toure i Aguero.

Kolejną stratę punktów zanotowali piłkarze z Liverpoolu. The Reds zaledwie zremisowali u siebie z Aston Villą 2:2. Swoich fanów rozczarował również Everton, który stracił punkty w West Bromwich.

Zwiększa się przewaga trzech czołowych drużyn nad resztą stawki. Czwarty Liverpool traci do Kanonierów aż 8 oczek. Walkę o tytuł stoczą najprawdopodobniej Arsenal, City i Chelsea.

Wyniki 22 kolejki Premier League:

Sunderland – Southampton 2:2

F. Borini 32’ A. Johnson 71’ – J. Rodriguez 4’ D. Lovren 31’

Arsenal Londyn – Fulham 2:0

S. Cazorla 57’ i 61’

Manchester City – Cardiff 4:2

E. Dzeko 14’ J. Navas 33’ Y. Toure 76’ S. Aguero 79’ – C. Noone 29’ F. Cambell 93’

Swansea – Tottenham 1:3

W. Bony 78’ – E. Adebayor 35’ i 71’ Chico 54’ (samobójcza)

Seria A

20 kolejka ligi włoskiej nie przyniosła większych zmian w ligowej tabeli. Faworyci nie zawiedli (z wyjątkiem Napoli) swoich kibiców i solidarnie zdobyli komplet punktów, największym wydarzeniem kolejki był zwycięski debiut Clarence Seedorfa w roli trenera Rossonerrich.

Bardzo pewnie wygrał Juventus Turyn. Broniący mistrzowskiego tytułu Bianconeri pokonali przed własną publicznością Sampdorię Genua 4:2, a kolejne dwa gole do swojego dorobku dorzucił rewelacyjny Arturo Vidal ( w obecnych rozgrywkach ma ich już dziesięć). W barwach gości blisko 70 minut zagrał Paweł Wszołek, a drugi z naszych reprezentantów, Bartosz Salamon, cały mecz spędził na ławce rezerwowych.

Goniąca lidera AS Roma rozbiła walczące o utrzymanie Livorno 3:0. Losy spotkania zostały rozstrzygnięte już w pierwszych 45 minutach gry. Strzelanie na Stadio Olimpico rozpoczął Mattia Destro. Jeszcze przed przerwą na 2:0 podwyższył Kevin Strootman. Po zmianie stron wynik meczu ustalił Adem Ljajić. Rzymianie nadal tracą osiem oczek do prowadzącego w tabeli Juventusu.

Drugi bramkarz Romy, Łukasz Skorupski, przez pełne 90 minut przyglądał się poczynaniom kolegów z boku.

Nie zawiodła Fiorentina. Grająca bez swojego najlepszego strzelca, Giuseppe Rossiego, drużyna Vincenzo Montelli pewnie wywiozła trzy punkty z Catanii (3:0). Bohaterem spotkania został debiutujący w drużynie gości, Alessandro Matri. Sprowadzony przed kilkoma dniami z Milanu 29-latek zanotował dwa trafienia oraz zaliczył asystę przy golu Matiasa Fernandeza. Całe spotkanie na ławce rezerwowych Violi przesiedział Rafał Wolski.

Rozczarowało natomiast Napoli, które niespodziewanie straciło punkty w Bolonii (2:2). Wynik spotkania otworzył w 37 minucie napastnik gospodarzy Rolando Bianchi. Kolejne dwa trafienia należały do drużyny Rafaela Beniteza. Strzelali kolejno: Gonzalo Higuain  i Jose Callejon. W odpowiedzi ponownie przypomniał o sobie Bianchi, który na sekundy przez końcem meczu zapewnił swojej ekipie bezcenny punkt.

Torino, z Kamilem Glikiem w składzie (90 minut i żółta kartka), pokonało na wyjeździe Sassuolo 2:0. Bramki dla przyjezdnych zdobyli Ciro Immobile i Matteo Brighi.

Clarence Seedorf od zwycięstwa rozpoczął swoją drugą przygodę z Milanem (tym razem w roli trenera). Jego piłkarze pokonali na własnym terenie Hellas Veronę 1:0. Bramkę rozstrzygającą losy spotkania zdobył uderzeniem z jedenastu metrów Mario Balotelli. Dla Rossonerrich było to dopiero szóste ligowe zwycięstwo w bieżącym sezonie.

Wyniki 20 kolejki Serie A:

AS Roma – Livorno 3:0

M. Destro 6’ K. Strootman 36’ A. Ljajić 78’

Juventus – Sampdoria 4:2

A. Vidal 18’ i 41’ (karny) F. Llorente 24’ P. Pogba 78’ – A. Barzagli 38’ (samobójcza) M. Gabbiadini 69’

Udinese – Lazio 2:3

A. Di Natale 8’ (karny) E. Agyemang – Badu 68’ – A. Candreva 62’ (karny) A. Lazzari 82’ (samobójcza) Hernanes 90’

Primera Division

Real Madryt wykorzystał potknięcia liderów i i zbliżył się w tabeli na jeden punkt do prowadzących: Barcelony i Atletico.

Królewscy odprawili z kwitkiem drużynę Damiena Perquisa (poza kadrą meczową) Betis Sewilla wygrywając 5:0. Na Estadio Benito Villamarin bramki zdobyli: Cristiano Ronaldo, Gareth Bale, Karim Benzema dla którego było to setne trafienie w barwach Realu, Angeli Di Maria oraz Alvaro Morata. Dla Realu było to 16 zwycięstwo w obecnym sezonie ligowym. Z dorobkiem 50 punktów tracą do liderującej Barcelony zaledwie jedno oczko.

Do nie małej sensacji doszło na Estadio Ciudad de Valencia, gdzie miejscowe Levante zremisowało z faworyzowaną Barceloną 1:1. Na bramkę Loukasa Vyntry (10 minuta) odpowiedział dosyć szybko Gererd Pique (19 minuta). To było jednak wszystko, na co było stać graczy Tito Vilanovy. Dobra postawa defensywy gospodarzy oraz słaba skuteczność gości uchroniło Levante przed porażką i podział punktów stał się faktem.

Atletico Madryt nie wykorzystało potknięcia „Dumy Katalonii” i po remisie z Sevillą 1:1  zrównało się punktami z Barceloną, której ustępują tylko gorszym bilansem bramek.

Podziałem punktów zakończył się też pojedynek Malagi z Valencią (0:0). W zespole Bernda Schustera ponownie zabrakło Bartłomieja Pawłowskiego.

Walczący o awans do Ligi Mistrzów Athletic Bilbao pokonał na San Mames Real Valladolid 4:2. Dzięki temu zwycięstwu „Baskowie” nadal utrzymują się na czwartym miejscu w tabeli Primera Division.