Ligi w Europie: Juventus zatrzymany, Bayern bliżej mistrzostwa

Lazio Rzym zatrzymało rozpędzoną maszynę z Turynu. Juventus zaledwie zremisował w stolicy 1:1. W Hiszpanii obyło się bez niespodzianek. Swoje mecze pewnie wygrały Real, Atletico i liderująca Barcelona. Słabo rundę wiosenną rozpoczęła Borussia Dortmund. Piłkarze z Zagłębia Ruhry zremisowali z przeciętnym Augsburgiem 2:2. Przewagę nad resztą stawki powiększył Bayern, zwyciężając w Moenchengladbach 2:0.

Bundesliga

W meczu otwierającym rundę rewanżową, Borussia Moenchengladbach przegrała z mistrzem Niemiec – Bayernem Monachium 0:2 i poniosła pierwszą domową porażkę w sezonie. W drużynie gości zabrakło kontuzjowanych Francka Ribery’ego i Bastiana Schweinsteigera oraz Mario Mandzukicia. Chorwat został pominięty przez Pepa Guardiolę przy ustalaniu kadry meczowej na piątkowe spotkanie. Powodem takiej decyzji były, zdaniem trenera Bawarczyków, jego słabe wyniki na treningach. Bramki dla przyjezdnych strzelali Mario Gotze i Thomas Muller. Bayern zanotował 15 wygraną w sezonie i powiększył przewagę na drugim w tabeli Bayerem Leverkusen do 10 punktów.

Kolejna wpadkę zaliczyła za to Borussia Dortmund, która zaledwie zremisowała na Signal Iduna Park z Augsburgiem 2:2. Gospodarze dwukrotnie wychodzili na prowadzenie, jednak podopieczni Markusa Weinzierla za każdym razem odpowiadali, najpierw za sprawą samobójczego trafienia Svena Bendera, a później dzięki celnej główce Ji Dong-Wona. Podział punktów oznacza kolejny mecz bez zwycięstwa podopiecznych Jurgena Kloppa, którzy ostatnią ligową wygraną odnieśli na Coface Arena, ogrywając miejscowe Mainz 3:1. Niestety, nie najlepiej sobotnie spotkanie będzie wspominał skrzydłowy Borussi, Jakub Błaszczykowski. Reprezentant Polski już w czwartej minucie nabawił się urazu i po krótszej chwili został zmieniony przez Pierre’a Emericka-Aubameyanga. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że Błaszczykowski ma zerwane więzadła krzyżowe  w kolanie, a kontuzja wyklucza go z gry na pół roku.

Do sporej niespodzianki doszło na Volkswagen-Arena, gdzie aspirujący do gry w Lidze Mistrzów VFL Wolfsburg uległ Hannoverowi 1:3. Był to debiut Tayfuna Korkuta w roli trenera H96. Bohaterem spotkania został strzelec dwóch goli, Leonardo Bittencourt. Dzięki tej wygranej przyjezdni wskoczyli do pierwszej dziesiątki tabeli. Z kolei gracze Dietera Heckinga spadli z piątej na szóstą pozycję. W drużynie gości zadebiutował były zawodnik Lecha Poznań Artjom Rudnevs, który swój występ okrasił bramką, a wśród pokonanych pierwsze spotkanie odnotował Kevin De Bruyne. W kadrze Hannoveru zabrakło kontuzjowanego Artura Sobiecha. 23-latek zmaga się obecnie z kontuzją ścięgna Achillesa.

Warte odnotowania jest także pierwsze w tym sezonie ligowe zwycięstwo piłkarzy FC Nurnberg, którzy rozgromili TSG Hoffenheim 4:0.

Serie A

Lazio Rzym przerwało zwycięską passę Juventusu Turyn. Stara Dama w meczu 21. kolejki Serie A zremisowała w stolicy 1:1. W 27. minucie rzut karny na gola zamienił Antonio Candreva. Bianconeri odpowiedzieli trafieniem Fernando Llorente. Wcześniej piłkarze mistrza Włoch wygrali w lidze 12 razy z rzędu. Podopiecznych Antonia Conte nie zatrzymała nawet Roma, która z Turynu wracała z trzybramkowym balastem. Kolejny remis zanotowało Napoli. Zawodnicy z Neapolu zremisowali przed własną publicznością z Chievo 1:1. Rywalem AS Romy był inny klub z Verony – Hellas. Rewelacyjny beniaminek nie sprawił dużych problemów Wilkom. Giallorossi pewnie wygrali 3:1 i zmniejszyli straty do liderującego Juventusu.

Remisu Napoli nie wykorzystała Fiorentina, która podzieliła się punktami z Genoą. Swoich fanów nie zawiódł tym razem AC Milan. Piłkarze Clarence’a Seedorfa pokonali w wyjazdowym spotkaniu Cagliari 2:1. Losy pojedynku rozstrzygnęły się w ostatnich 5. minutach. Najpierw wyrównującym trafieniem popisał się Balotelli, a po chwili zwycięskiego gola zdobył Pazzini. Bezbramkowy remis Interu z Catanią wykorzystało Torino. Drużyna Kamila Glika zwyciężyła Atalantę. Jedynego gola zdobył z rzutu karnego Alessio Cerci.

Wyniki 21. kolejki Serie A:

Napoli – Chievo 1:1
R. Albiol 88’ – G. Sardo 18’

Lazio – Juventus 1:1
A. Candreva 27’( karny) – F. Llorente 60’

Hellas Verona – AS Roma 1:3
E. Hallfredsson 49’ – A. Ljajić 45’ Gervinho 60’ F. Totti 82’( karny)

Cagliari – AC Milan 1:2
M. Sau 28’ – M. Balotelli 87’ G. Pazzini 89’

Inter – Catania 0:0

Livorno – Sassuolo 3:1
L. Greco 4’ Paulinho 11’ M. Benassi 26’ – D. Berardi 28’( karny)

Parma – Udinese 1:0
Amauri 35’

Sampdoria – Bologna 1:1
M. Gabbiadini 61’ – A. Diamanti 90’( karny)

Torino – Atalanta 1:0
A. Cerci 60’( karny)

Fiorentina – Genoa 3:3
A. Aquilani 33’(karny) 42’ 57’ – A. Gilardino 27’(karny) L. Antonini 34’ S. De Maio 77’

tabela,-serie-A

Primera Division

Real Madryt nie zwalnia tempa. W 21 kolejce Primera Division „Królewscy” odprawili z kwitkiem Granadę 2:0. Piłkarze Carlo Ancelottiego zanotowali dziewiąte zwycięstwo z rzędu. Kibice zgromadzeni na Santiago Bernabeu dość długo musieli czekać na bramkę w tym spotkaniu. Wynik otworzył w 56 minucie Cristiano Ronaldo, dla którego było to 22 trafienie w trwającym sezonie. Niedługo później prowadzenie podwyższył, będący ostatnio w wysokiej formie, Karim Benzema. Wicemistrzowie Hiszpanii pozostali na trzecim miejscu  w tabeli. Do prowadzących: Barcelony i Atletico tracą zaledwie jedno oczko.

Planowo swój mecz wygrała Barcelona, która nie dała większych nadziei Maldze wygrywając 3:0. Bramki na Camp Nou strzelali: Gerard Pique, Pedro i Alexis Sanchez. Dotychczas podopieczni Tito Vilanovy odnieśli komplet zwycięstw przed własną publicznością i nadal pozostają na fotelu lidera rozgrywek. 75 minut w barwach Boquerenos zagrał młodzieżowy reprezentant Polski Bartłomiej Pawłowski, który w pierwszej części spotkania zastąpił kontuzjowanego Roque Santa Cruza. Dla 21-letniego napastnika był to pierwszy występ w zespole Bernda Schustera od 25 listopada.

Atletico Madryt wciąż dotrzymuje kroku Barcelonie. Rojiblancos pokonali Rayo Vallecano 4:2 na terenie rywala. Już w 8 minucie prowadzenie gościom dał David Villa. 22 minuty później na 2:0 strzelił Arda Turan. Odpowiedź gospodarzy była natychmiastowa, a na listę strzelców wpisał się Jonathan Viera. Jeszcze przed przerwą ponownie przypomniał o sobie Turan, który zapisał na swoim koncie drugiego gola. Kiedy na kwadrans przed zakończeniem meczu samobójcze trafienie zaliczył  stoper gospodarzy Saul Niguez, stało się jasne, że trzy punkty powędrują na Vicente Calderon. Ambitnie grające  Rayo stać było tylko na jedno trafienie, autorstwa Joaquina Larriveya. Gracze Diego Simeone uzbierali na swoim koncie 54 punkty i ustępują miejsca liderującej Barcelonie zaledwie gorszym bilansem bramkowym.

W spotkaniu kończącym 21 kolejkę hiszpańskiej Primera Divison Real Sociedad rozbił na Estadio Anoeta walczące o utrzymanie Elche 4:0, a hat trickiem popisał się Antoine Griezmann. Równie okazałe zwycięstwo odniósł Athletic Bilabao – wygrywając w Pampelunie z tamtejszą Osasuną 5:1. Dzięki tej wiktorii Baskowie umocnili się na czwartej pozycji w tabeli, premiowanej grą w eliminacjach Ligi Mistrzów.