Ligi w Europie: Inter królem Mediolanu, Liverpool tymczasowym liderem, kolejna wpadka Borussii

Po zwycięstwie nad Cardiff piłkarze z Liverpoolu zasiedli na fotelu lidera Premier League. Pozostaną na nim przynajmniej do dzisiejszego wieczoru, kiedy to Arsenal spotka się na własnym stadionie z Chelsea. W derbach Mediolanu Inter pokonał na San Siro Milan 1:0. Kolejny słaby mecz zagrała Borussia Dortmund przegrywając u siebie z Herthą 1:2.

Liga angielska
Nie było niespodzianek w zakończonych już meczach 17 kolejki Premier League. Liverpool pewnie pokonał przed własną publicznością Cardiff 3:1. W drużynie The Reds, jak zwykle wyróżnił się Luis Suarez. Urugwajczyk dwa razy sam trafił do siatki, a raz asystował przy golu Raheema Sterlinga. Sporo nerwów kosztowało fanów z Manchesteru spotkanie City z Fulham. W pierwszej połowie wszystko szło zgodnie z planem. Obywatele po bramkach Toure i Kompanego schodzili do szatni prowadząc 2:0. Drugą połowę świetnie rozpoczęli Londyńczycy. Trafienie Richardsona i samobójcza bramka Kompanego zapewniły nam emocjonującą końcówkę spotkania. W ostatnim kwadrancie szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili The Citizens. Gole Navasa i Milnera pozwoliły City na wyjazdowe zwycięstwo 4:2. Ciekawie było również w meczu Swansea z Evertonem. Zwycięskiego gola dla gości z Liverpoolu strzelił w 84 minucie Ross Barkley. W Manchesterze aktualni mistrzowie Anglii pokonali na Old Trafford West Ham 3:1, a Southampton bez kontuzjowanego Artura Boruca przegrało u siebie z Tottenhamem 2:3.
Swansea – Everton 1:2
Na pierwszą pozycję wskoczył Liverpool. The Reds mają punkt przewagi nad drugim w tabeli Manchesterem City. Everton jest czwarty ze stratą dwóch oczek do lidera. Trzeci Arsenal i piąte Chelsea zagrają dziś na The Emirates w ostatnim meczu 17 kolejki Premier League. W przypadku zwycięstwa Kanonierzy obejmą prowadzenie w lidze. Najbliżej spadku są Sunderland, Fulham i Crystal Palace. Aktualni mistrzowie Anglii, Manchester United plasują się na 8 pozycji.
Najlepsi strzelcy:
18 – Luis Suarez (Liverpool)
13 – Sergio Aguero (Manchester City)
9 – Daniel Sturridge (Liverpool)

Liga niemiecka
Po raz kolejny swoich fanów rozczarowali piłkarze Borussii Dortmund i Bayeru Leverkusen. Ekipa z Zagłębia Ruhry uległa na własnym stadionie Hercie Berlin 1:2. Od 7 minuty gospodarze prowadzili po bramce Reusa. Przyjezdni odpowiedzieli jeszcze w pierwszej połowie. Gole Ramosa i Allaguiego dały Hercie sensacyjne zwycięstwo. Zawodnicy Bayeru Leverkusen nie zdołali w Bremie pokonać miejscowego Werderu. Przegrali 0:1, a jedynego gola dla gospodarzy strzelił Santiago Garcia. Porażek czołowych drużyn nie wykorzystała czwarta w tabeli Borussia Moenchenglandbach remisując z Wolfsburgiem 2:2. Przełożony na później został mecz mistrzów Niemiec Bayernu Monachium. Bawarczycy w miniony weekend sięgnęli po kolejne trofeum, wygrywając w Maroku Klubowe Mistrzostwa Świata.
Borussia Moenchengladbach – Wolfsburg 2:2
Na pozycji lidera w dalszym ciągu jest Bayern Monachium. Porażki Borussii i Bayeru nie do końca wykorzystali piłkarze z Moenchengladbach, jednak remis z Wolfsburgiem wystarczył aby przeskoczyć w tabeli dortmundczyków. Drużyna Roberta Lewandowskiego spadła na czwarte miejsce. Ich pogromcy, piłkarze Herthy awansowali na 6 lokatę. Pomimo zwycięstwa ostatnie miejsce w dalszym ciągu zajmuje Eintracht Braunschweig.
12 – Adrian Ramos (Hertha Berlin)
11 – Robert Lewandowski (Borussia Dortmund)
10 – Mario Mandzukić (Bayern Monachium)

Liga hiszpańska
Kolejne zwycięstwa w 17 kolejce Primera Division zanotowały Atletico, Real i Barcelona. Podopieczni Diego Simeone nie bez problemów pokonali przed własną publicznością Levante 3:2. Gola na wagę trzech punktów strzelił w 77 minucie Diego Costa. Równie zacięty był pojedynek Valencii z Realem Madryt. Gospodarze dwukrotnie doprowadzali do remisu, jednak ostatnie słowo należało do Królewskich. Decydującą bramkę strzelił w 82 minucie rezerwowy Jese. Los Blancos wygrali ostatecznie 3:2. Kolejne zwycięstwo zaliczyła także Barcelona. Duma Katalonii po bramkach Escudero i Lopeza przegrywała z Getafe 0:2. Pod koniec pierwszej połowy obudził się Pedro. Hiszpan w ciągu 9 minut zaaplikował gospodarzom trzy bramki. Dwa trafienie dorzucił w drugiej odsłonie Cesc Fabregas. Barca wygrała ostatecznie 5:2 i kończy rok na pozycji lidera ligi hiszpańskiej.
Valencia – Real Madryt 2:3
Na prowadzeniu w dalszym ciągu Barcelona. Duma Katalonii ma tyle samo punktów, co rewelacyjne Atletico Madryt. Trzeci jest Real ze stratą 5 punktów do czołówki. Pierwszą czwórkę zamykają piłkarze z Bilbao. Ostatni w tabeli jest Betis. Drużyna z Andaluzji traci już 5 punktów do 17 Valladolid. Strefę spadkową dzięki wyjazdowemu zwycięstwu opuściła Almeria.
19 – Diego Costa (Atletico Madryt)
18 – Cristiano Ronaldo (Real Madryt)
11 – Antoine Griezmann (Real Sociedad)

Liga włoska
W 17 kolejce Serie A punkty straciło Napoli. Azzurri zaledwie zremisowali wyjazdowe spotkanie z Cagliari 1:1. Dobrze spisały się pozostałe drużyny z czołówki. Juventus pewnie pokonał Atalantę 4:1, a Roma rozgromiła u siebie Catanię 4:0. Bardziej zacięty był mecz Fiorentiny z Sassuolo. Piłkarze z Florencji wygrali po bramce Rossiego 1:0. W najbardziej emocjonującym spotkaniu Inter pokonał na San Siro Milan. Derby Mediolanu strzałem pietą rozstrzygnął w 86 minucie Rodrigo Palacio.
Inter – Milan 1:0
W czołówce tabeli bez zmian. Pierwszy Juventus wyprzedza o 5 punktów Romę. Piłkarze ze stolicy zwiększyli swoją przewagę nad Napoli do 5 oczek. Czwarta Fiorentina ma już tylko 2 punkty przewagi nad piątym Interem. Dzięki zwycięstwu strefę spadkową opuściła Bologna. Po 17 kolejce trzy ostatnie miejsca okupują drużyny Catanii, Livorno i Sassuolo. Coraz bardziej pogrąża się AC Milan. Rossoneri zajmują 13 miejsce w Serie A, a w 17 rozegranych do tej pory meczach, zgromadzili zaledwie 19 punktów.