Liga Światowa. Serbia górą w starciu z mistrzami świata, o finał zagramy z Francją!

Po niezwykle zaciętym spotkaniu polscy siatkarze w tiebreaku musieli uznać wyższość podopiecznych Nikoli Grbicia, ostatecznie przegrywając 2:3 (25:18, 22:25, 25:22, 22:25, 13:15). Ekipa Stephane’a Antigi do zajęcia w swojej grupie pierwszego miejsca i zarazem zmierzenia się w półfinale z Francją potrzebowała wygrać dwa sety w tym meczu. Warunek ten spełnili po trzech partiach, do pokonania waleczniej Serbii zabrakło niewiele, być może kilku popełnionych błędów własnych mniej.

I set mocny początek

Podobnie jak wczorajsze stracie z Włochami polscy siatkarze w pojedynku z Serbią zaczęli od bardzo wysokiego C. Nasi siatkarze prowadzili 3:0, a na przerwę techniczną po ataku Piotrka Nowakowskiego schodzili z trzema oczkami przewagi (8:5). W dalszej części spotkania szczególnie po efektownych atakach z drugiej linii, zarówno Rafała Buszka jak i Michała Kubiaka, nasi tylko tą przewagę powiększali (10:6, 14:9). Podopieczni trenera Nikoli Grbicia wyglądali na troszkę sparaliżowanych tym, że aby grać dalej muszą to spotkanie po prostu wygrać. W ich szeregach bardzo dobrze grał Uros Kovacević, a z reszty zawodników każdemu zdarzały się pojedyncze błędy. Zawodził nawet Aleksandar Atanasijević i właśnie po bloku na byłym zawodniku PGE Skry Bełchatów nasi zeszli na drugą przerwę techniczną prowadząc pięcioma punktami (16:11). Przy naszym prowadzeniu, aż 21:14 opiekun Serbów poprosił jeszcze o czas dla swojego zespołu. Po tej przerwie jego podopieczni potrafili zdobyć trzy punkty z rzędu, ale to w żaden sposób nie zagroziło naszej drużynie, dla której ostatni punkt w tym secie zdobył Nowakowski (25:18).

II set niewykorzystana szansa

Poland vs SerbiaDruga partia w tym spotkaniu rozpoczęła się tak, jakby obie drużyny nie zamieniły się miejscami na hali, a jedynie koszulkami. Serbowie grali tak dobrze jak nasi siatkarze w otwierającej odsłonie, a my wręcz odwrotnie. Po podwójnym bloku na Kubiaku na pierwszą przerwę techniczną zawodnicy Stephane’a Antigi zeszli przegrywając 4:8. Kiedy wydawało się, że nasi siatkarze w końcu muszą złapać kontakt punktowy z przeciwnikiem, ci popełniali proste i niewytłumaczalne błędy, przez co Atanasijević i spółka prowadzili nawet 13:9 i 16:12. Po tej przerwie zdobyliśmy upragniony punkt i na zagrywkę po naszej stronie powędrował Fabian Drzyzga. Nasz rozgrywający świetnie serwował, do tego doszły punktowe bloki Kubiaka i Michała Bieńka, dzięki czemu Polacy wyszli na prowadzenie 20:18. Cóż z tego, skoro wówczas po drugiej stronie boiska świetną serią zagrywek popisał się Marko Podrascanin, a nasi co jakiś czas zaliczali niewymuszone błędy. Ostatecznie polscy siatkarze roztrwonili dorobek niezwykłej pogoni i przegrali tego seta do 22.

III set pierwsze miejsce dla Polski

Kolejny set to wielkie skupienie obu reprezentacji, co skutkowało grą punkt za punkt, którą przy stanie 4:3 dla Polski przerwała sytuacja z arbitrem. Drugi sędzia, Brazylijczyk Paulo Turci, nagle zasłabł, ale szybko została mu udzielona potrzebna pomoc, a sam arbiter na noszach opuścił halę i został odwieziony do szpitala. Zastąpił go dobrze znany i pamiętany sędzia  z Egiptu –  Nasr Shabaan. Kiedy gra została po dłuższej przerwie wznowiona podopiecznym Antigi udawało się utrzymywać niewielką jedno lub dwu-punktową przewagę (8:6, 12:11, 16:14). W końcu do walki włączył się nasz blok, co niwelowało skutki błędów polskich siatkarzy. Ostatecznie mimo, że po stronie przeciwników robili co mogli Atanasijević do spółki z Kovacevicem, to nasi siatkarze triumfowali w tej odsłonie – zapewniając sobie równocześnie awans do półfinału z pierwszego miejsca (25:22).

IV set stracona końcówka

Poland vs SerbiaW tej partii chociaż nasi siatkarze grali już o nic i tak wyszli w najsilniejszym składzie, a podwójnie zmotywowani Serbowie nie zamierzali odpuszczać. Od początku toczyła się walka punkt za punkt. Po obu stronach siatki mogliśmy obserwować efektowne akcję ale i proste błędy (4:4, 10:10). W naszych szeregach prym wiedli szczególnie Kurek z Kubiakiem, a po stronie przeciwników wyróżniał się oczywiście Atanasijević, którego dzielnie wspierał Petrić (13:13, 17:17). Gra cios za cios zakończyła się dopiero w końcówce, po naszym nieskończonym ataku i dotknięciu siatki przez Kubiaka zawodnicy z Bałkanów wyszli na prowadzenie 20:18. Takiej przewagi już nie roztrwonili i doprowadzili do tie-breaka (25:22).

V set o dwa błędy za dużo

Tie-break, co może wydawać się niemożliwe, był jeszcze bardziej zacięty i wyrównany niż poprzedzający go set (3:3, 7:7). Dość powiedzieć, że wynik remisowy utrzymywał się do stanu 13:13. Kiedy wówczas wydawało się, że czekają nas jeszcze większe emocję i gra na przewagi, ponownie w tym meczu w nasze szeregi wdarła się niedokładność, przez którą siatkarze Antigi ostatecznie przegrali to spotkanie (13:15).