Liga Światowa. Pięciosetowy thriller i złoto dla Francuzów

Siatkarze reprezentacji Francji po raz drugi w historii wywalczyli złoty medal Ligi Światowej. W finale turnieju Trójkolorowi pokonali po pięciosetowym meczu Brazylię 3:2 (21:25, 25:15, 25:23, 19:25, 15:13).

To było spotkanie godne finału. Starcie dwóch najlepszych zespołów fazy interkontynentalnej dostarczyło spodziewanych emocji i ponad dwugodzinnego widowiska na najwyższym, światowym poziomie.

Pierwsza partia należała do Canarinhos. Choć do stanu 13:13 obie ekipy grały punkt za punkt, z każdą kolejną minutą zaczęła uwidaczniać się dominacja zawodników Renana Dal Zotto, którzy ostatecznie triumfowali 25:21 po skutecznym ataku Mauricio Souzy.

W drugim odsłonie pojedynku role się odwróciły. Tym razem to Francuzi nadawali ton boiskowym wydarzeniom, od początku wypracowując sobie bezpieczną przewagę (1:5, 9:15). Kiedy Kevin Le Roux pojedynczym blokiem zatrzymał Lucasa Saatkampa, losy seta były właściwie rozstrzygnięte (12:20). Trójkolorowi spokojnie dowieźli wysokie prowadzenie do końca, wyrównując tym samym stan meczu (15:25).

Podopieczni Laurenta Tillie byli wyraźnie na fali. Po widowiskowym uderzeniu Earvina N’Gapetha z lewego skrzydła prowadzili bowiem 11:6 w trzeciej partii. Brazylijczycy, mimo niekorzystnego wyniku, nie zamierzali składać broni, w efekcie czego – dzięki udanej kontrze Wallace De Souzy – odrobili straty z nawiązką (21:20). Decydujące akcje należały jednak do aktualnych mistrzów Europy, którzy wygrali 25:23 i byli o krok od wiktorii w całym turnieju.

Będący pod ścianą siatkarze z Kraju Kawy z wysokiego „C” rozpoczęli zmagania w czwartej odsłonie. Na pierwszej przerwie technicznej uzyskali już pięć oczek przewagi (8:3) po skutecznym zbiciu Mauricio Borgesa, a w dalszej fazie seta cały czas trzymali rywali na dystans (14:10, 20:15). Swoją dominację potwierdzili atakiem blok-aut w wykonaniu Edera Carbonery, doprowadzając do tie-breaka (25:19).

Piąta część spotkania początkowo należała do złotych medalistów olimpijskich (7:4). Trójkolorowi szybko jednak doprowadzili do remisu, a gdy przechodzącą piłkę wykorzystał Barthelemy Chinenyeze, wysunęli się na dwupunktowe prowadzenie (11:13). Canarinhos nie byli już w stanie przeciwstawić się rywalom, przegrywając cały mecz po świetnym zbiciu z lewej strony Trevora Clevenota (13:15).

Tym samym Francuzi po raz drugi w historii wygrali Ligę Światową. Co ciekawe, swój pierwszy triumf również święcili na brazylijskiej ziemi, gdy w 2015 roku okazali się najlepsi podczas Final Six w Rio de Janeiro. Brazylijczycy z kolei mogą powoli mówić o klątwie finałów – dziś przegrali bowiem piąty z rzędu pojedynek o złoto popularnej „Światówki”.

Wcześniej rozegrano spotkanie o brązowy medal, w którym Kanada pokonała Stany Zjednoczone 3:1 (18:25, 25:20, 25:22, 25:21). To największy sukces drużyny spod znaku „Klonowego Liścia” w tych rozgrywkach.