Liga Mistrzów. Turyńska twierdza obroniona, Porto poza rozgrywkami

Juventus Turyn dołączył do grona ośmiu najlepszych drużyn Starego Kontynentu. Gospodarze po bramce Paulo Dybali pokonali w rewanżowym spotkaniu 1/8 finału Ligi Mistrzów FC Porto 1:0.

Po zwycięstwie Starej Damy na Estadio do Dragao (2:0) losy awansu wydawały się niemal rozstrzygnięte. Gospodarzom dzisiejszego pojedynku pozostało jedynie dopełnić formalności i obronić korzystny rezultat wywieziony z Portugalii. FC Porto natomiast przyjechało do istnej twierdzy. W ostatnich dwunastu spotkaniach na Juventus Stadium miejscowi odnieśli jedenaście zwycięstw i tylko raz podzielili się punktami z przeciwnikiem.

Piłkarze Juve od początku starali się zdominować rywali. W ciągu pierwszego kwadransa oddali kilka groźnych, ale niecielnych strzałów na bramkę gości. Dopiero w 23. minucie Iker Casillas musiał wykazać się refleksem i obronił mocne uderzenie Mario Mandzukicia. Stara Dama nie odpuszczała. Na połowie Porto robiło się coraz bardziej gorąco.

Wysiłek turyńczyków przyniósł efekt w 40. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i interwencji Ikera Casillasa jako pierwszy do piłki dobiegł Gonzalo Higuain. Argentyńczyk skierował futbolówkę między słupki, jednak ta zamiast znaleźć się w siatce, zatrzymała się na ręce Maxi Pereiry. Sędzia odgwizdał rzut karny i wyrzucił Urugwajczyka z boiska, przez co goście – podobnie jak w pierwszym spotkaniu – musieli grać w osłabieniu. Chwilę później „jedenastkę” na gola zamienił Paulo Dybala. Przed przerwą wynik próbował jeszcze podwyższyć Juan Cuadrado, jednak jego strzał przeleciał tuż nad poprzeczką.

Po zmianie stron jako pierwsi z atakiem ruszyli zawodnicy Juventusu, którzy szybko przenieśli akcję w pole karne Smoków. Danilo próbował wybić dośrodkowanie, ale zamiast tego skierował futbolówkę w stronę własnej bramki. W ostatniej chwili piłkę zdołał zatrzymać Casillas. Porto nie pozostawało dłużne i ruszyło z kontratakiem. Francisco Soares otrzymał bardzo dobre podanie, po czym znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Dobrze zachował się jednak Gianluigi Buffon, który uratował swój zespół przed utratą gola.

Pogodzeni z porażką goście nie forsowali tempa gry, nie czynili też tego pewni swego podopieczni Massimiliano Allegriego. Choć to gospodarze mieli przewagę w posiadaniu piłki, nie przekładało się to na sytuacje podbramkowe. Do czasu… Po godzinie rywalizacji na listę strzelców mógł wpisać się Higuain, jednak minimalnie spudłował. Porto także szukało swojej szansy. W 82. minucie Diogo Jota otrzymał prostopadłe podanie, przelobował Buffona, ale nie trafił w światło bramki.

Juventus zasłużenie wygrał w dwumeczu 3:0 i awansował do grona ośmiu najlepszych drużyn Europy. Swojego rywala w 1/8 finału Champions League zawodnicy Massimiliano Allegriego poznają w najbliższy piątek.