Liga Mistrzów. Okupione urazami zwycięstwo Lecha

Lech Poznań od zwycięstwa rozpoczął zmagania w eliminacjach Ligi Mistrzów. Kolejorz pokonał na wyjeździe mistrza Bośni i Hercegowiny FK Sarajewo 2:0 w spotkaniu drugiej rundy kwalifikacji tych rozgrywek. Mecz z powodu urazów jeszcze w pierwszej połowie zakończyli Karol Linetty oraz Dawid Kownacki.

Lech przystąpił do dzisiejszego starcia podbudowany udanym występem w Superpucharze Polski. Kolejorz pokonał wówczas warszawską Legię 3:1, prezentując momentami bardzo dobrą grę. To pozwalało na optymizm przed konfrontacją z mistrzem Bośni i Hercegowiny. Trener Maciej Skorża wystawił skład bardzo podobny do wyjściowej jedenastki z meczu z zespołem Henninga Berga. Zaskoczeniem mogła być obecność w ataku Denisa Thomalli zamiast Marcina Robaka.

FK Sarajevo vs Lech Poznan Pierwsze minuty spotkania upłynęły bardzo spokojnie. Lech starał się przejąć inicjatywę, ale z akcji gości niewiele wynikało. Już w 7. minucie boisko z powodu urazu musiał opuścić Karol Linetty. W jego miejsce na placu gry zameldował się Dariusz Dudka. Chwilę później swoją szansę mieli gracze z Sarajewa, ale Leon Benko uderzył obok bramki Jasmina Buricia. Przez kolejnych kilkanaście minut żadna z drużyn nie potrafiła stworzyć groźnych sytuacji strzeleckich. W 30. minucie mistrz Polski mógł objąć prowadzenie. Po dośrodkowaniu Barry’ego Douglasa i zamieszaniu podbramkowym strzał Kaspera Hamalainena zatrzymał się na poprzeczce, a dobitka Tamasa Kadara została zablokowana.

Dwie minuty później dobrą okazję do otworzenia wyniku meczu mieli gospodarze, jednak po kiksie Tomasza Kędziory strzał Krste Velkoskiego obronił Burić. W 38.minucie Kolejorz musiał dokonać drugiej wymuszonej zmiany. Tym razem boisko opuścił Dawid Kownacki, a pojawił się na nim Dariusz Formella. Dwie minuty później podopieczni Macieja Skorży objęli prowadzenie. Dobrze w polu karnym zachował się Łukasz Trałka, który dośrodkował wprost na głowę Hamalainena, który umieścił piłkę w siatce, mimo interwencji golkipera rywali. Wynikiem 1:0 dla gości zakończyła się pierwsza część tego spotkania.

FK Sarajevo vs Lech PoznanFK Sarajevo vs Lech Poznan

Chwilę po wznowieniu gry dobrą akcję indywidualną przeprowadził Haris Duljević, ale zakończył ją niecelnym uderzeniem. W kolejnych minutach inicjatywę przejęli zawodnicy FK Sarajewo, którzy próbowali zaskoczyć Jasmina Buricia próbami z dystansu, jednak bez powodzenia. W 61. minucie stan rywalizacji mógł wyrównać Leon Benko, jednak jego uderzenie spokojnie obronił bramkarz gości. Kilkanaście sekund później Lech podwyższył prowadzenie. Bardzo dobre dośrodkowanie Douglasa skuteczną główką wykończył Thomalla.

FK Sarajevo vs Lech PoznanW 68. minucie kontaktowego gola mógł zdobyć Bojan Puzigaca, lecz jego uderzenie z rzutu wolnego minimalnie minęło bramkę przyjezdnych. Uspokojony dwubramkową przewagą mistrz Polski oddał inicjatywę rywalom, ale w dalszym ciągu utrzymywał czyste konto. Gospodarze w dalszym ciągu próbowali strzałów w kierunku bramki ekipy z Poznania, jednak bez powodzenia. W końcowych minutach pojedynku FK Sarajewo powinno strzelić gola honorowego, ale nie wykorzystało żadnej z kilku znakomitych okazji.

Ostatecznie mistrzowie Polski zwyciężyli 2:0 i są już jedną nogą w trzeciej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów. Rewanż za tydzień w Poznaniu.