Liga Mistrzów. Kolejne zespoły z awansem, dwa gole Lewandowskiego!

Poznaliśmy kolejne zespoły, które awansowały do 1/8 finału Ligi Mistrzów. We wtorek do FC Barcelona dołączyły: Manchester City, Manchester United, Real Madryt, AS Roma, Juventus Turyn, Ajax Amsterdam oraz Bayern Monachium. Ci ostatni rozbili na własnym terenie Benficę Lizbona aż 5:1, między innymi po dwóch golach Roberta Lewandowskiego.

Grupa E

AEK Ateny Ajax Amsterdam 0:2 (0:0)
Dusan Tadić 68’(k.) 72’

Bayern Monachium Benfica Lizbona 5:1 (3:0)
Arjen Robben 13’ 30’ Robert Lewandowski 36’ 51’ Franck Ribery 76’ – Gedson Fernandes 46’

Podsumowanie wtorkowych spotkań rozpoczynamy od grupy E. A w niej prawdziwy koncert gry dali krytykowani w obecnym sezonie piłkarze Bayernu. Ekipa Niko Kovaca, którego dni w stolicy Bawarii podobno są policzone, rozbiła przed własną publicznością Benficę aż 5:1 i dzięki temu zapewniła sobie awans do fazy pucharowej Champions League. Bohaterami zespołu z Monachium zostali Arjen Robben oraz Robert Lewandowski – obaj zdobyli po dwa gole. Cieszyć może szczególnie świetna forma reprezentanta Polski. “Lewy” zarówno swoje pierwsze, jak i drugie trafienie zaliczył po uderzeniach głową. Za każdym razem precyzyjnymi centrami popisywał się Joshua Kimmich. Co ważne, nasz rodak – z sześcioma bramkami w dorobku – wskoczył na czoło klasyfikacji strzelców tegorocznej edycji Ligi Mistrzów.

Grę na wiosnę w najważniejszych klubowych rozgrywkach w Europie zapewnił sobie również Ajax Amsterdam. Podopieczni Erika ten Haga pokonali na wyjeździe outsidera grupy, AEK Ateny 2:0. Goście zwycięstwo zawdzięczają Dusanowi Tadiciowi, który po przerwie – w odstępie zaledwie czterech minut – dwukrotnie zmusił do kapitulacji Vasiliosa Barkasa.

***

Grupa F

TSG 1899 Hoffenheim Szachtar Donieck 2:3 (2:2)
Andrej Kramarić 17’ Steven Zuber 40’ – Ismaily 14’ Taison 15’ 90’

Olympique Lyon Manchester City 2:2 (0:0)
Maxwel Cornet 55’ 81’ – Aymeric Laporte 62’ Sergio Aguero 83’

W grupie E pewny awansu może być już Manchester City. Mistrzowie Anglii dość szczęśliwie zremisowali w delegacji z Olympique’em Lyon 2:2. Drużyna Pepa Guardioli, głównie dzięki wyjątkowej indolencji strzeleckiej rywali – zwłaszcza w pierwszej połowie, kiedy stuprocentowe okazje bramkowe zmarnowali Memphis Depay oraz Maxwel Cornet – w bólach zainkasowała jedno oczko po “głowce” Sergio Aguero w 83. minucie meczu.

Sporo ciekawego działo się także na Rhein Neckar Arena, gdzie miejscowe TSG 1899 Hoffenheim w dramatycznych okolicznościach przegrało z Szachtarem Donieck 2:3. Wygraną zespół Paulo Fonseki zapewnił sobie w doliczonym czasie gry, gdy gola na wagę kompletu punktów – strzałem z kilku metrów – zdobył Brazylijczyk Taison. Tym samym o tym, która drużyna wywalczy promocję do 1/8 finału zadecyduje bezpośrednia konfrontacja mistrzów Ukrainy z Lyonem w ostatniej kolejce fazy grupowej. Pierwszym do szczęścia potrzebne jest zwycięstwo, drugim wystarczy remis.

***

Grupa G

CSKA Moskwa Viktoria Pilzno 1:2 (1:0)
Nikola Vlasić 10’(k.) – Roman Prochazka 56’ Lukas Hejda 81’

AS Roma Real Madryt 0:2 (0:0)
Gareth Bale 47’ Lucas Vazquez 59’

Częściowo za sobotnią klęskę z Eibarem w Primera Division (0:3) zrehabilitowali się swoim kibicom zawodnicy Realu Madryt, którzy pokonali na Stadio Olimpico AS Roma 2:0. Królewscy sposób na Robina Olsena znaleźli w drugiej części spotkania. Najpierw płaskim uderzeniem z dziewięciu metrów przyjezdnych na prowadzenie wysunął mocno krytykowany w ostatnim czasie Gareth Bale, a następnie wynik – strzałem z bliskiej odległości – ustalił Lucas Vazquez. Oba zespoły mogą być już spokojne o awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów. Stało się tak wobec dość niespodziewanej porażki CSKA Moskwa. Ekipa Wiktora Gonczarenki uległa w roli gospodarza Viktorii Pilzno 1:2, choć jako pierwsi na prowadzenie wyszli piłkarze ze stolicy Rosji. Teraz to Czesi są bliżej gry w fazie pucharowej Ligi Europy.

***

Grupa H

Juventus Turyn Valencia CF 1:0 (0:0)
Mario Mandzukić 59’

Manchester United Young Boys Berno 1:0 (0:0)
Marouane Fellaini 90’

Grupa H również przyniosła kolejne rozstrzygnięcia. Promocję do najlepszej “szesnastki” Champions League wywalczyły drużyny Juventusu Turyn oraz Manchesteru United. Oba kluby wygrały skromnie, po 1:0. W dużo lepszym stylu uczynili to jednak podopieczni Massimiliano Allegriego, którzy uporali się przed własną publicznością z Valencią po trafieniu Mario Mandzukicia. Swoją cegiełkę do sukcesu Starej Damy dorzucił Wojciech Szczęsny, który zachował czyste konto, a w 45. minucie popisał się kapitalną interwencją, kiedy to po uderzeniu głową Mouctara Diakhaby’ego lewą ręką intuicyjnie wybił futbolówkę ponad bramkę. Czerwone Diabły zwycięstwo (choć z przebiegu gry nie zasługiwały na nie) zawdzięczają natomiast Marouane Fellainiemu. Belg w jednej z ostatnich akcji spotkania z Young Boys Berno przytomnym strzałem w kierunku dalszego słupka pokonał bezbłędnego do tego momentu Davida von Ballmoosa.