Liga Mistrzów. Historyczny awans Manchesteru City

Manchester City bezbramkowo zremisował na własnym stadionie z Dynamem Kijów. Tym samym The Citizens obronili dwubramkową zaliczkę z pierwszego meczu i po raz pierwszy w historii awansowali do ćwierćfinału Ligi Mistrzów.

W znakomitej sytuacji przed dzisiejszym pojedynkiem znajdowali się zawodnicy Manchesteru City. The Citizens wygrali pierwsze starcie w Kijowie 3:1. Przed podopiecznymi Serhija Rebrowa stało więc trudne zadanie. Mistrzowie Ukrainy, aby wywalczyć awans do następnej fazy rozgrywek, potrzebowali bowiem przynajmniej trzech bramek.

Manchester City FC vs Dynamo Kiev FCFatalnie w spotkanie weszli gospodarze i bynajmniej nie chodzi tu o stratę gola. Vincent Kompany ucierpiał w starciu z jednym z rywali i musiał opuścić boisko. Jego miejsce na środku obrony zajął Eliaquim Mangala. Od początku meczu delikatną przewagę uzyskali goście. Andrij Jarmołenko próbował rozruszać swoich kolegów, a przede wszystkim Łukasza Teodorczyka, z którym większych problemów nie mieli obrońcy wicemistrzów Anglii.

Widowisko stało na bardzo niskim poziomie, zawodnicy nie stwarzali sobie zbyt wielu okazji podbramkowych, przez co zgromadzeni na stadionie kibice mogli narzekać na nudę. W 23. minucie doszło do kolejnej zmiany w szeregach zespołu Manuela Pellegriniego. Kontuzjowanego Nicolasa Otamendiego zastąpił Martin Demichelis. Do końca pierwszej połowy nie wydarzyło sie już nic godnego odnotowania.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie – na boisku wciąż wiało nudą. Ciekawiej zrobiło się dopiero w 61. minucie. Wówczas Jesus Navas wpadł z piłką w pole karne, po czym kropnął w kierunku długiego rogu bramki i ostemplował słupek. Był to lekki impuls dla gospodarzy, którzy nabrali większej ochoty do gry. W 73. minucie statystycy mogli odnotować pierwszy celny strzał w meczu, kiedy to wprost w ręce Ołeksandra Szowkowskiego przymierzył Yaya Toure.

Manchester City FC vs Dynamo Kiev FCManchester City FC vs Dynamo Kiev FC

Chwilę przed ostatnim gwizdkiem sędziego zakotłowało się w polu karnym gospodarzy. Po strzale jednego z zawodników Dynama futbolówka odbiła się od ręki Fernando, jednak gwizdek arbitra milczał. W 90. minucie wynik meczu mógł jeszcze zmienić Ołeksandr Jakowenko, ale ten uderzył prosto w pewnie interweniującego Joe‘a Harta. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 0:0.

Dzięki dwubramkowej wygranej (3:1) w pierwszym pojedynku The Citizens awansowali do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Drużyna z niebieskiej części Manchesteru znalazła się tym samym w najlepszej ósemce rozgrywek po raz pierwszy w historii.