Liga Mistrzów. Ajax sprawił kolejną sensację

Ajax Amsterdam wyeliminował kolejnego faworyta. Po Realu Madryt gorycz porażki w starciu z wicemistrzami Holandii spotkała Juventus. W rewanżu Stara Dama poległa u siebie 1:2.

Teoretycznie w lepszej sytuacji byli mistrzowie Włoch. Zdobyli gola na wyjeździe, a do awansu wystarczał im tylko bezbramkowy remis. Losy widowiska potoczyły się jednak inaczej. Nie pomógł nawet Cristiano Ronaldo.

Była 28. minuta i wszystko układało się po myśli Starej Damy. Z narożnika boiska centrował Miralem Pjanić. Obrońcy zostawili za dużo miejsca dla Ronaldo. Portugalczyk wykorzystał to w stu procentach i głową trafił na 1:0. Andre Onana mógł tylko odprowadzić piłkę wzrokiem. Po radości Juventusu przyszedł moment zawahania. Arbiter oglądał powtórki i analizował, czy w polu karnym nie był faulowany jeden z zawodników Ajaxu. Decyzji już jednak nie zmienił.

Kilka chwil później to, co miało być strzałem przyniosło bramkę dla gości. Hakim Ziyech uderzył zza szesnastki. Futbolówka wylądowała pod nogami Donny’ego van de Beeka. 21-latek uniknął spalonego i wygrał pojedynek sam na sam z Wojciechem Szczęsnym.

W drugiej połowie na murawę nie wybiegł już Paulo Dybala. Argentyńczyk narzekał na uraz. Zmienił go Moise Kean. W 52. minucie Wojciech Szczęsny potwierdził, że nie przypadkiem stoi między słupkami Juve. Oko w oko z Polakiem stanął Ziyech. To golkiper wyszedł z tego starcia górą. Stara Dama zgubiła rytm. Kolejną okazję miał Donny van de Beek. Uderzył zza pola karnego, ale i tym razem Szczęsny spisał się bez zarzutu.

Ajax atakował i w końcu dopiął swego. Lasse Schone dośrodkował z rzutu rożnego. W szesnastce największym sprytem wykazał się Matthijs de Ligt. Ten strzał głową był nie do zatrzymania.

Mistrzowie Włoch, jeśli wciąż myśleli o awansie, musieli ruszyć do ataku. Z ich akcji niewiele jednak wynikało. Nawet Cristiano Ronaldo nie było już w stanie odwrócić losów rywalizacji. Skończyło się na sensacyjnym 1:2. Ajax zagra w półfinale.