Liga Mistrzów. Ajax bliżej finału

W pierwszym półfinałowym meczu Ligi Mistrzów piłkarze Ajaxu Amsterdam pokonali na wyjeździe Tottenham Hotspur 1:0. Gola dającego wygraną ekipie z Holandii strzelił Donny van de Beek w 15. minucie spotkania.

Bez dwóch ważnych zawodników – Harry’ego Kane’a oraz Son Heung-Mina – przystąpił Tottenham do pierwszego półfinałowego starcia z Ajaxem. Wicemistrzowie Holandii takich problemów kadrowych nie mieli. Erik ten Hag mógł posłać do boju swoją najsilniejszą „jedenastkę”.

Ekipa z Amsterdamu od początku przejęła dość wyraźną przewagę na boisku. Na bramkę rywali, co rusz sunęli atak za atakiem, a w 15. minucie jeden z nich zakończył się golem. Piłkę w polu karnym od Hakima Ziyecha otrzymał Donny van de Beek, który w sytuacji sam na sam wyczekał Hugo Llorisa i pewnym uderzeniem skierował piłkę do siatki.

Goście próbowali pójść za ciosem. Dwie minuty później bliski szczęścia był David Neres, ale tym razem świetną interwencją popisał się golkiper Kogutów, wybijając futbolówkę na rzut rożny.

Ajax wcale nie zamierzał zadowalać się jednobramkowym prowadzeniem. Gospodarze byli wyraźnie oszołomieni przebiegiem boiskowych wydarzeń. Bramce Andre Onany zagrozili dopiero w 26. minucie, gdy nieznacznie obok słupka „główkował” Fernando Llorente.

Pojedyncza akcja wcale jednak nie poderwała zespołu Mauricio Pochettino do bardziej odważnej gry. To goście cały czas kontrolowali mecz i na przerwę udali się w dużo lepszych nastrojach.

Po zmianie stron Tottenham nie ustawał w próbach zdobycia wyrównującego trafienia, lecz ich zapędom ofensywnym wyraźnie brakowało pomysłu i elementu zaskoczenia. Poza pojedynczą niegroźną próbą Dele Alliego, Andre Onana nie miał za wiele do roboty. W 78. minucie przyjezdni mogli natomiast podwyższyć prowadzenie, ale nieco precyzji zabrakło Davidowi Neresowi, który trafił w słupek.

Ostatecznie Ajax zasłużenie wygrał 1:0 i wykonał olbrzymi krok w kierunku awansu – pierwszego od dwudziestu trzech lat – do finału Ligi Mistrzów. Rewanżowe spotkanie na stadionie im. Johana Cruyffa zaplanowano na 8 maja (godzina 21:00).