Liga Europy. Ajax i Man Utd w finale

Piłkarze Ajaxu Amsterdam oraz Manchesteru United awansowali do finału Ligi Europy. Pierwsi, choć przegrali rewanżowe starcie na wyjeździe z Olympique’em Lyon 1:3, obronili trzymbramkową zaliczkę sprzed tygodnia. Drudzy zaś, po minimalnej wygranej w pierwszym meczu, dziś zremisowali przed własną publicznością z Celtą Vigo 1:1.

Olympique Lyon Ajax Amsterdam 3:1 (2:1)
Alexandre Lacazette 45’(k.) 45+1’ Rachid Ghezzal 81′ – Kasper Dolberg 27′

Wynik pierwszego meczu: 4:1 dla Ajaxu
Awans: Ajax Amsterdam

Drużyna Macieja Rybusa przystąpiła do spotkania z zamiarem odrobienia pokaźnej liczby strat, jakie poniosła w ubiegłą środę. Na Amsterdam Arena podopieczni Bruno Genesio ulegli miejscowym aż 1:4 i aby awansować do finału, potrzebowali wygranej 3:0 lub wyżej.

Lepiej w mecz weszli jednak goście. W 27. minucie Kasper Dolberg w sytuacji sam na sam przelobował Anthony’ego Lopesa i otworzył tym samym wynik meczu. W odpowiedzi, tuż przed zakończeniem pierwszej połowy, Alexandre Lacazette najpierw doprowadził do remisu strzałem z rzutu karnego, a chwilę później wyprowadził swój zespół na prowadzenie po asyście Nabila Fekira i uderzeniu z dwóch metrów.

Po zmianie stron obie ekipy stworzyły wiele sytuacji podbramkowych. Najbliżej zdobycia gola był Donny van de Beek, który w 80. minucie trafił zza „szesnastki” w poprzeczkę. Chwilę później Maciej Rybus dośrodkował w pole karne, a Rachid Ghezzal „główką” umieścił piłkę w siatce. Przez ostatnie minuty Ajax musiał radzić sobie w osłabieniu po czerwonej kartce dla Nicka Viergevera. Holendrzy wytrzymali jednak napór Olympique’u i mimo porażki 1:3, zagrają w wielkim finale.

***

Manchester United Celta Vigo 1:1 (1:0)
Marouane Fellaini 17′ – Facundo Roncaglia 86′

Wynik pierwszego meczu: 1:0 dla Man Utd
Awans: Manchester United

Czerwone Diabły obroniły przewagę jednego gola z pierwszej konfrontacji, choć na początku spotkania rozgrywanego na Old Trafford więcej do zaoferowania miała Celta. Jako pierwsi na prowadzenie wyszli jednak zawodnicy Jose Mourinho. Marcus Rashford zacentrował w pole karne, gdzie Marouane Fellaini strzałem głową z bliskiej odległości dopełnił jedynie formalności.

W drugiej połowie gospodarze przeszli do defensywy, dzięki czemu rywale mieli więcej możliwości do konstruowania akcji ofensywnych. Dobrze w bramce Czerwonych Diabłów spisywał się jednak Sergio Romero. Dopiero w 86. minucie gościom udało się zaskoczyć dobrze dysponowanego dziś między słupkami Argentyńczyka. Po wrzutce ze skrzydła na listę strzelców wpisał się Facundo Roncaglia, który uderzeniem głową dał swojej drużynie nadzieje na awans.

Niecałe sto dwadzieścia sekund później doszło do bójki, za którą z boiska zostali usunięci Eric Bailly oraz Facundo Rocanglia. Ostatecznie mecz zakończył się remisem 1:1 i to Man Utd zagra z Ajaxem w finale Ligi Europy. Do decydującego starcia dojdzie 24 maja w szwedzkiej Solnie.