Liga Europejska. Zagłębia przegrywa, ale gra napawa optymizmem

Zagłębie Lubin uległo na własnym stadionie duńskiemu SonderjyskE 1:2 w pierwszym meczu trzeciej rundy eliminacji do Ligi Europejskiej. Na trafienia Simona Kroona i Marca Dal Hende odpowiedział tuż przed przerwą Łukasz Janoszka. W drugiej połowie spotkania rzutu karnego nie wykorzystał Filip Starzyński.

Lubinianie uznawani byli za faworytów dwumeczu z Duńczykami. W poprzedniej rundzie podopieczni Piotra Stokowca zaskoczyli wszystkich, eliminując z rozgrywek serbski Partizan Belgrad.

Jan Vlasko i Simon KroonJako pierwsi dobrą sytuację wypracowali sobie goście. Błąd w obronie popełnił Aleksandar Todorovski. Do futbolówki dopadł Simon Kroon, który próbował zaskoczyć Martina Polacka, ale ten świetnie interweniował. Kolejne minuty to przede wszystkim walka w środku pola. W 19. minucie do siatki trafił Kroon. Z prawej flanki po ziemi dośrodkował Marcel Romer, a pomocnik duńskiego zespołu z kilkunastu metrów skutecznie przymierzył tuż przy słupku. W odpowiedzi z narożnika pola karnego uderzył Krzysztof Piątek, jednak piłka zatrzymała się na bocznej siatce.

Bliski szczęścia był Jan Vlasko, który z ostrego kąta próbował zaskoczyć Marina Skendera. Golkiper gości zdołał zażegnać jednak niebezpieczeństwo. Chwilę później było już 0:2. Po wrzucie z autu główkował Marc Dal Hende, a Polacek nie zdołał zatrzymać futbolówki. Tuż przed przerwą kontaktowego gola dla Miedziowych zdobył Łukasz Janoszka. Po centrze z rzutu rożnego bramkarz przyjezdnych minął się z piłką, a skrzydłowy Zagłębia trafił do siatki z niewielkiej odległości.

Arkadiusz WoŸniak, Tommy Bechmann, £ukasz Pi¹tek, Johan AbsalonsenW drugiej połowie na boisku pojawił się Filip Starzyński, który ożywił grę gospodarzy. W 59. minucie po podaniu Jarosława Kubickiego mocnym strzałem głową golkipera rywali próbował pokonać Arkadiusz Woźniak. 26-latek nie przymierzył jednak celnie. Chwilę później w szesnastce faulowany był Krzysztof Piątek, a arbiter bez wahania wskazał na wapno. Do futbolówki podszedł Starzyński, ale przegrał pojedynek z bramkarzem przyjezdnych.

Lubinianie przeważali i stwarzali sobie więcej okazji podbramkowych. Najlepszą po strzale z dystansu miał Lubomir Guldan, kiedy to Skendera z największym trudem sparował piłkę na korner. Miedziowi nie potrafili jednak znaleźć drogi do siatki i w kolejnym meczu będą musieli odrabiać straty. Rewanżowe starcie odbędzie się 4 sierpnia na stadionie SonderjyskE.