Liga Europejska. Polski gladiator triumfuje na Narodowym, Sevilla 3:2 Dnipro!

Sevilla FC z Grzegorzem Krychowiakiem w składzie pokonała na Stadionie Narodowym w Warszawie Dnipro Dniepropietrowsk w finale piłkarskiej Ligi Europejskiej. Bramkę na 1:1 strzelił reprezentant Polski. Zwycięstwo ekipie z Andaluzji zapewniły trafienia Carlosa Bacci.

Piłkarze obu drużyn stworzyli w Warszawie fantastyczne widowisko. Choć za faworyta uznawano broniącą trofeum Sevillę, żaden z zespołów nie zasłużył dzisiaj na porażkę. Dnipro pokazało wielkie serce do walki i niewiele zabrakło, a sprawiłoby sensację, której przed sezonem nie spodziewali się nawet najbardziej zagorzali kibice z Ukrainy.

Mecz dopiero co się rozpoczął, a Sergio Rico już musiał wyciągać piłkę z siatki. W 7. minucie świetną dwójkową akcją popisali się Nikola Kalinić i Matheus. Po wygranym pojedynku główkowym Chorwata futbolówka wylądowała pod nogami brazylijskiego skrzydłowego. Matheus odwdzięczył się koledze fantastycznym dośrodkowaniem, które pozwoliło Dnipro na objęcie prowadzenia.

Piłkarze z Andaluzji rzucili się do odrabiania strat. Blisko wyrównania byli dzięki aktywnej postawie Grzegorza Krychowiaka. Po jedynym z podań reprezentanta Polski groźnie na bramkę rywali uderzał Jose Antonio Reyes. Chwilę później po centrze z rzutu rożnego swojej szansy na krótkim słupku szukał sam Krychowiak, jednak nieprzeciętne umiejętności bramkarskie potwierdził doskonale interweniujący Denys Bojko.

W 28. minucie ziścił się najpiękniejszy scenariusz, jaki mogli wymarzyć sobie kibice z Polski. W podbramkowym zamieszaniu najlepiej odnalazł się pomocnik biało-czerwonych i precyzyjnym płaskim strzałem doprowadził do remisu. Sevilla poszła za ciosem i po chwili prowadziła już 2:1. Doskonałym prostopadłym podaniem do Carlosa Bacci popisał się Reyes. Kolumbijczyk nie zwykł marnować wyśmienitych okazji i w sytuacji sam na sam z bramkarzem bez większych problemów umieścił piłkę w siatce.

Ekipa z Andaluzji, rozluźniona prowadzeniem, nieco przespała końcówkę pierwszej części meczu. W 37. minucie bliski zdobycia gola był Jewhen Konoplanka, jednak jego próbę zdołał zatrzymać Sergio Rico. Golkiper Sevilli skapitulował tuż przed przerwą, gdy nie poradził sobie z mierzonym uderzeniem Rusłana Rotana z rzutu wolnego.

W drugiej odsłonie piłkarze grali zdecydowanie bardziej zachowawczo. Groźnych sytuacji było jak na lekarstwo, toteż o losach trofeum mogła zdecydować jedna skuteczna akcja którejś z drużyn. Taka miała miejsce w 73. minucie, kiedy Vitolo wypatrzył wbiegającego w szesnastkę Baccę. Kolumbijczyk miał przed sobą jedynie golkipera Dnipro i precyzyjnym uderzeniem zagwarantował Andaluzyjczykom triumf w całych rozgrywkach.

Piłkarze z Ukrainy rzucili się do ataku, czym narazili się na groźne kontry w wykonaniu rywali. Po jednej z nich hat-tricka mógł skompletować Bacca, jednak jego próbę instynktowną interwencją zatrzymał Bojko. W 87. minucie Stadion Narodowy w Warszawie zamilkł. Wszystko za sprawą Matheusa, który z niewiadomych przyczyn zasłabł na boisku. Brazylijczyk opuścił ostatecznie murawę na noszach, a jego problemy były najprawdopodobniej spowodowane wcześniejszym starciem z Benoitem Tremoulinasem.

Wynik nie uległ już zmianie, a Sevilla FC po raz drugi z rzędu wygrała Ligę Europejską. Tym razem spory wkład w sukces Andaluzyjczyków miał Grzegorz Krychowiak. Jest on trzecim Polakiem, który zdobył gola w finale europejskich rozgrywek i pierwszym, który wywalczył międzynarodowe trofeum w Polsce.