Liga Europejska. Osiem goli i pewny awans Jagiellonii!

Hat-tricki ustrzelone przez Patryka Tuszyńskiego i Przemysława Frankowskiego oraz bramki Macieja Gajosa i Karola Świderskiego pozwoliły Jagiellonii Białystok na pewne pokonanie przed własną publicznością ekipy FK Kruoja Pakruojis 8:0. Podopieczni Michała Probierza awansowali do II rundy eliminacji Ligi Europejskiej.

Po niezbyt udanym spotkaniu na Litwie białostoczanie do meczu rewanżowego na własnym terenie przystąpili w pełni zmotywowani. Choć trener Jagi – Michał Probierz – stwierdził przed meczem, że nie wolno lekceważyć rywala, to wszyscy kibice w Polsce nie wyobrażali sobie innego scenariusza jak zwycięstwo gospodarzy. To, co zdarzyło się na stadionie przy ulicy Słonecznej przeszło jednak wszelkie oczekiwania.

Patryk Tuszyñski  Darius Jankauskas  Oleksandr TarasenkoJuż w 3. minucie wynik otworzył Maciej Gajos, który strzałem z 12. metra, po dograniu Patryka Tuszyńskiego, wpakował piłkę do siatki. Osiem minut później losy awansu były już praktycznie rozstrzygnięte. Do futbolówki przed polem karnym dopadł Karol Świderski. Bohater pierwszego spotkania bez namysłu uderzył na bramkę Martynasa Matuzasa i podwyższył rezultat.

Podopieczni Michała Probierza zadbali o to, aby kibice zgromadzeni na stadionie nie musieli się nudzić. W 18. minucie po dośrodkowaniu Niki Dzalamidze swojego pierwszego gola w meczu skuteczną główką zdobył Patryk Tuszyński. Po piorunującym początku spotkania i szybkim nokaucie, gości stać było jedynie na jedno groźne uderzenie, z którym poradził sobie Bartłomiej Drągowski, wybijając piłkę na rzut rożny. Tuż przed zejściem do szatni kolejne trafienie na swoim koncie zapisał Tuszyński. Snajper Jagi znalazł się w sytuacji sam na sam z Matuzasem, minął golkipera przyjezdnych i dopełnił formalności, ustalając wynik pierwszej połowy na 4:0.

Nika Dzalamidze  Valdas PoceviciusTuż po zmianie stron w szesnastce Litwinów faulowany był Filip Modelski. Arbiter podyktował rzut karny, a do piłki podszedł Tuszyński. Matuzas zdołał obronić próbę 25–letniego napastnika, ale wobec jego dobitki był już bezradny. W 62. minucie na placu gry zameldował się Przemysław Frankowski, który potrzebował zaledwie 120 sekund, żeby wpisać się na listę strzelców.

20–latek już po kwadransie mógł cieszyć się z hat-tricka. Najpierw stanął w pojedynku oko w oko z Matuzasem i pokonał go na raty, a następnie obsłużony dobrym podaniem przez Gajosa wpakował futbolówkę do siatki. W końcówce swojego gola szukał jeszcze Dzalamidze, ale przegrał pojedynek „jeden na jeden” z bramkarzem gości.

Jagiellonia zdeklasowała litewskich piłkarzy i zagra w II rundzie eliminacji Ligi Europejskiej. Rywalem białostoczan będzie cypryjska Omonia Nikozja, która wyeliminowała gruziński Dinamo Batumi.