Liga Europejska. Legia wróci z Ukrainy z zaliczką przed rewanżem

Legia Warszawa pokonała na wyjeździe Zorię Ługańsk w pierwszym spotkaniu IV rundy eliminacji Ligi Europejskiej. Wicemistrzowie Polski wygrali mecz rozegrany na boisku w Kijowie 1:0, po bramce zdobytej przez Michała Kucharczyka w 48. minucie.

Zorya Luhansk vs LegiaZoria Ługańsk już na początku spotkania pokazała dlaczego tak łatwo w poprzedniej rundzie poradziła sobie z belgijskim Charleroi (5:0 w dwumeczu). Gospodarze (chociaż mecz rozgrywamy był w Kijowie), gdyby nie wspaniała interwencja Dusana Kuciaka, prowadziliby od 6. minuty. Wówczas świetnie z ok. 30 metrów uderzył Rusłan Małynowskyj. Po jego strzale piłka zmierzała w samo okienko, ale swój kunszt pokazał bramkarz Legionistów wybijając to uderzenie. Początek meczu to zdecydowana przewaga ekipy z Ukrainy, szczególnie aktywny był wspomniany Małynowskyj, który w 11. minucie ponownie próbował ukąsić z dystansu. W 24. minucie warszawian przed utratą bramki ofiarną interwencją – własną twarzą – uratował kapitan Jakub Rzeźniczak (rozgrywający swój 50. mecz w rozgrywkach UEFA).

Podopieczni Henninga Berga w międzyczasie bramce przeciwników zagrozili po dośrodkowaniu z rzutu rożnego w wykonaniu Dominika Furmana. Swoich sił w samotnej szarży na bramkę przeciwnika próbował również Michał Kucharczyk, ale… nic z tego nie wyszło. Tak naprawdę piłkarze wicemistrzów Polski za grę porządnie zabrali się w ostatnim kwadransie tej części gry. W 40. minucie Aleksandar Prijović prostopadle zagrał do Nemanji Nikolica, który uderzył minimalnie nad bramką Zorii. Reprezentant Węgier mógł swój zespół wyprowadzić przed przerwą na prowadzenie jeszcze dwa razy. Najpierw po dośrodkowaniu Bereszyńskiego piłki nie opanował Prijović, ta jednak trafiła do Węgra, którego dobry strzał obronił Mykyta Szewczenko. Minutę później uderzenie napastnika Legi z linii bramkowej wybił jeden z obrońców.

Druga odsłona meczu dla warszawian ułożyła się w sposób wprost wymarzony. W 48. minucie z rzutu rożnego dośrodkował Tomasz Brzyski. Lot futbolówki wzdłóż lini bramkowej przedłużył Rzeźniczak. Ta trafiła do Kucharczyka, który z najbliższej odległości wpakował ją do bramki Zorii.

Zorya Luhansk vs LegiaZorya Luhansk vs Legia

Po tej sytuacji podopieczni Jurija Wernyduba od razu chcieli odpowiedzieć również strzelając bramkę. Legia jednka broniła się bardzo pewnie, pozwalając miejscowym jedynie na długie rozgrywanie piłki w środkowej części boiska. Ukraińcy do dobrej okazji doszli dopiero w 70. minucie. Wówczas po rzucie wolnym wykonywanym przez Ołeksandra Karawajewa, obok słupka główkował Pyłyp Budkiwskyj. Dwie minuty później golkiper gości świetnie obronił uderzenie Żeljko Ljubenovicia, oddane z około 25. metrów.

Zorya Luhansk vs LegiaW 81. minucie Furman tak dośrodkował piłkę, że ta przeszła przez całe pole karne Zorii mijając zaskoczonego Szewczenke i zatrzymując się dopiero na słupku jego bramki. Zaledwie minutę po tej akcji nieporozumienie obrońców gospodarzy wykorzystał Guilherme. Brazylijczyk przejął futbolówkę i przelobował bramkarza. Niestety trafił w poprzeczkę! Gospodarze długo nie czekając wyszli z ekspresową kontrą na zakończenie której strzał oddał Dmytro Chomczenkowskyj, ale ponownie na posterunku był Kuciak. Na ostatnie minuty gracze Jurija Wernyduba zdecydowali się na frontalny atak na bramkę przeciwnika, atakując coraz większą liczbą piłkarzy.Te wysiłki poszły jednak na marne. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 1:0 dla Legii Warszawa, co sprawia, że to drużyna z Polski jest w lepszej sytuacji przed rewanżem.