Liga Europejska. Dnipro nie przestaje zadziwiać. Ukraińska sensacja w finale!

Dnipro Dniepropietrowsk niespodziewanie pokonało na własnym terenie SSC Napoli 1:0, dzięki czemu uzyskało awans do wielkiego finału Ligi Europejskiej. Jedyną i zwycięską bramkę dla ukraińskiego zespołu strzelił Jewhen Sełezniow.

W pierwszym spotkaniu Dnipro niespodziewanie zremisowało z Napoli 1:1, mimo to faworytem dwumeczu nadal pozostawali piłkarze Rafy Beniteza.

Włoski zespół już na początku spotkania miał okazję do strzelenia gola, lecz główka Gonzalo Higuaina okazała się minimalnie niecelna. W odpowiedzi Jewhen Konoplanka z rzutu wolnego uderzył wprost w ręce Mariano Andujara. Chwilę później Higuain po raz drugi próbował pokonać golkipera miejscowych, lecz w sytuacji sam na sam trafił prosto w Denysa Bojkę.

Do kolejnej ciekawej akcji doszło w 28. minucie. Wtedy to Faouzi Ghoulam zacentrował wprost na głowę Higuaina, lecz Denys Bojko znakomitą interwencją zażegnał niebezpieczeństwa. Pięć minut później refleks Andujara sprawdził Jewhen Sełezniow. Uderzenie napastnika Dnipro leciało w światło bramki, ale Andujar końcówkami palców obronił strzał Ukraińca. W ostatniej akcji pierwszej połowy błąd popełnił Bojko. Wypuszczona przez niego piłka dotarła do Jose Callejona, który wrzucił futbolówkę w pole karne gospodarzy, jednak czujni defensorzy gospodarzy oddalili grę od własnego pola karnego.

Po wznowieniu gry zawodnicy z Dniepropietrowska coraz częściej znajdowali się na połowie Błękitnych. Najpierw  niebezpieczną kontrę przeprowadził Sełezniow, podając do Walerija Łuczkewycza, który minimalnie chybił. Włosi nie potrafili odebrać piłki odważnie grającemu Dnipro i przez swoją nieporadność stracili bramkę w 58. minucie spotkania. Wówczas Konoplanka zagrał do aktywnego dzisiaj Sełezniowa, a snajper gospodarzy celnym strzałem głową pokonał bezradnie interweniującego Andujara.

Po stracie gola Włosi zaczęli szturmem atakować bramkę Bojki, lecz brakowało im szczęścia. Swoje szanse mieli Dries Mertens oraz Jose Callejon, ale ich próby nie przyniosły zmiany rezultatu. W 77. minucie serca ukraińskich kibiców zaczęły bić mocniej, albowiem w szesnastce Bojki ogromne zamieszanie próbował wykorzystać Higuain. W porę oprzytomnieli jednak podopieczni Myrona Markowicza i w ostatniej chwili oddalili grę. Napoli do końca spotkania atakowało, lecz robili to na tyle niefrasobliwie, że po końcowym gwizdku schodzili z boiska z opuszczonymi głowami.

Dnipro w wielkim finale Ligi Europejskiej zagra z  Sevillą, której barw broni Grzegorz Krychowiak. Finał odbędzie się 27 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.