Liga Europejska. Awans Zagłębia; Macedończycy przejechali się po „Pasach”

Zagłębie Lubin pewnie, bo aż 3:0, pokonało na własnym boisku Slavię Sofia i awansowało do drugiej rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej. Blamażem swój debiut w europejskich pucharach skwitowała Cracovia. „Pasy” uległy Skendiji Tetowo 1:2 i pożegnały się z rozgrywkami już na samym jej początku.

Zagłębie Lubin Slavia Sofia 3:0 (1:0)
Lubomir Guldan 20’ Łukasz Piątek 64’ Maciej Dąbrowski 81’

W Bułgarii podopieczni Piotra Stokowca nie spisali się zbyt dobrze, ulegając rywalom 0:1. Na własnym terenie chcieli jednak odrobić straty i wywalczyć awans do kolejnej rundy.

Lubinianie, podobnie jak w pierwszym spotkaniu, przeważali od początku i próbowali grać wysokim pressingiem. Dobrą okazję do zdobycia gola miał Łukasz Piątek, ale jego uderzenie na korner sparował Mario Kirev. W 20. minucie wszystko zaczęło się od nowa za sprawą trafienia Lubomira Guldana. 33-latek niepilnowany był na ósmym metrze i celną główką dał swojej drużynie prowadzenie.

£ukasz Pi¹tek Janis KarabelowPo przerwie tempo meczu nie było zbyt wysokie. W 64. minucie Łukasz Janoszka zgrał futbolówkę na piąty metr, gdzie czekał już Łukasz Piątek, a ten mocnym strzałem pod poprzeczkę podwyższył na 2:0. Dziesięć minut przed końcem z rzutu rożnego dośrodkował Arkadiusz Woźniak, zagranie przedłużył Michal Papadopulos, a do siatki z ośmiu metrów trafił niepilnowany Maciej Dąbrowski, ustalając rezultat spotkania na 3:0 dla Miedziowych.

Zagłębie Lubin w II rundzie eliminacji LE zmierzy się z Partizanem Belgrad. Pierwszy mecz zespół Piotra Stokowca rozegra 16 lipca na wyjeździe.

***

Zagłębie: Martin Polacek – Aleksandar Todorovski, Lubomir Guldan, Maciej Dąbrowski, Dorde Cotra – Łukasz Piątek, Jarosław Kubicki – Łukasz Janoszka (85’ Jakub Tosik), Jan Vlasko (61’ Adrian Rakowski), Arkadiusz Woźniak – Krzysztof Piątek (77’ Michal Papadopulos)

Żółta kartka: Aleksandar Todorovski

Wynik pierwszego meczu: 1:0 dla Slavii

Awans: Zagłębie

Cracovia Skendija Tetowo 1:2 (0:1)
Besir Demiri 68’(sam.) – Besart Ibraimi 13’ Feran Hasani 90’

Po porażce 0:2 w pierwszy starciu kibiców uspakajali zarówno prezes, trener, jak i piłkarze, oznajmiając, że za szybko skreślono Cracovię z walki o awans.

Słowa te „Pasy” miały udowodnić podczas walki na boisku, jednak już w 13. minucie piłkarze Skendiji ruszyli z kontrą, a Grzegorza Sandomierskiego płaskim uderzeniem pokonał Besart Ibraimi. Gospodarze po stracie gola ruszyli do odrabiania strat. Bliski szczęścia był Deleu, ale jego efektowny strzał „nożycami” był minimalnie niecelny. Golkiper przyjezdnych jeszcze dwukrotnie ratował swoją drużynę po próbach Tomasa Vestenicky’ego i Miroslava Covilo.

Pi³karze FK Skendija TetovoW drugiej połowie na boisku pojawił się Mateusz Cetnarski, który wniósł nieco świeżości. W 68. minucie wbił futbolówkę z rzutu wolnego w pole karne gości, skąd do własnej bramki skierował ją pechowo Besir Demiri. Macedończycy ograniczyli się do sporadycznych kontr. Jedna z nich przyniosła nieoczekiwany efekt. Przyjezdni wymienili kilka szybkich podań, a na koniec do siatki z ośmiu metrów trafił Feran Hasani.

Cracovia tym samym szybko pożegnała się z europejskimi pucharami w bieżącym sezonie. Odpadnięcie z rozgrywek przez macedońską Skendiję z pewnością nie przynosi jej chluby.

***

Cracovia: Grzegorz Sandomierski – Jakub Wójcicki, Piotr Polczak, Hubert Wołąkiewicz, Deleu – Miroslav Covilo, Damian Dąbrowski – Anton Karachanakov, Marcin Budziński, Tomas Vestenicky – Erik Jendrisek

Żółte kartki: Sebastian Steblecki, Marcin Budziński

Wynik pierwszego meczu: 2:0 dla Skendiji

Awans: Skendija