LGP w Courchevel. Nie ma mocnych na Kubackiego! Czterech Polaków w czołowej dziesiątce!

Polscy skoczkowie nie zwalniają tempa w tegorocznej edycji Letniej Grand Prix. Trzeci cykl zawodów po raz kolejny wygrał bowiem Dawid Kubacki, a drugie miejsce wywalczył Maciej Kot. W pierwszej dziesiątce konkursu w Courchevel znaleźli się jeszcze Piotr Żyła oraz Stefan Hula.

Kubacki dzisiejszym występem potwierdził absolutną dominację w tegorocznych zmaganiach na igielicie. Nowotarżanin już w pierwszej serii niemal pozbawił rywali nadziei. Skoczył aż 133.5 metra i zdecydowanie przewodził stawce. W finałowej rundzie Polak postawił przysłowiową kropkę nad „i” – uzyskał 127 m i tym samym został pierwszym zawodnikiem od pięciu lat, który wygrał trzy konkursy Letniej Grand Prix z rzędu. Poprzednim razem podobnym osiągnięciem mógł się pochwalić Andreas Wank.

Drugie miejsce wywalczył Maciej Kot. Nasz rodak wylądował odpowiednio na 130.5 m oraz 128.5 m, a do Kubackiego ostatecznie stracił ponad osiem punktów. Na najniższym stopniu podium stanęli ex aequo Czech Roman Koudelka (126.5 m i 127.5 m) i Rosjanin Denis Korniłow (130.5 m i 126.5 m). Piąta pozycja przypadała z kolei Niemcowi Stephanowi Leyhe (127 m i 131.5 m).

Z dobrej strony w Courchevel zaprezentowali się również Piotr Żyła oraz Stefan Hula. Duże brawa należą się szczególnie brązowemu indywidualnemu medaliście mistrzostw świata z Lahti, który dzięki bardzo dobrej finałowej próbie (128 m) awansował z piętnastej lokaty, jaką zajmował po pierwszej części zawodów (124 m), na szóste miejsce. Skoczek ze Szczyrku natomiast również znalazł się w czołowej dziesiątce, kończąc rywalizację z dziewiątym wynikiem (128 m i 126.5 m).

Po raz kolejny nieco poniżej oczekiwań spisał się Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski tym razem był czternasty (120.5 m i 125 m), choć na półmetku zmagań plasował się dopiero na dwudziestej pozycji. Kolejne punkty do klasyfikacji generalnej uzbierał także Jakub Wolny – dziś dwudziesty ósmy (121.5 m i 119 m).

W całym cyklu, z kompletem trzystu oczek, stawce zdecydowanie przewodzi Dawid Kubacki, który drugiego Macieja Kota wyprzedza już o dziewięćdziesiąt punktów. Trzeci jest Stephan Leyhe, zaś czwarty Roman Koudelka. Tuż za nimi, kolejno na piątej i szóstej lokacie, znajdują się Piotr Żyła oraz Stefan Hula.

Teraz zawodnicy udadzą się do Hakuby, gdzie w dniach 26-27 sierpnia zaplanowano dwa konkursy indywidualne.