Letnie GP w skokach narciarskich. Piotr Żyła na podium w Einsiedeln

Piotr Żyła zajął drugie miejsce w drugim konkurskie z cyklu letneigo Grand Prix rozgrywanego w Einsiedeln. Miejsce w czołowej dziesiątce wywalczył również Kamil Stoch, który uplasował się na piątej pozycji. Żyła został nowym liderem cyklu.

W letniej rywalizacji skoczków włodarze FIS testują nowy sposób rozgrywania konkursu. Do końcowego wyniku zaliczane są również rezulataty skoków kwalifikacyjnych. Dodatkowo zawodnicy w serii konkursowej nie skaczą w kolejności miejsc zajmowanych w cyklu, lecz podzieleni na grupy. W finałowej serii startować ma nie 30, lecz 24 najlepszych skoczków. Niuanse w regulaninie zawodów póki co sprawiają duży kłopot w interpretacji zarówno dla zawodników, jak i kibiców. Zmiany mają wejść w życie od sezonu zimowego Pucharu Świata w skokach narciarskich 2014/2015.

Po skokach kwalifikacyjnych wysokie, czwarte miejsce zajmował Piotr Żyła, po skoku na odległość 113 metrów. Kamil Stoch został sklasyfikowany na ósmej pozycji po próbie na 111,5 metra. W kolejnych dwóch próbach nasi reprezentanci uzyskiwali dobre odległości i ostatecznie uplasowali się na drugiej oraz piątej lokacie. Triumfatorem zawodów okazał się Austriak Gregor Schlierenzauer, dla którego była to dwunasta wygrana w zawodach letniej GP w skokach narciarskich w karierze. Więcej ma na koncie jedynie Adam Małysz- trzynaście.

W Einsiedeln punktowało również dwóch innych Polaków. Dawid Kubacki zajął 13. miejsce, zaś Maciej Kot- 22. Do finałowej serii nie przedostał się Jan Ziobro, który zakończył zmagania w konkursie na 31. pozycji.

Dzięki drugiej pozycji w dzisiejszych zawodach Żyła został nowym liderem klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix. Ma na koncie 180 punktów. Kolejne zawody cyklu odbędą się 15 sierpnia w  Courchevel.