Lekkoatletyka – MŚ 2015. Piąty medal biało-czerwonych, wspaniały bieg Kszczota!

Adam Kszczot wywalczył srebrny medal lekkoatletycznych mistrzostw świata. Na dystansie 800 m Polaka pokonał jedynie Kenijczyk David Lekuta Rudisha. To piąty medal Polaków w Pekinie wcześniej po złoto sięgnął Paweł Fajdek, a brąz wywalczyli Wojciech Nowicki, Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek.

Adam KszczotOd startu na czele stawki znajdowało się dwóch Kenijczyków. Tempo dyktowali David Lekuta Rudisha i Ferguson Cheruiyot Rotich. Na półmetku rywalizacji Adam Kszczot zajmował 4. pozycję. Ostatnie okrążenie to popis Polaka, który najpierw próbował przedrzeć się przed Kenijczyków po wewnętrznej. Został jednak przyblokowany, a swój długi finisz rozpoczął Rudisha. Mistrz olimpijski z Londynu jako pierwszy wpadł na linię mety, a za jego plecami toczyła się zacięta walka o srebrny medal. Ten przypadł ostatecznie Kszczotowi, który najpierw wyprzedził Roticha, a następnie wytrzymał tempo Amela Tuki z Bośni i Hercegowiny.

Adam KszczotAdam KszczotAdam Kszczot David Lekuta Rudisha

Wcześniej na bieżni w Pekinie pojawiło się czterech biało-czerwonych. W finale rywalizacji na 400 m ppł. 7. miejsce zajął Patryk Dobek. Następca Marka Plawgi osiągnął czas 49,14 sek. i spisał się zdecydowanie gorzej niż w półfinale. Po złoto sięgnął Kenijczyk Nicholas Bett (47,79 sek.).

Patryk Dobek  Yasmani Copello Angelika Cichocka

Do udanych występ w finale biegu na 1500 m kobiet może zaliczyć Angelika Cichocka. Polka przekroczyła linię mety jako 8. i do zwyciężczyni Genzebe Dibaby z Etiopii straciła przeszło 5 sekund.

W pozostałych konkurencjach awansu do finału biegu na 400 m nie zdołała wywalczyć Patrycja Wyciszkiewicz, zaś wynikiem 20,77 sek. eliminacji w zmaganiach 200-metrowców nie przebrnął Karol Zalewski.