Lekkoatletyczne MŚ 2017. Sztafeta kobiet 4×400 m z brązowym medalem!

Aleksandra Gaworska, Justyna Święty, Małgorzata Hołub oraz Iga Baumgart zdobyły brązowy medal w sztafecie 4×400 m w ostatnim dniu lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie. Polki uległy w finale jedynie Amerykankom i Brytyjkom.

Biało-czerwone dopiero z szóstym czasem awansowały do finału biegu sztafetowego. Tymczasem w najważniejszym momencie dały z siebie wszystko i mogły cieszyć się z medalu mistrzostw świata. Jeszcze na pierwszej zmianie nikt nie spodziewał się happy endu. Hołub przekazała pałeczkę Baumgart na dalszej pozycji. Ta druga wykonała jednak tytaniczną pracę, wyprzedziła kilka rywalek i wyprowadziła nasze reprezentantki na trzecią lokatę.

To, co udało się wypracować nie poszło na marne za sprawą dobrej postawy Gaworskiej i w pełni zdrowej już Święty, która przecięła linię mety za Amerykanką i Brytyjką. Do srebra zabrakło zaledwie 0,41 sekundy. Bezkonkurencyjne okazały się zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych. Ostatnia z nich finiszowała aż sześć sekund przed rywalkami.

Panowie zakończyli zmagania w sztafecie 4×400 m na siódmym miejscy. Polacy nie potrafili nawiązać walki z czołówką. Rafał Omelko otrzymał pałeczkę jako szósty. Zdołał utrzymać się w środku stawki. Na trzeciej zmianie Łukasz Krawczuk przepychał się z Francuzem, a następnie z Belgiem, co odbiło się na rytmie jego biegu i poskutkowało spadkiem na siódmą pozycję, którą utrzymał najmłodszy z biało-czerwonych, Tymoteusz Zimny.

Na szóstej lokacie rywalizację w finale biegu na 800 m zakończyła Angelika Cichocka. Polka zaprezentowała się jednak znakomicie i o pół sekundy poprawiła rekord życiowy. Nasza rodaczka od początku trzymała się z tyłu stawki. Rywalki zaczęła gonić po pierwszym okrążeniu, ale wyraźnie przegrała z czołówką. Mimo to wynik 1:58,41 pozwolił na pobicie swojej dotychczasowej życiówki.

Dobrze spisał się również Marcin Lewandowski, który zakończył finał biegu na 1500 m z czasem 3:36,02. Rezultat ten wystarczył do zajęcia siódmego miejsca. Polak długo utrzymywał się na ostatniej pozycji, ale przed decydującym okrążeniem zbliżył się do czołówki. Siódma lokata to najlepszy wynik na mistrzostwach świata na 1500 m w historii biało-czerwonych występów. Lewandowski bowiem jako pierwszy Polak zakwalifikował się do finału na tym dystansie.

Siódme miejsce w chodzie na 50 km zajął zmagający się z problemami żołądkowymi Rafał Augustyn. Rafał Fedaczyński był dwudziesty drugi, zaś Adrian Błocki uplasował się dwie pozycje niżej.

Na dystansie 20 kilometrów triumfowali Kolumbijczyk Eider Arevalo i Chinka Jiayu Yang. Polacy nie nawiązali równorzędnej walki. Artur Brzozowski był dwunasty, Damian Błocki dwudziesty, a Jakub Jelonek – pięćdziesiąty trzeci.

W tabeli medalowej 16. Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata pierwsze miejsce zajęli Amerykanie z trzydziestoma krążkami (10 złotych, 11 srebrnych, 9 brązowych). Na drugiej pozycji uplasowała się Kenia (5+2+4), zaś trzecia lokata należała do Republiki Południowej Afryki (3+1+2). Polskę sklasyfikowano na ósmym miejscu (2+2+4). Pod względem liczby medali nasza reprezentacja uzyskała jednak trzeci wynik.