Ekstraklasa. Lech przezimuje na podium

Lech Poznań pokonał u siebie Lechię Gdańsk 1:0 w pojedynku 19. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Zwycięskim trafieniem dla Kolejorza popisał się Dariusz Formella. Rezultat mógł być zdecydowanie wyższy, gdyby swoje szanse wykorzystali Zaur Sadaev i Kasper Hamalainen.

Po ostatniej wygranej podopiecznych Macieja Skorży nad Wisłą Kraków Lechia Gdańsk przestała być jedynym klubem w Ekstraklasie, który przed własną publicznością uległ poznaniakom. Tym razem podbudowanych wygraną nad Piastem gości do triumfu miał poprowadzić Jerzy Brzęczek.

Pierwsze minuty zdecydowanie należały do przyjezdnych. Lech miał problemy z przeniesieniem ciężaru gry na połowę przeciwnika. Dużo działo się zwłaszcza na prawym skrzydle. W 6. minucie groźne dośrodkowanie Piotra Wiśniewskiego z narożnika boiska zdołał wyłapać Jasmin Burić. Chwilę później wszystko wróciło do normy, a przed szansą na zdobycie gola stanął Muhamed Keita. W niemal stuprocentowej sytuacji świetnie między słupkami spisał się Mateusz Bąk, ratując swoją drużynę przed utratą bramki. Kolejna akcja Kolejorza przyniosła fantastyczną wymianę podań i celne uderzenie Łukasza Trałki. Nawet gdyby piłka wylądowała w siatce, trafienie nie zostałoby zaliczone – boczny arbiter dopatrzył się spalonego. W 24. minucie bliski szczęścia był Zaur Sadaev, który minął się z futbolówką po zagraniu Keity. Po chwili Czeczen sam zszedł do środka pola, przymierzył z dystansu, a piłka po rykoszecie przeleciała nad poprzeczką. Lech wyraźnie przycisnął, a w 32. minucie nareszcie objął prowadzenie. Prawą flanką ruszył Dariusz Formella, który zszedł do środka i z ostrego kąta chciał zaskoczyć Mateusza Bąka. Futbolówka odbiła się po drodze od jednego z obrońców i wpadła przy krótkim słupku zdezorientowanego golkipera Lechii. Po próbach Sadaeva i Keity na chwilę obudziła się Lechia. W drybling wdał się Piotr Wiśniewski, a z lewej strony niecelnie przymierzył Antonio Colak. Po przeciwnej stronie boiska Kasper Hamalainen wypatrzył wbiegającego w szesnastkę Sadaeva. Czeczen wykonał o kilka zwodów za dużo, a problemów z jego zatrzymaniem nie mieli podopieczni Jerzego Brzęczka. Ten sam piłkarz jeszcze przed przerwą dwukrotnie mógł podwższyć rezultat. Najpierw po jego strzale z dystansu dobrze spisał się Mateusz Bąk, a po chwili z bliska precyzji zabrakło samemu napastnikowi.

Drugą odsłonę zawodnicy Macieja Skorży mogli rozpocząć kolejnego trafienia. Prawym skrzydłem przedarł się Tomasz Kędziora, który płasko wstrzelił futbolówkę na trzeci metr. Tam był niezwykle aktywny Zaur Sadaev. Swoją drużynę fantastyczną obroną uratował po raz kolejny Mateusz Bąk. W 57. minucie w pole karne Lechii wbiegł Darko Jevtić, mijając po drodze trzech rywali. Ostatecznie był nieprzepisowy zatrzymywany, a sędzia bez skrupułów wskazał na wapno. Piłkę na jedenastym metrze ustawił Kasper Hamalainen. Fin uderzył jednak w środek bramki i problemów z zatrzymaniem jego strzału nie miał golkiper gości. Od tego momentu piłkarze obu drużyn wyraźnie zwolnili tempo gry. Na boisku działo się niewiele. Brzydkim faulem na wprowadzonym po przerwie Dawidzie Kownackim nie popisał się Ariel Borysiuk. Arbiter ukarał środkowego pomocnika gdańszczan żółtym kartonikiem. Na kwadrans przed końcem gospodarze ponownie wzięli się porządnie do pracy. Najpierw po zagraniu Kownackiego i interwencji Bąka z najbliższej odległości nie trafił Sadaev. W kolejnej akcji niedokładne wybicie bramkarza przejął Darko Jevtić, jednak nie potrafił umieścić futbolówki w siatce Lechii. W ostatnich minutach doskonałą okazję zmarnował Kasper Hamalainen, który stanął oko w oko z golkiperem przyjezdnych.

Ostatecznie Kolejorz pokonał podopiecznych Jerzego Brzęczka 1:0. Rezultat mógł być zdecydowanie wyższy, gdyby na lepszej skuteczności zagrali Zaur Sadaev i Kasper Hamalainen. Piłkarze Macieja Skorży umocnili się na trzecim miejscu w tabeli polskiej Ekstraklasy.

***

Lech Poznań – Lechia Gdańsk 1:0 (1:0)
Dariusz Formella 32′

Lech: Jasmin Burić – Tomasz Kędziora, Paulus Arajuuri (53′ Jan Bednarek), Marcin Kamiński, Luis Henriquez, Łukasz Trałka, Darko Jevtić, Dariusz Formella (89′ Hubert Wołąkiewicz), Kasper Hamalainen, Muhamed Keita (60′ Dawid Kownacki), Zaur Sadaev

Lechia: Mateusz Bąk – Mateusz Możdżeń, Tiago Valente, Damian Garbacik, Marcin Pietrowski, Stojan Vranjes (59′ Daniel Łukasik), Ariel Borysiuk, Bartłomiej Pawłowski (75′ Paweł Czychowski), Piotr Wiśniewski, Bruno Nazario (84′ Piotr Grzelczak), Antonio Colak

Żółte kartki: Jan Bednarek (Lech) oraz Ariel Borysiuk, Piotr Wiśniewski (Lechia)

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)

Tabela: [T-Mobile Ekstraklasa]

Relacja na żywo prowadzona przez Redakcję Sportową Radia Maryja:

Ostatni akord Ekstraklasy przed zimową przerwą przed nami. Zapraszamy Państwa na relację (prawie) na żywo ze spotkania Lecha Poznań z Lechią Gdańsk.

Lech Poznań: Jasmin Burić – Tomasz Kędziora, Paulus Arajuuri, Marcin Kamiński, Luis Henriquez – Łukasz Trałka, Darko Jevtić – Dariusz Formella, Kasper Hamalainen, Muhamed Keita – Zaur Sadajew.

Rezerwowi Lecha: Krzysztof Kotorowski, Hubert Wołąkiewicz, Jan Bednarek, Barry Douglas, Szymon Drewniak, Szymon Pawłowski, Dawid Kownacki.

Lechia Gdańsk: Mateusz Bąk – Mateusz Możdżeń, Tiago Valente, Damian Garbacik, Marcin Pietrowski – Ariel Borysiuk, Stojan Vranjes – Bartłomiej Pawłowski, Piotr Wiśniewski, Bruno Nazario – Antonio Colak.

Rezerwowi Lechii: Damian Podleśny, Adam Dźwigała, Nikola Leković, Daniel Łukasik, Paweł Czychowski, Piotr Grzelczak, Adam Buksa.

3 min. Z lewej strony uderzał Dariusz Formella ze złapaniem piłki problemów nie miał Mateusz Bąk.

6min. Piotr Wiśniewski dośrodkował z rzutu rożnego, futbolówkę złapał Jasmin Burić

W pierwszych minutach przeważają goście z Gdańska, Lech ma problemy z przekroczeniem połowy boiska.

9 min Buric wychodzi przed pole karne i głową wybija piłkę skierowaną do napastnika gości – Antonio Colaka.

12 min Świetnie lewa stroną przedarł się Keita, jego strzał z  ostrego konta zdołał odbić przed siebie Bąk ale do piłki nie zdążył Zaur Sadaev – najlepsza sytuacja Kolejorza

16 min Akcja w środku pola Hamalainen próbując przerzucić piłkę na prawa stronę bardzo mocno trafił nią w twarz Ariela Borysiuka. Pomocnik gości na chwilę musiał opuścić plac gry ale szybko na nie wrócił.

17 min Strzał z dystansu Jevtica wysoko nad bramką.

18 min Ładna akcja Lecha zakończona groźnym strzałem Trałki. Wprawdzie Bąk poradził sobie  z tym uderzeniem ale sędzia Tomasz Kwiatkowski uznał, że kapitan Lecha był na pozycji spalonej.

19 min Groźny strzał z dystansu Garbacika, Lechia miała po tej akcji rzut rożny z którego nie wynikło żadne zagrożenie pod bramką Burica.

P

20 min Kolejna dobra akcja Formelli tym razem do spółki z Jevticem, którego strzał blokują obrońcy, dobijać próbował jeszcze Keita ale i jego uderzenie zostało zablokowane.

Lech przejął kontrolę nas spotkaniem. Pod bramką Baka jest coraz groźniej.

24 min Kolejny rajd Keity na lewym skrzydle, po jego dośrodkowaniu fatalnie z piłką minął się Sadaev – mogło być bardzo bardzo groźnie.

26 min Napastnik Kolejorza chciał szybko zrehabilitować się za tą niewykorzystaną okazję,po jego indywidualnej akcji piłkę poza boisko wybił golkiper gości. Po dośrodkowaniu z rożnego uderzał Kamiński. Strzał wybitnie mu nie wyszedł.

27 min Rajd Colaka na lewym skrzydle

30 min Rzut wolny dla gości. Dośrodkowywał Piotr Wiśniewski – futblówkę wybijają obrońcy Lecha.

31 min Formella minął na skrzydle Pietrowskiego z jego dośrodkowaniem poradzili sobie obrońcy.

32min Obrońcami gości zakręcił Sadaev nie miał jednak za bardzo do kogo dograć piłki.

1:0 dla LECHA

Formella

P

Zdecydowanie najlepszy piłkarz gospodarzy w tym spotkaniu wyprowadza poznaniaków na prowadzenie.

Po strzale z ostrego konta piłka odbiła się po rykoszecie od obrońcy przez co zmyliła Bąka i wpadła do siatki.

36 min Strata Lechitów w środku pola,futbolówka trafia do Sadaeva,który za długo zastanawiał się co z nią mógłby zrobić.Takich wątpliwości nie mieli goście zabierając mu piłkę.

37 min Akcja Keity tym razem z prawej strony, strzał pomocnika nie zaskoczył bramkarza gości.

38 min Kolejny korner dla ekipy przyjezdnych. Po dośrodkowaniu Nazario Buric bez problemu łapie piłkę.

39 min D wujkowa akcja Wiśniewskiego i Colaka z lewej flanki. Ostatecznie uderzał ten drugi ale nad bramką Burica.

41 min Po świetnym przechwycie Trałki piłka trafiła do Hamalainena. Fin równie dobrze wypatrzył Sadaeva ale ten wdał się w niepotrzebne drybling dośrodkował za późno.

45 min. Dwie dobre sytuację na przestrzeni minuty Sadaeva. Najpierw napastnik świetnie strzelał z przed pola karnego ale jego strzał wybił Bąk. Potem w dużo lepszej sytuacji były zawodnik Lechii trafił tylko w boczną siatkę.

P

Po pierwszej połowie przeważają gospodarze i jak najbardziej zasłużenie prowadzą. Jedyną bramkę zdobył dla nich Dariusz Formella w 32 min. Kolejorz powinien wygrywać wyżej ale ze skutecznością problemy ma Sadaev i Keita. Lechia poza wywalczeniem kilku rożnych i wolnych na razie nie ma pomysłu na przełamanie obrony Lecha.

Początek drugiej połowy – bez zmian po obu stronach

47 min Strzał aktywnego Sadaeva obok bramki.

Po chwili ten sam zawodnik znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem po dośrodkowaniu Kędziory. Wystarczyło dostawić nogę. Zresztą tak zrobił napastnik gospodarzy z tym i tak trafił w bramkarza i przy okazji bolesnie się z nim zderzył.

52 min Kontuzjowany Arajuuri opuszcza opuszcza boisko za chwilę zamelduję się za niego Jan Bednarek.

54 min Dośrodkowanie Formelli w kierunku Keity ale pomocnik nie zdążył dojść do tej piłki.

57 min karny dla Lecha, po faulu na Jevticu

Hamalainen podchodzi do piłki

Bąk broni – Fin uderzył słabo w środek bramki

P

60 min Dwie zmiany na boisku. W Lechi Łukasik zastępuje Vranjesa, a w Lechu Kownacki za Keite.

63 min Ładna akcja Sadaeva z Jevticem. Ten pierwszy przedarł się na prawej stronie oddał piłkę do Szwajcara,który natychmiast odegrał napastnikowi piętką. We wszystko jednak wmieszali się obrońcy.

67 min Bednarek fauluje jednego z zawodników gości za co otrzymuje żółtą kartkę, a Lechia ma okazję do groźnego dośrodkowania. Nie wykorzystuje go.

Daniel Łukasik rozruszał troszkę poczynania Gdańszczan w ofensywie. Po jego podaniu indywidualnej akcji próbował niewidoczny wcześniej Bartłomiej Pawłowski. Został zatrzymany przy drugim dryblingu.

69 min W starciu pod swoją bramką ucierpiał Jevtic, po krótkiej przerwie wrócił jednak na boisko.

Lech oddał inicjatywę gościom sam czekając na kontry

73 min Bardzo brzydki faul Borysiuka na Kownackim. Żółta kartka dla wychowanka Legii.

76 min Boisko opuszcza Bartłomiej Pawłowski za niego na placu gry melduje się Paweł Czychowski.

78 min Aktywny cały mecz Formella próbował z lewej strony – bezskutecznie.

79 min Na pustą bramkę po dośrodkowaniu z prawej strony nie trafił Sadaev.

Coś niesamowitego zawodnik rodem z Czeczeni powinien tylko dostawić nogę, ponieważ stał przed pustą bramkę. Napastnik nie trafił jednak w piłkę.

80 min. Mateusz Bąk wychodzi daleko przed pole karne ale za krótko wybija piłkę, ta trafia pod nogi Jevtica – Szwajcar jednak praktycznie z połowy boiska nie zdołał trafić do pustej bramki.

84 min. Grzelczak zastępuje niewidocznego Nazario

Gra toczy się w środku pola. Lech zadowolony z wyniku nie forsuje tempa. Lechia nie potrafi stworzyć sobie 100% okazji na bramkę.

88 min Kolejny korner dla gości, po dośrodkowaniu Wiśniewskiego piłkę wybija Sadaev.

Żegnany oklaskami boisko opuszcza Formella zastępuje go Hubert Wołąkiewicz – który tym meczem żegna się z kibicami Poznania.

90 min Sam na  sam z Bakiem wychodzi Hamalainen. Fin tego spotkania nie zaliczy do udanych . Tym razem też nie poradził sobie z bramkarzem Lechii trafiając prosto w niego. Podawał Sadaev.

91 min Kolejna groźna sytuacja i znowu góra bramkarz przyjezdnych tym razem wygrał z Sadaevem – korner dla Lecha.

Żółta kartka dla Piotra Wiśniewskiego za faul na Trałce w środku boiska. Rzut wolny dla Kolejorza. Złe wykonanie stałego fragmentu gry przez gospodarzy i zaraz potem …

Koniec meczu.

Lech Poznań zasłużenie ogrywa gdańską Lechię 1:0. Bramkę w 32 min zdobył Dariusz Formella.