LE. Niespodzianka w Pilznie, emocje w Lizbonie i Sewilli

Znamy już osiem zespołów, które awansowały do 1/4 rozgrywek Ligi Europejskiej. Są to: AZ Alkmaar, Benfica Lizbona, Juventus Turyn, Olympique Lyon, Valencia, FC Porto, FC Basel oraz FC Sewilla.

Najwięcej działo się podczas meczu pomiędzy Benficą Lizbona a Tottenhamem Londyn. Piłkarze ze stolicy Portugalii po pierwszym meczu znaleźli się w komfortowej sytuacji. Wywieźli z White Hart Lane pokaźną zaliczkę, wygrywając 3:1. Gdy w 34. minucie rewanżu bramkę do siatki Anglików skierował Garay, wydawało się, że w tej rywalizacji wszytko zostało już wyjaśnione. Sytuacja zmieniła się gwałtownie, gdy w przeciągu dwóch minut dwa gole dla gości strzelił Chadli. Tottenham miał jeszcze dwie znakomite sytuacje do wyrównania dwumeczu, jednak znakomicie w bramce Portugalczyków spisał się Oblak. Wszelką nadzieję przyjezdnym na awans odebrał Lima, który w doliczonym czasie gry bezbłędnie wykonał rzut karny.

Przed rewanżowym pojedynkiem Viktorii Pilzno z Olympique Lyon tylko niepoprawni optymiści wierzyli w awans gospodarzy. Czesi przegrali bowiem pierwszy mecz aż 1:4. W pierwszej połowie drugiego meczu tych drużyn bramkę zdobyła ekipa gości. Bramkę strzelił Gomis. W drugiej części gry Viktoria zdołała częściowo odrobić straty. Celnymi uderzeniami popisali się Kolar oraz Tecl. Ten sam zawodnik mógł podwyższyć prowadzenie gospodarzy, lecz nie wykorzystał rzutu karnego. W doliczonym czasie meczu piłka trafiła jeszcze w poprzeczkę bramki Francuzów po strzale Wagnera. Czechom do odrobienia strat z pierwszego spotkania zabrakło szczęścia.

Geniusz Andrei Pirlo zadecydował o losach włoskiej konfrontacji pomiędzy Fiorentiną a Juventusem Turyn. Po pierwszym meczu w lepszych nastrojach byli gracze Violi – wywieźli z Turynu remis 1:1. W rewanżu długo utrzymywał się rezultat bezbramkowy, promujący awansem ekipę Rafała Wolskiego. W 71. minucie firmowym zagraniem popisał się Pirlo. Pomocnik Juve precyzyjnie posłał piłkę z rzutu wolnego w kierunku bramki gospodarzy. Neto nie zdołał zapobiec utracie gola. Dzięki temu trafieniu w 1/4 finału zagrają podopieczni Antonio Conte.

Interesująco zapowiadało się starcie Napoli z FC Porto. Smoki jechały do Neapolu obronić zaliczkę 1:0 wywalczoną w pierwszym spotkaniu tych zespołów. Gospodarze potrzebowali 21. minut, aby wyrównać stan dwumeczu. Bramkę zdobył Pandev. Przyjezdni przebudzili się w drugiej połowie. Ghilas oraz Quaresma wyprowadzili Porto na prowadzenie 2:1. W tym momencie Napoli do awansu potrzebowało aż trzech trafień, ale jedyne, co udało się tej ekipie, to doprowadzić do remisu 2:2 po strzale Zapaty.

Dużo emocji dostarczył derbowy pojedynek Betisu Sewilla z FC Sewillą. Drużyna, w której występuje Damien Perquis wygrała pierwszy mecz 2:0, więc do drugiego spotkania przystępowała z dużą pewnością siebie. Rewanż lepiej rozpoczął się dla przyjezdnych. Piłkę do siatki Betisu w 20 minucie skierował Reyes. W drugiej części gry na 2:0 dla FC Sewilli podwyższył Bacca. W regulaminowym czasie gry więcej bramek nie padło. Rozegrana została więc dogrywka, która również nie przyniosła rozstrzygnięcia, wobec tego zwycięzców wyłoniły dopiero rzuty karne.