Klasyk dla Legii, „Wojskowi” nowym liderem

W meczu na szczycie 9. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy Legia Warszawa pokonała na wyjeździe Wisłę Kraków 3:0. Podopieczni Franciszka Smudy stracili prowadzenie w rozgrywkach na rzecz drużyny mistrza Polski. Gole dla „Wojskowych” zdobyli Orlando Sa, Ondrej Duda i Miroslav Radović.

Początek spotkania pokazał, że w starciu dwóch czołowych polskich drużyn walka toczyć się będzie o każdy milimetr boiska. Już w 3. minucie bliscy zdobycia gola byli gospodarze. Po podaniu Pawła Brożka w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Rafał Boguski, jednak fatalnie spudłował. Chwilę później Dusan Kuciak po raz drugi pokazał dawkę swoich nieprzeciętnych umiejętności, broniąc soczyste uderzenie byłego zawodnika GKS-u Bełchatów z 18. metrów. Z czasem mecz się wyrównał, a umiejętności Michała Buchalika postanowił sprawdzić Orlando Sa. Golkiper miejscowych z trudem obronił pierwszą próbę Portugalczyka, przy drugiej futbolówkę przed linią bramkową zatrzymał Arkadiusz Głowacki. Końcówka pierwszej odsłony przyniosła zdecydowanie mniej emocji, a zniecierpliwieni kibice wciąż oczekiwali upragnionego gola.

Ten padł w 50. minucie po fantastycznym zagraniu Helio Pinto. Podanie Portugalczyka wykończył Orlando Sa, zapewniając mistrzom Polski prowadzenie. Kontrowersję wzbudza fakt, że w momencie podania napastnik Legii znajdował się na wyraźnym spalonym, czego nie zdołał zauważyć asystent Szymona Marciniaka. Błąd arbitra wzbudził wiele nerwów w szeregach „Białej Gwiazdy”. Faule Łukasza Burligi i Łukasza Garguły zmusiły sędziego do wyciągnięcia żółtego kartonika. W 65. minucie Marciniak był zmuszony przerwać pojedynek po brzydkim zachowaniu warszawskich kibiców. Chwilę później wszystko wróciło jednak do normy, a piłkarze mogli kontynuować rywalizację o ligowe punkty. Kontrolujący przebieg wydarzeń na boisku mistrzowie Polski mogli podwyższyć prowadzenie. Zaledwie w słupek po podaniu Tomasza Jodłowca trafił Marek Saganowski. Przyjezdni triumf nad Wisłą przypieczętowali w doliczonym czasie gry. Najpierw świetne zachowanie Michała Kucharczyka wykorzystał Ondrej Duda, wykańczając akcję 23 – letniego kolegi. Po chwili wynik na 3:0 ustalił Miroslav Radović.

Dzisiejsze zwycięstwo pozwoliło „Wojskowym” objąć prowadzenie w tabeli polskiej Ekstraklasy. Na drugie miejsce spadła Wisła Kraków, która do nowego lidera ma zaledwie punkt straty.

Wisła Kraków – Legia Warszawa 0:3 (0:0)
                          – O. Sa 50’ O. Duda 90+5’ M. Radović 90+7’

Wisła: Michał Buchalik – Łukasz Burliga, Arkadiusz Głowacki, Dariusz Dudka, Maciej Sadlok – Alan Uryga – Łukasz Garguła (62’ Donald Guerrier), Semir Stilić, Maciej Jankowski (72’ Emmanuel Sarki), Rafał Boguski (86’ Mariusz Stępiński) – Paweł Brożek.

Legia: Dusan Kuciak – Łukasz Broź, Dossa Junior, Jakub Rzeźniczak, Tomasz Brzyski – Ivica Vrdoljak, Tomasz Jodłowiec – Jakub Kosecki (76’ Michał Kucharczyk), Marek Saganowski, Helio Pinto (79’ Ondrej Duda) – Orlando Sa (87’ Miroslav Radović).

Tabela: [Ekstraklasa]