IO w Rio 2016. Polscy multimedaliści igrzysk olimpijskich

Robert Korzeniowski – czterokrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich (Atlanta, Sydney, Ateny); Irena Szewińska – siedmiokrotna medalistka, trzykrotnie złota (Tokio, Meksyk, Monachium, Montreal); Witold Woyda – czterokrotny medalista, dwukrotnie złoty; Renata Mauer-Różańska – trzykrotna medalistka, dwukrotnie złota – to najbardziej utytułowani olimpijczycy w historii startów biało-czerwonych na największej sportowej imprezie globu.


Robert Korzeniowski – lekkoatletyka (chód na 20 i 50 km)

korzeniowskiW latach 1992-2000 pięciokrotnie nie ukończył rywalizacji na mistrzowskich imprezach. Największy dramat przeżył w Barcelonie (1992). Był o krok od srebrnego medalu, a gdy widział już tunel stadionu, sędzia zdjął go z trasy, pokazując czerwoną kartkę. Nie poddał się. Powrócił w wielkim stylu, stając się wieloletnim dominatorem w rywalizacji na 50 km. Złote krążki przywoził z Atlanty, Sydney i Aten. W Australii wystartował również na dystansie 20 km, ponownie sięgając po medal z najcenniejszego kruszcu. W 2003 roku podczas mistrzostw globu w Paryżu ustanowił rekord świata oficjalnie zarejestrowany przez federację lekkoatletyczną. W czerwcu kolejnego roku poprawił go Denis Niżegorodow, jednak wyniku – na skutek uchybień formalnych – nie uznała IAAF. Rosjanin – zdaniem wielu – miał powalczyć z Korzeniowskim o złoto w Atenach. Rywalizację ukończył jednak na drugim miejscu, pozwalając Polakowi na zwieńczenie wspaniałej kariery kolejnym olimpijskim sukcesem. (fot. facebook.com)

* * *

Medale igrzysk olimpijskich:
Atlanta 1996: złoty medal (chód na 50 km)
Sydney 2000: dwa złote medale (chód na 20 i 50 km)
Ateny 2004: złoty medal (chód na 50 km)


Irena Szewińska – lekkoatletyka (100 m, 200 m, 400 m, sztafeta 4×100 m, skok w dal)

IrenaKirszensteinCzas 43,69 sek. i rekord świata biało-czerwonej sztafety 4×100 m kobiet – to nie legenda, lecz historia, która na oczach polskich kibiców wydarzyła się w trakcie igrzysk olimpijskich w Tokio (1964). Polki pobiegły w składzie Teresa Ciepły, Halina Górecka, Ewa Kłobukowska i Irena Szewińska. Ostatnia z polskich sprinterek w stolicy Japonii rozpoczęła marsz, który zwieńczyła 12 lat później w Montrealu. Stawała na podium czterech kolejnych igrzysk. Złoto przywiozła nie tylko z Tokio, ale także Meksyku (bieg na 200 m) i wcześniej wspomnianego Montrealu (bieg na 400 m). Dwa srebra uzyskała w roku 1964 (bieg na 200 m i skok w dal), zaś dwa brązy w latach 1968 i 1972 – odpowiednio w biegu na 100 i 200 m. (fot. wikipedia.org)

* * *

Medale igrzysk olimpijskich:
Tokio 1964: złoty medal (sztafeta 4×100 m), dwa srebra (bieg na 200 m, skok w dal)
Meksyk 1968: złoty medal (bieg na 200 m), brąz (bieg na 100 m)
Monachium 1972: brązowy medal (bieg na 200 m)
Montreal 1976: złoty medal (bieg na 400 m)


Witold Woyda – szermierka (floret – indywidualnie i drużynowo)

woydaSwój największy sukces świętował na igrzyskach olimpijskich w Monachium. Dwukrotnie stanął wtedy na najwyższym stopniu podium – zarówno w rywalizacji indywidualnej, jak i drużynowej. Wyższość Polaka uznać musieli m.in. Węgier Jenoe Kamuti, wówczas drugi, a wcześniej srebrny medalista z Meksyku. Był to pierwszy w historii przypadek, kiedy zawodnik reprezentujący biało-czerwone barwy sięgnął po dwa krążki z najcenniejszego kruszcu na jednych igrzyskach. Wcześniej – wraz z drużyną florecistów – dwukrotnie stawał na podium. W Tokio polski zespół sięgnął po srebro, zaś w Meksyku po brąz. Przygodę z olimpiadą rozpoczynał jako 21-latek w Rzymie. W rywalizacji indywidualnej zajął wtedy doskonałe 4. miejsce. (fot. arch. PAP)

* * *

Medale igrzysk olimpijskich:
Tokio 1964: srebrny medal (floret drużynowo)
Meksyk 1968: brązowy medal (floret drużynowo)
Monachium 1972: dwa złote medale (floret indywidualnie i drużynowo)


Renata Mauer-Różańska (strzelectwo – karabin pneumatyczny 20 m, karabin sportowy trzy podstawy)

renata-mauerChoć nigdy nie stanęła na najwyższym stopniu podium mistrzostw globu, dwukrotnie dokonała tego w trakcie igrzysk. Pierwszy seniorski sukces w zawodowej karierze odnotowała w roku 1990, przywożąc srebro ze światowego czempionatu w Moskwie. Przed olimpiadą w USA duże ambicje potwierdziła brązem na mistrzostwach w Mediolanie (1994). W Atlancie zdobyła dwa krążki – złoty (karabin pneumatyczny 10 m) i brązowy (karabin sportowy trzy podstawy). W Sydney sukces sprzed czterech lat powtórzyła już tylko częściowo, plasując się na 15. (karabin pneumatyczny 10 m) i 1. miejscu (karabin sportowy trzy podstawy). (fot. PAP/Adam Hawałej)

* * *

Medale igrzysk olimpijskich:
Atlanta 1996: złoty medal (karabin pneumatyczny 10 m), brąz (karabin sportowy trzy podstawy)
Sydney 2000: złoty medal (karabin sportowy trzy podstawy)


Polscy multimedaliści letnich igrzysk olimpijskich:

Robert Korzeniowski (lekkoatletyka) – 4 medale (4 złote)
Irena Szewińska (lekkoatletyka) – 7 medali (3 złote, 2 srebrne, 2 brązowe)
Witold Woyda (szermierka) – 4 medale (2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy)
Renata Mauer-Różańska (strzelectwo) – 3 medale (2 złote, 1 brązowy)
Józef Szmidt (lekkoatletyka) – 2 medale (2 złote)
Waldemar Baszanowski (podnoszenie ciężarów) – 2 medale (2 złote)
Jerzy Kulej (boks) – 2 medale (2 złote)
Józef Zapędzki (strzelectwo) – 2 medale (2 złote)
Waldemar Legień (judo) – 2 medale (2 złote)
Arkadiusz Skrzypaszek (pięciobój nowoczesny) – 2 medale (2 złote)
Andrzej Wroński (zapasy) – 2 medale (2 złote)
Tomasz Kucharski (wioślarstwo) – 2 medale (2 złote)
Robert Sycz (wioślarstwo) – 2 medale (2 złote)
Tomasz Majewski (lekkoatletyka) – 2 medale (2 złote)

Sport.RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl