IO w Rio 2016. Małachowski w finale rzutu dyskiem, zabraknie Urbanka i Hartinga

Piotr Małachowski pewnie przebrnął przez eliminacje do finału konkursu rzutu dyskiem. Aktualny mistrz świata i Europy uzyskał najlepszy wynik – 65,89 m. Awansu nie zdołał wywalczyć drugi z biało-czerwonych – Robert Urbanek. W medalowym konkursie pchnięcia kulą nie zobaczymy Pauliny Guby. Do miejsca w czołowej dwunastce zabrakło jej 6 centymetrów.

Najlepszy rezultat dnia Piotr Małachowski osiągnął w swojej drugiej próbie. Minimum, jakie musieli osiągnąć zawodnicy – aby wywalczyć awans do finału – wynosiło 65,50 m.

Robert UrbanekZdecydowanie poniżej oczekiwań zaprezentował się drugi z biało-czerwonych – Robert Urbanek. Brązowy medalista mistrzostw świata (2015) i Europy (2014) zajął odległe 17. miejsce, a wynik 61,76 m jest zdecydowanie gorszy od tego, który przed rokiem zagwarantował mu tytuł trzeciego zawodnika globu. W Pekinie Polak rzucił 65,18 m. (fot. PAP/Adam Warżawa)

Sensacją była postawa obrońcy złotego medalu z Londynu – Roberta Hartinga. Niemiec uplasował się na 15. lokacie w eliminacjach. Najpierw spalił dwa podejścia, a w trzecim minimalnie przekroczył granicę 62 metrów.

Finał konkurencji odbędzie się jutro. Początek o godz. 15:50.

* * *

W medalowych zmaganiach pchnięcia kulą pań zabraknie Pauliny Guby. 25-latka uzyskała rezultat 17,70 m i w kwalifikacjach zajęła 13. pozycję. Awans był blisko, bowiem 12. w stawce – Aliona Dubitskaya – odnotowała wynik o 6 centymetrów lepszy.

Olympic Games 2016 Athletics, Track and FieldPierwszy występ na bieżni mają za sobą 800-metrowcy. Adam Kszczot, aktualny wicemistrz świata, nie zawiódł pokładanych w nim nadziei i pewnie zwyciężył swój bieg. Polak długo trzymał się z tyłu, po to, by we właściwym momencie skutecznie zaatakować. Podobną taktykę przyjął Marcin Lewandowski, który swój start ukończył na 2. pozycji. Obu biało-czerwonych zobaczymy w półfinałach. (fot. PAP/EPA)

* * *

Podsumowanie piątkowego występu polskich lekkoatletów – sesja przedpołudniowa:

Piotr Małachowski: 1. miejsce w eliminacjach rzutu dyskiem – awans do finału
Robert Urbanek: 17. miejsce w eliminacjach rzutu dyskiem – brak awansu do finału
Paulina Guba: 13. miejsce w eliminacjach pchnięcia kulą kobiet – brak awansu do finału
Adam Kszczot: 1. miejsce w biegu eliminacyjnym na 800 m – awans do półfinału
Marcin Lewandowski: 2. miejsce w biegu eliminacyjnym na 800 m – awans do półfinału