HME Praga 2015. Trzy medale Polaków – Lićwinko, Lisek i Omelko!

Trzy medale wywalczyli polscy lekkoatleci podczas drugiego dnia Halowych Mistrzostw Europy w Pradze. Na najniższym stopniu podium stanęli Kamila Lićwinko w skoku wzwyż, Piotr Lisek w skoku o tyczce oraz Rafał Omelko w biegu na 400 m.

Po fantastycznym sezonie dobrą dyspozycję potwierdziła Kamila Lićwinko. Formy z mistrzostw Polski nie zdołała jednak utrzymać. Jej wynik 1,94 m jest o 8 cm gorszy od pobitego wówczas rekordu życiowego. [więcej]

Z nadzieją obserwowaliśmy rywalizację w skoku o tyczce. Tam o medale biło się dwóch biało–czerwonych – Robert Sobera i Piotr Lisek. Ostatecznie po brąz sięgnął ten drugi, który pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,85 m. Gdy reszta stawki skończyła rywalizację, na dobre przystąpił do niej rekordzista świata Renaud Lavillenie. Najpierw wynikiem 6,04 m poprawił rekord czempionatu, później trzykrotnie nie udało mu się przeskoczyć wysokości 6,17 m (rekord świata). [więcej]

Na zakończenie pozostał nam jeszcze bieg na 400 m mężczyzn, gdzie po odpadnięciu Karola Zalewskiego, na placu boju pozostali jeszcze Rafał Omelko i Łukasz Krawczuk. Na emocjonującym finiszu pierwszy z naszych zawodników przegrał srebrny medal o 0,01 s i stanął na najniższym stopniu podium. [więcej]

W finale pchnięcia kulą 5. pozycję zajęła Paulina Guba, która osiągnęła 17,47 m. Do brązowej medalistki Radoslavy Mavrodievej z Bułgarii zabrakło jej 36 cm. Jako szósta linię mety na dystansie 3000 m pań minęła Sofia Ennaoui. To dobry wynik, biorąc pod uwagę brak doświadczenia. Polka ma zaledwie 19 lat. W tej samej konkurencji wśród panów na siódmej pozycji finiszował Łukasz Parszczyński.

Na bardzo wolne tempo półfinału na 800 m trafiła Joanna Jóźwik. Polka ze słabym rezultatem 2:08,47 zdołała bezpośrednio awansować do wyścigu medalowego. Na tym samym dystansie wśród mężczyzn murowanym kandydatem do złota pozostaje Marcin Lewandowski, który z dużą swobodą wygrał swój dzisiejszy start. Z rywalizacji odpadł za to Karol Konieczny. Bardzo dobrą dyspozycję potwierdził popołudniu Paweł Wiesiołek, który po czterech konkurencjach siedmioboju zajmuje 3. pozycję.

***

Wyniki Polaków:

Finały:
Kamila Lićwinko (skok wzwyż K) – 1,94 m (3. miejsce, brązowy medal) [więcej]
Justyna Kasprzycka (skok wzwyż K) – 1,94 m (6. miejsce)
Piotr Lisek (skok o tyczce M) – 5,85 m (3. miejsce, brązowy medal) [więcej]
Robert Sobera (skok o tyczce M) – 5,80 m (4. miejsce)
Paulina Guba (pchnięcie kulą K) – 17,47 m (5. miejsce)
Sofia Ennaoui (3000 m K) – 8:56,77 min (6. miejsce)
Łukasz Parszczyński (3000 m M) – 7:50,11 min (7. miejsce)
Rafał Omelko (400 m M) – 46,26 s (3. miejsce, brązowy medal) [więcej]
Łukasz Krawczuk (400 m M) – 46,31 s (4. miejsce)

Półfinały:
Joanna Jóźwik (800 m K) – 2:08,47 min (2. miejsce w biegu półfinałowym – awans do finału)
Marcin Lewandowski (800 m M) – 1:50,10 min (1. miejsce w biegu półfinałowym – awans do finału)
Karol Konieczny (800 m M) – 1:50,96 min (5. miejsce w biegu półfinałowym – brak awansu)