HME Praga 2015. Bukowiecki potwierdził wielki talent, kolejni biało-czerwoni w finałach

20,46 m – taki rezultat w finale pchnięcia kulą mężczyzn osiągnął rewelacyjny Konrad Bukowiecki. Polak wyrównał należący do niego młodzieżowy rekord Europy. Bez problemów eliminacje skoku wzwyż przebrnęły Kamila Lićwinko i Justyna Kasprzycka. W finale 400 m zobaczymy Rafała Omelkę i Łukasza Krawczuka. Awansu nie wywalczyli Karol Zalewski i Justyna Święty.

Jako pierwsza do popołudniowej rywalizacji przystąpiła Karolina Kołeczek. Polka zajęła 7. pozycję w swoim półfinale biegu na 60 m przez płotki, jednak czasem 8,05 s poprawiła własny rekord życiowy. Następnie w praskiej hali odbyły się eliminacje do konkursu skoku wzwyż pań. Zarówno Kamila Lićwinko, jak i Justyna Kasprzycka pokonały poprzeczkę zawieszoną na wysokości 1.94 m. Mistrzyni świata z Sopotu udało się to w drugiej próbie W pierwszej wynik kwalifikacyjny uzyskała druga z naszych zawodniczek.

Na bardzo wysokim poziomie stała rywalizacja w biegu na 60 m przez płotki mężczyzn. Do finału nie udało się awansować żadnemu z dwóch biało–czerwonych. Dominik Bochenek i Damian Czykier zajęli odpowiednio 6. i 8. lokaty w swoich półfinałach. W biegu medalowym najszybszy okazał się Pascal Martinot-Lagarde.

Nieoczekiwanie w finale rywalizacji na 400 m zabraknie Karola Zalewskiego. Mistrz Polski zajął 3. pozycję w swoim biegu i o 0,02 s przegrał z drugim na mecie Włochem Matteo Galvanem. Podobnych problemów nie mieli Rafał Omelko i Łukasz Krawczuk, którzy zajęli odpowiednio 1. i 2. miejsca w swoich półfinałach. Wśród pań w tej samej konkurencji nie poradziła sobie Justyna Święty, która występ w starciu medalowym przegrała o przeszło 0,5 s.

Do finału pchnięcia kulą przystąpił Konrad Bukowiecki. Polak wyrównał własny młodzieżowy rekord Europy (20,46 m), co wystarczyło do zajęcia 6. pozycji. Wygrał bezkonkurencyjny David Storl wynikiem 21,23 m.

***

Wyniki reprezentantów Polski:

Finały:
Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą M) – 20,46 m (6. miejsce)

Eliminacje:
Karolina Kołeczek (60 m ppł. K) – 8,05 s (7. miejsce w biegu półfinałowym, rekord życiowy – brak awansu)
Justyna Kasprzycka (skok wzwyż K) – 1,94 m (1. miejsce w eliminacjach – awans)
Kamila Lićwinko (skok wzwyż K) – 1,94 m (5. miejsce w eliminacjach – awans)
Dominik Bochenek (60 m ppł. M) – 7,73 s (6. miejsce w biegu półfinałowym – brak awansu)
Damian Czykier (60 m ppł. M) – 7,75s (8. miejsce w biegu półfinałowym – brak awansu)
Karol Zalewski (400 m M) – 46,84 s (3. miejsce w biegu półfinałowym – brak awansu)
Łukasz Krawczuk (400 m M) – 46,71 s (2. miejsce w biegu półfinałowym – awans)
Rafał Omelko (400 m M) – 47,52 s (1. miejsce w biegu półfinałowym – awans)
Justyna Święty (400 m K) – 53,53 s (5. miejsce w biegu półfinałowym – brak awansu)
Łukasz Parszczyński (3000 m M) – 7:52,57 min (4. miejsce w biegu półfinałowym – awans)
Mateusz Demczyszak (3000 m M) – 8:09,30 min (10 miejsce w biegu półfinałowym – brak awansu)