GP Wielkiej Brytanii. Zwycięski Hancock, Woffinden nowym liderem cyklu

Amerykanin Greg Hancock okazał się najlepszy w rywalizacji żużlowców podczas GP Wielkiej Brytanii rozgrywanych na torze w Cardiff. W finale okazał się on lepszy od Brytyjczyka Taia Woffindena oraz Australijczyka Darcy’ego Warda. Dobrze zaprezentował się Krzysztof Kasprzak, który zajął czwarte miejsce w zawodach z dorobkiem 10 punktów. Zawiódł inny z biało- czerwonych- Jarosław Hampel, który zdobył zaledwie 5 punktów i został sklasyfikowany na 13. pozycji. Nowym liderem klasyfikacji indywidualnych mistrzostw świata na żużlu został Woffinden, który w zawodach uzyskał więcej punktów niż Hancock.

Jako faworytów imprezy w Cardiff wymieniano Taia Woffindena, a także takich jeźdźców, jak chociażby Darcy Ward czy Greg Hancock i Nicki  Pedersen. O pówtorzeniu sukcesu sprzed roku marzył również Niels Kristian Iversen, triumfator GP Wielkiej Brytanii z 2013 roku.

W fazie zasadniczej najlepszy okazał się Woffinden, który aż 4 razy wygrywał swoje wyścigi. Dużo punktów w pierwszych 20 biegach uzbierali również Ward oraz Iversen. Nie bez problemów miejsce w półfinale wywalczył Hancock, który po swoich dwóch pierwszych startach zdobył zaledwie 2 oczka, lecz w porę znalazł optymalne ustawienia dla swojego motocykla. Sporą niespodzianką był brak obecności w półfinale Nickiego Pedersena, który w 5 gonitwach przywiózł 8 punktów. Słabo po raz kolejny spisał się Jarosław Hampel, który aż trzykrotnie przyjeżdżał na ostatniej pozycji. Awans do półfinału z dorobkiem 8 oczek stał się udziałem innego z Polaków, Krzysztofa Kasprzaka.

W pierwszym półfinale pojechali Woffinden, Hancock, Lindgren oraz Smolinski. Najlepszy okazał się pierwszy z wymienionych, który wraz z żużlowcem z USA dostali się do ścisłego finału.

W drugiej półfinałowej gonitwie pod taśmą stanęli Ward, Kasprzak, Iversen oraz Jepsen Jensen. W tym biegu doszło do upadku tego ostatniego, z którym o pozycję walczył Polak. Jensen szybko się jednak podniósł, a wyścig nie został przerwany. Stawkę finalistów uzupełnili Australijczyk oraz nasz rodak.

W finale najlepiej wystartował Hancock, który utrzymał prowadzenie aż do samej mety. Amerykanina zaciekle atakował Woffinden, ale nie był w stanie go wyprzedzić. Trzecie miejsce przypadło w udziale Wardowi, a jako ostatni linię mety minął Kasprzak.

Nowym liderem cyklu GP został Tai Woffinden, który ma 90 punktów i o trzy punkty wyprzedza Hancocka. Jarosław Hampel oraz Krzysztof Kasprzak mają po 59 punktów i zajmują w klasyfikacji generalnej IMŚ odpowiednio siódmą oraz ósmą pozycję.

Kolejne zawody z cyklu Grand Prix odbędą się 16 sierpnia w stolicy Łotwy- Rydze.