Goetze dał Niemcom puchar! Piłkarze Loewa pokonali Albicelestes!

W 113. minucie meczu po wspaniałym dośrodkowaniu Andre Schuerrle gola na wagę mistrzostwa świata zdobył Mario Goetze. Na słynnej Maracanie Niemcy pokonali Argentynę 1:0, a jedyna bramka w spotkaniu padła w dogrywce. To czwarty triumf „Die Nationaleft” w historii i pierwszy od momentu zjednoczenia państwa.

Już w 3. minucie pierwszą szansę na zdobycie gola mieli podopieczni Joachima Loewa. Po krótkiej naradzie i niekonwencjonalnym wykonaniu rzutu wolnego strzał Toniego Kroosa odbił się od muru. W odpowiedzi groźną akcję przeprowadzili Argentyńczycy, jednak uderzenie z ostrego kąta Gonzalo Higuaina minęło  słupek Manuela Neuera. Dłużej przy piłce utrzymywali się Niemcy, mimo to lepsze okazje strzeleckie wypracowywali Albicelestes. W 21. minucie oko w oko z bramkarzem stanął Higuain. Snajper Napoli natychmiast zdecydował się na uderzenie, jednak piłka minęła słupek bramki. Po pół godzinie gry ten sam piłkarz wpakował futbolówkę do siatki. Sędzia nie uznał gola, słusznie odgwizdując spalonego. Chwilę później na murawie w miejsce kontuzjowanego Christopha Kramera pojawił się Andre Schuerrle. Jeszcze przed przerwą prowadzenie mogli objąć Argentyńczycy. Piłkę zmierzającą do siatki po próbie Lionela Messiego w ostatniej chwili zdołali wybić obrońcy. W odpowiedzi w doliczonym czasie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego w słupek gry trafił Benedikt Hoewedes.

Od początku drugiej połowy w miejsce Lavezziego na boisku zameldował się Sergio Aguero. Pierwsi dogodną sytuację stworzyli sobie Argentyńczycy. Sam na sam z Neurem znalazł się Messi, jednak uderzył obok prawego słupka bramki golkipera Bayernu. Z czasem tempo rozgrywania spotkania spadło. Na kwadrans przed końcem po indywidualnej akcji gola mógł zdobyć Messi. I tym razem napastnik Barcelony nie zdołał trafić do siatki. W 88. minucie na boisku w miejsce Miroslava Klose pojawił się Mario Goetze. Do końca regulaminowego czasu gry wynik nie uległ już zmianie, a o losach trofeum zdecydować miała dogrywka.

Tę lepiej rozpoczęli Niemcy. Strzał Schuerrle z sześciu metrów instynktownie zdołał odbić Sergio Romero. W odpowiedzi oko w oko z Neuerem stanął wprowadzony za Higuaina Rodrigo Palacio. Snajper Interu próbował przerzucić futbolówkę nad wybiegającym golkiperem Bayernu, jednak nie zdołał trafić w światło bramki. Losy meczu rozstrzygnęły się w 113. minucie. Po dokładnym dośrodkowaniu Schuerrle w polu karnym znalazł się Goetze. Niemiec przyjął piłkę po czym bez zastanowienia uderzył obok bezradnego Romero, pozwalając swojej drużynie na pierwsze mistrzostwo od 1990 roku. W odliczonym czasie ostatnią szansę na doprowadzenie do remisu fatalnym pudłem zmarnował Lionel Messi.

Podopieczni Joachima Loewa sięgnęli po czwarte mistrzostwo świata dla swojego kraju. Od 2002 roku ani razu nie spadli z podium mundialu. Po drugim miejscu w Korei i Japonii, na kolejnych dwóch imprezach plasowali się na trzeciej pozycji.

Niemcy – Argentyna 1:0 dogr.

M. Goetze 113’

Niemcy: Manuel Neuer – Philipp Lahm, Jerome Boateng, Mats Hummels, Benedikt Hoewedes, Christoph Kramer (31’ Andre Schuerrle), Bastian Schweinsteiger, Thomas Mueller, Toni Kroos, Mesut Oezil (120’ Per Mertesacker), Miroslav Klose (88’ Mario Goetze).

Argentyna: Sergio Romero – Pablo Zabaleta, Martin Demichelis, Ezequiel Garay, Marcos Rojo, Enzo Perez (85’ Fernando Gago), Javier Mascherano, Lucas Biglia, Ezequiel Lavezzi (46’ Sergio Aguero), Lionel Messi, Gonzalo Higuain (78’ Rodrigo Palacio).