Freund zwycięzcą w Falun! Kamil Stoch czwarty

Po dwóch fantastycznych skokach konkurs PŚ w Falun wygrał Severin Freund. Na drugiej pozycji uplasował się  Peter Prevc a trzecie miejsce zajął Noriaki Kasai. Kamil Stoch (trzynasty po pierwszej serii) ostatecznie zakończył zawody na czwartym miejscu po świetnym drugim skoku na odległość 134,5m. Nowym liderem klasyfikacji generalnej został Peter Prevc.

W pierwszej serii na skoczni w Falun panowały zmienne warunki atmosferyczne. Dla niektórych skoczków los był dzisiaj bardziej przychylny dla innych mniej. Fantastyczne skoki oddali Severin Freund i Noriaki Kasai. Obaj skoczyli po 133 metry jednak Niemiec miał mniej korzystne warunki za wiatr i otrzymał aż o siedem punktów wyższą notę niż Japończyk. Przy skokach Prevca oraz Stocha na skoczni panowały niekorzystne warunki i zarówno Słoweniec jak i Polak uzyskali stosunkowo słabe odległości, 125,5 m – Prevc oraz 123 m –Stoch, który po pierwszej serii zajmował dopiero 13 miejsce.

Z pozostałych Polaków w pierwszej serii najlepiej spisał się Maciej Kot, który po skoku na odległość 127,5 m zajmował dziewiątą lokatę. Do drugiej rundy awansowali także Jan Ziobro – szesnasty, Dawid Kubacki – 26 miejsce i Klemens Murańka – 27. Piotr Żyła jako jedyny z biało-czerwonych znalazł się poza czołową trzydziestką.

Druga seria to przede wszystkim popis najlepszych skoczków w oddawaniu bardzo długich skoków. Rozpoczął Kamil Stoch, który w świetnym stylu pofrunął na 134,5 m ustanawiając nowy rekord skoczni. Do momentu, gdy na belce startowej nie znalazł się Peter Prevc, Polak prowadził, jednak Słoweniec skoczył 133,5 i objął prowadzenie. Czołową dwójkę zmienili dopiero dwaj ostatni skoczkowie w konkursie. Najpierw Noriaki Kasai uzyskał 130,5m i rozdzielił Prevca oraz Stocha a następnie Severin Freund potwierdził swoją gigantyczną przewagę w tym dniu ustanawiając ponownie nowy rekord skoczni – 135m.

Na miejscu dziesiątym swój udział zakończył Maciej Kot, który oddał dwa dobre skoki w konkursie. Pozostali Polacy zajęli miejsca w trzeciej dziesiątce zawodów. Jan Ziobro – 21, Dawid Kubacki – 24, Klemens Murańka – 29.

Kamil Stoch stracił dzisiaj żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na rzecz Petera Prevca. Słoweniec ma teraz 17 pkt przewagi nad Polakiem. Okazja do rewanżu już w najbliższy piątek na skoczni w fińskim Lahti.

Wyniki konkursu PŚ w Falun:

  1. Severin Freund (Niemcy) 266,1 pkt
  2. Peter Prevc (Słowenia)     250,2 pkt
  3. Noriaki Kasai (Japonia)    248,8 pkt
  4. Kamil Stoch (Polska)        248,3 pkt
  5. Stefan Kraft (Niemcy)      246,7 pkt

Klasyfikacja generalna PŚ:

  1. Peter Prevc  988 pkt
  2. Kamil Stoch 971
  3. Noriaki Kasai 806
  4. Severin Freund 727

Sport/RIRM

 

drukuj