French Open. Jerzy Janowicz żegna się z Paryżem

Jerzy Janowicz na drugiej rundzie zakończył swój udział w tegorocznym French Open, rozgrywanym na kortach zmiennych imienia Rolanda Garrosa w Paryżu. Polak przegrał w czterech setach z Argentyńczykiem Leonardo Mayerem 4:6, 4:6, 7:6, 1:6.

Było to drugie bezpośrednie starcie tych zawodników. Podobnie jak w styczniu bieżącego roku, kiedy Mayer pokonał naszego tenisistę w 1/8 finału turnieju ATP w Sydney (4:6, 6:1, 7:6), tak i teraz nieznacznym faworytem pozostawał Argentyńczyk.

Początek meczu miał wyrównany przebieg, albowiem do stanu 3:3 obaj tenisiści zgodnie wygrywali przy swoim podaniu. Kluczowy dla losów premierowego seta okazał się siódmy gem. Wówczas Mayer wykorzystał serię błędów „Jerzyka” i uzyskał przełamanie, które jak się później okazało wystarczyło do zwycięstwa w pierwszej partii 6:4.

Druga odsłona spotkania miała właściwie identyczny przebieg. Janowicz rozpoczął dość obiecująco, prowadząc kolejno 1:0, 2:1 i 3:2, ale nadal nie mógł znaleźć recepty na przełamanie serwisu rywala. Ten z kolei uczynił to – po raz kolejny – w siódmym gemie, co w połączeniu z niemal bezbłędna grą w dalszej części seta pozwoliło mu na wygraną 6:4.

W trzeciej partii inicjatywa początkowo należała do Mayera, który od stanu 0:1 zapisał na swoim koncie trzy kolejne gemy (3:1). Po chwili jednak Polak przełamał podanie rywala i w efekcie doprowadził do remisu (4:4). Taki obrót sprawy spowodował, że o losach seta zadecydował tie-break. W nim większym opanowaniem wykazał się Janowicz, który wygrywając trzecią odsłonę 7:6(1), przedłużył swoje nadzieje na awans do następnej rundy.

Czwarta część meczu, jak się później okazała ostatnia, była już tylko popisem jednego aktora. Mayer był lepszy praktycznie w każdym elemencie tenisowego rzemiosła – pewnie wygrywał przy swoim podaniu, a dodatkowo dwukrotnie przełamał podanie „Jerzyka”, pozwalając mu na zdobycie zaledwie jednego gema. Ostatecznie Argentyńczyk triumfował w czwartym secie 6:1 i tym samym w całym spotkaniu 3:1.

W kolejnej rundzie Mayer zmierzy się z rozstawionym z numerem dziewiątym Chorwatem Marinem Ciliciem, który dziś pokonał Włocha Andreę Arnaboldiego 7:6, 6:1, 6:1.