FIFA World Cup 2018. Tunezja – wyjście z grupy byłoby historycznym osiągnięciem

Piłkarska reprezentacja Tunezji po raz piąty w historii zagra na mistrzostwach świata. Po raz ostatni Orły Kartaginy wystąpiły na imprezie tej rangi w 2006 roku w Niemczech, jednak nie zdołały wyjść z grupy. Teraz o awans do 1/8 finału ponownie będzie trudno, ponieważ zespół z Afryki będzie musiał rywalizować z dwoma silnymi europejskimi drużynami.


Tunezyjczycy w historii swoich występów na mundialach wygrali tylko jeden mecz. Dokonali tego w 1978 r., pokonując Meksyk 3:1. To zwycięstwo nie dało jednak Orłom Kartaginy awansu do kolejnego etapu rozgrywek. Na fazie grupowej kończył się również udział ekipy z północy Afryki na imprezach w 1998, 2002 oraz 2006 r. Warto zauważyć, że podczas turnieju we Francji zespół prowadził Polak – Henryk Kasperczak. To jedyny przypadek w dotychczasowej historii mistrzostw globu, aby szkoleniowiec z naszego kraju był selekcjonerem innej reprezentacji.

Kasperczak ponownie podjął się pracy z drużyną narodową Tunezji w 2015 r. To pod jego wodzą Orły Kartaginy rozpoczęły eliminacje do mundialu w Rosji. W drugiej rundzie kwalifikacyjnej po dwumeczu wyeliminowały Mauretanię. W kolejnej fazie Tunezyjczycy zdołali wygrać dwa pierwsze spotkania pod wodzą Henryka Kasperczaka, jednak polski trener, mimo takich wyników, został zwolniony w kwietniu 2017 r. O dymisji szkoleniowca zadecydowały względy pozasportowe, m.in. spory z lokalną federacją. Mimo zmiany selekcjonera zespół z północnej Afryki zdołał wywalczyć bilety do Rosji.


Selekcjoner – Nabil Maaloul

Jako piłkarz grał na pozycji pomocnika. W 1989 r. podpisał kontrakt z niemieckim Hannoverem 96, w barwach którego wystąpił 28 razy, strzelając dwa gole. Następnie wrócił do ojczyzny, a w 1999 r. został zawodnikiem Al-Ahli Dżudda. Rok później zakończył piłkarską karierę. Maaloul rozpoczął pracę szkoleniową jako asystent selekcjonera reprezentacji Tunezji w sierpniu 2002 r. Funkcję tę sprawował do lutego 2004 r., a potem jeszcze w latach 2006-2008. Następnie spróbował swoich sił jako pierwszy trener w zespołach z ligi tunezyjskiej. W 2013 r. został szkoleniowcem Orłów Kartaginy, jednak poprowadził drużynę tylko w pięciu meczach. W 2015 r. pracował jako selekcjoner reprezentacji Kuwejtu. Wrócił do pracy z kadrą Tunezji w kwietniu 2017 r., po zwolnieniu ze stanowiska Henryka Kasperczaka. Wraz z tym zespołem wywalczył awans na mundial w Rosji.


Gwiazda – Wahbi Khazri

Piłkarz o najwyższej wartości rynkowej w ekipie Tunezji na mistrzostwa świata. Występuje na pozycji ofensywnego pomocnika, jednak radzi sobie również na lewym skrzydle. Khazri urodził się we Francji, zagrał nawet jedno spotkanie dla młodzieżówki Trójkolorowych, jednak zdecydował się ostatecznie reprezentować Orły Kartaginy. W drużynie narodowej zadebiutował w styczniu 2013 r. Do tej pory zagrał dla niej 37 razy, zdobywając 12 bramek. W eliminacjach do MŚ w Rosji wystąpił sześciokrotnie. Karierę klubową rozpoczynał w 2009 r. w Bastii. W lipcu 2014 r. za 2 mln euro trafił do Bordeaux. Zimą 2016 r. pomocnik przeszedł do Sunderlandu za 11,8 mln euro. Latem 2017 r. został wypożyczony do Rennes, gdzie spędził miniony sezon.

***

Liczba występów na mundialu: 4
Najlepszy wynik: faza grupowa (1978, 1998, 2002, 2006)
Ostatni występ: 2006 (faza grupowa)
Miejsce w rankingu FIFA: 21 (stan na 07.06.2018)
Łączna wartość rynkowa wg transfermarkt.pl: 59 mln euro

***

Kalendarz w grupie G:

18 czerwca z Anglią w Wołgogradzie (godz. 20:00)
23 czerwca z Belgią w Moskwie (godz. 14:00)
28 czerwca z Panamą w Sarańsku (godz. 20:00)

***

23osobowa kadra na mistrzostwa świata 2018:

Bramkarze: Aymen Mathlouthi (Al-Batin), Farouk Ben Mustapha (Al-Shabab), Mouez Hassen (Chateauroux)

Obrońcy: Hamdi Nagguez (Zamalek), Dylan Bronn (Gent), Rami Bedoui (Etoile Sportive du Sahel), Yohan Benalouane (Leicester City), Syam Ben Youssef (Kasimpasa), Yassine Meriah (Club Sportif Sfax), Oussama Haddadi (Dijon), Ali Maaloul (Al-Ahly Kair)

Pomocnicy: Ellyes Skhiri (Montpellier), Mohamed Amine Ben Amor (Al-Ahli Dżudda), Ghaylene Chalali (Esperance Tunis), Farjani Sassi (Al-Nasr), Ahmed Khalil (Club Africain), Seifeddine El Khaoui (Troyes)

Napastnicy: Fakhreddine Ben Youssef (Ettifaq), Anice Badri (Esperance), Bassem Srarfi (Nice), Wahbi Khazri (Rennes), Naim Sliti (Dijon), Sabeur Khalifa (Club Africain)

Sport.RIRM

drukuj