FIFA World Cup 2018. Szlagier z rezerwowymi w rolach głównych, przebłysk Januzaja

Belgowie pokonali Anglików 1:0 i to oni zwyciężyli rywalizację w grupie G mistrzostw świata w Rosji. Spotkanie, w którym na murawę wybiegło wielu rezerwowych, rozstrzygnął zaraz po zmianie stron Adnan Januzaj.

Tutaj w grę wchodziły kalkulacje. Przegrany miałby teoretycznie łatwiejszą drogę do półfinału. Drugie miejsce pozwalało na batalię z teoretycznie niżej notowanymi rywalami, tj. Kolumbią, a później lepszym z pary Szwecja – Szwajcaria. Wygrana mogła oznaczać ćwierćfinałową konfrontację z Brazylią.

Kiedy piłkarze wyszli na murawę, matematyka w ich głowie straciła znaczenie. W 6. minucie widowiska Jordan Pickford musiał interweniować po strzale Youriego Tielemansa. Chwilę później zakotłowało się w polu karnym Anglików, którzy musieli wybijać futbolówkę z linii bramkowej. Obiecujący początek dawał nadzieję na wielki mecz. Rezerwowi – bo oni przede wszystkim wybiegli na murawę – nie rozpieszczali jednak kibiców. W końcówce pierwszej połowy uaktywnił się nieco Thorgan Hazard, ale nie przełożyło się to na okazje strzeleckie.

Pasywność Anglików została skarcona zaraz po przerwie, kiedy indywidualną akcję przeprowadził Adnan Januzaj. Belg oszukał rywala, by po chwili huknąć w okienko bramki Pickforda. Synowie Albionu szukali swojej szansy. W 66. minucie pojedynek sam na sam z Thibautem Courtoisem przegrał Marcus Rashford. Kiedy piłkarze z Wysp wytracili cały impet, do głosu coraz śmielej dochodzili Belgowie. W końcówce meczu swoje szanse mieli Dries Mertens, Michy Batshuayi i Marouane Fellaini. Tym razem strzały były albo niecelne, albo w zasięgu golkipera.

Wynik nie uległ już zmianie. Wygrana Belgów dała im pierwsze miejsce w tabeli grupy G. Anglicy nie są jednak na straconej pozycji. O awans do ćwierćfinału zagrają z Kolumbią. Jeśli przejdą rywali, zmierzą się z lepszym z pary Szwecja – Szwajcaria. Na Czerwone Diabły czeka już Japonia.