FIFA World Cup 2018. Rosjanie oblali pierwszy poważny sprawdzian

Urugwaj wyraźnie lepszy od Rosjan. W spotkaniu, którego stawką było pierwsze miejsce w grupie A, gospodarze turnieju polegli 0:3. O wyniku przesądziły gole Luisa Suareza, Denisa Czeryszewa (samobójczy) i Edinsona Cavaniego.

Dwa zwycięstwa podopiecznych Stanisława Czerczesowa mogły imponować. Nie chodzi tylko o rozmiary (5:0 i 3:1), ale też styl. Rosjanie wyrastali na zespół, który przed własną publicznością może zamieszać w fazie pucharowej. Pierwszym testem było starcie z Urugwajem. La Celeste – postawę swoich konkurentów do pierwszego miejsca w grupie A – zweryfikowali nadzwyczaj brutalnie.

Strzelanie rozpoczęło się w 10. minucie. Podopieczni Oscara Tabareza – po błędzie przy wyprowadzaniu piłki przez Rosjan – wywalczyli rzut wolny blisko pola karnego. Do piłki podszedł Luis Suarez i huknął obok muru. Uderzenie było na tyle silne, że Igor Akinfiejew nie zdążył z interwencją.

Rosjanie próbowali się odgryźć, ale trudno było im zaskoczyć dobrze zorganizowaną, siłowo grającą defensywę Urugwaju. W 24. minucie rywalom dodatkowo sprzyjało szczęście. Zza szesnastki przymierzył Diego Laixat. Futbolówka odbiła się po drodze od Denisa Czeryszewa i wpadła do siatki zdezorientowanego bramkarza. Dramat gospodarzy trwał w najlepsze. Jeszcze przed przerwą za drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę z boiska wyleciał Igor Smolnikow.

Po zmianie stron podopieczni Stanisława Czerczesowa wyglądali już lepiej. Wciąż mieli jednak problem ze stworzeniem zagrożenia pod bramką Fernando Muslery. La Celeste przetrwali napór i skutecznie skontrowali. W 90. minucie swojego pierwszego gola na tym mundialu zdobył Edinson Cavani.

Wynik 0:3 nie napawa gospodarzy optymizmem przed 1/8 finału. Były trener Legii będzie musiał wstrząsnąć swoimi zawodnikami, bo w kolejnej rundzie czeka ich już starcie ze zwycięzcą grupy B, w której są Portugalia i Hiszpania.