FIFA World Cup 2018. Rola gospodarza niemal gwarancją udanego turnieju

W środowisku sportowym znane jest powiedzenie, które mówi, że „gospodarzom pomagają ściany”. Z pewnością znajduje ono potwierdzenie w historii piłkarskich mistrzostw świata. Rola gospodarza turnieju bardzo często powiązana była z dobrym wynikiem sportowym reprezentacji kraju organizatora imprezy. Statystyki mówią same za siebie na 20 mundiali aż w 13 przypadkach gospodarz zajmował miejsce w czołowej czwórce, 11 razy stał na podium, a sześciokrotnie zdobył Puchar Świata. Ostatnim zespołem, który triumfował na światowym czempionacie, była Francja w 1998 roku.


Urugwaj gospodarz mundialu w 1930 r. zwycięstwo

Pierwszy w historii turniej finałowy o mistrzostwo świata w piłce nożnej zorganizował Urugwaj. Reprezentacja gospodarzy w pełni wykorzystała atut własnych stadionów. Urusi w grupie okazali się lepsi od Rumunii oraz Peru. W półfinale rozgromili Jugosławię aż 6:1, zaś w finale pokonali Argentynę 4:2.

***

Włochy gospodarz mundialu w 1934 r. zwycięstwo

W 1934 r. mundial odbył się we Włoszech. Włosi – podobnie jak cztery lata wcześniej Urugwajczycy – w pełni wykorzystali fakt bycia gospodarzem turnieju. Azzurri w 1/8 finału rozgromili USA, w ćwierćfinale wyeliminowali Hiszpanię, w półfinale pokonali Austrię 1:0, a w meczu finałowym – po dogrywce – okazali się lepsi od Czechosłowacji.

***

Francja gospodarz mundialu w 1938 r. ćwierćfinał

Francuzi – organizatorzy turnieju w 1938 r. – nie powtórzyli wyczynu poprzednich gospodarzy. Trójkolorowi udział w mistrzostwach świata zakończyli stosunkowo szybko, bo w ćwierćfinale. Przegrali co prawda 1:3 spotkanie 1/4 finału, jednak ich rywalem był późniejszy zwycięzca mundialu – reprezentacja Włoch.

***

Brazylia gospodarz mundialu w 1950 r. drugie miejsce

Brazylijczycy, którzy zorganizowali pierwsze powojenne mistrzostwa świata, bardzo liczyli na triumf na własnej ziemi. W fazie grupowej Canarinhos okazali się lepsi od Jugosławii, Szwajcarii oraz Meksyku. W rundzie finałowej, rozgrywanej systemem każdy z każdym, Brazylia wysoko wygrała ze Szwecją (7:1) oraz Hiszpanią (6:1). O losach tytułu decydował więc mecz z Urugwajem. W nim gospodarze ulegli rywalom 1:2 i musieli zadowolić się drugim miejscem. To spotkanie miało oglądać ok. 200 tys. widzów.

***

Szwajcaria gospodarz mundialu w 1954 r. ćwierćfinał

Gospodarze mistrzostw świata w 1950 r. – Szwajcarzy – nie wykorzystali w pełni atutu własnych boisk. Helweci wyszli co prawda z drugiego miejsca w swojej grupie, wyprzedzając Włochów, jednak już w ćwierćfinale przegrali z reprezentacją Austrii 5:7.

***

Szwecja gospodarz mundialu w 1958 r. drugie miejsce

Mistrzostwa świata w Szwecji przyniosły gospodarzom wielki sukces. Piłkarze Trzech Koron najpierw bardzo pewnie wygrali swoją grupę, pokonując Walię, Węgry i Meksyk. W ćwierćfinale Szwedzi wyeliminowali ZSRR, wygrywając 2:0, zaś w półfinale pokonali RFN 3:1. Sposób na gospodarzy znaleźli w finale fenomenalni Brazylijczycy, wygrywając aż 5:2.

***

Chile gospodarz mundialu w 1962 r. trzecie miejsce

Dwa lata przed turniejem w Chile kraj ten nawiedziło trzęsienie ziemi o sile aż 9,5 stopnia w skali Richtera. Mimo to turniej odbył się zgodnie z terminem. Gospodarze wyszli z grupy z drugiego miejsca, za RFN, a przed Włochami i Szwajcarią. W 1/4 finału La Roja pokonała ZSRR, ale w półfinale musiała uznać wyższość Brazylii, przegrywając 2:4. W meczu o 3. miejsce Chilijczycy wygrali jednak 1:0 z Jugosławią.

***

Anglia gospodarz mundialu w 1966 r. zwycięstwo

Anglicy, którzy uważali swój kraj za kolebkę futbolu, doczekali się mistrzostw we własnym kraju w 1966 r. Synowie Albionu w fazie grupowej okazali się lepsi od Urugwaju, Meksyku i Francji. Potem eliminowali Argentynę (1:0) oraz Portugalię (2:1). W finale Anglicy po dogrywce wygrali z RFN 4:2. Do legendy przeszło trafienie Geoffa Hursta 3:2, ponieważ do dziś trwają spory, czy piłka po strzale angielskiego piłkarza minęła linię bramkową. Sędzia wówczas uznał jednak trafienie.

***

Meksykgospodarz mundialu w 1970 r. ćwierćfinał

Meksyk jako pierwszy kraj z Ameryki Północnej i Środkowej dostąpił zaszczytu organizacji turnieju finałowego mistrzostw świata. Gospodarze w grupie z ZSRR, Belgią oraz Salwadorem zajęli drugie miejsce, dzięki czemu awansowali do ćwierćfinałów. W nim nie mieli już jednak zbyt wiele do powiedzenia w starciu z Włochami, przegrywając 1:4.

***

RFN gospodarz mundialu w 1974 r. zwycięstwo

W 1974 r. turniej o mistrzostwo świata zawitał do Republiki Federalnej Niemiec. Gospodarze w swojej grupie zajęli drugie miejsce, za NRD, a przed Chile oraz Australią. W drugiej rundzie grupowej RFN trafił na Polskę, Szwecję oraz Jugosławię. Piłkarze z zachodnich Niemiec w tej rywalizacji okazali się najlepsi, w decydującym spotkaniu – słynnym „meczu na wodzie” – pokonując reprezentację Polski 1:0, dzięki czemu awansowali do finału mistrzostw. W nim pokonali Holandię 2:1.

***

Argentyna gospodarz mundialu w 1978 r. zwycięstwo

Po 16 latach mistrzostwa świata ponownie zawitały do Ameryki Południowej – tym razem do Argentyny. Gospodarze turnieju rozpoczęli zmagania w MŚ od drugiego miejsca w swojej grupie, za Włochami, co dało im awans do drugiej rundy. W niej Albicelestes okazali się lepsi od Brazylii, Polski i Peru, co dało Argentyńczykom awans do finału. W decydującym spotkaniu gospodarze – choć nie bez problemów – pokonali po dogrywce Holandię 3:1.

***

Hiszpania gospodarz mundialu w 1982 r. druga runda grupowa

Organizacja mistrzostw świata w roku 1982 przypadła w udziale Hiszpanom. Gospodarze turnieju w pierwszej fazie grupowej mierzyli się z Irlandią Północną, Jugosławią i Hondurasem. Piłkarze La Furia Roja dość szczęśliwie awansowali z drugiego miejsca do kolejnej fazy grupowej. W niej okazali się jednak słabsi od RFN i Anglików.

***

Meksyk gospodarz mundialu w 1986 r. ćwierćfinał

Meksyk po 16 latach przerwy ponownie został gospodarzem najważniejszej piłkarskiej imprezy na świecie. Zawodnicy El Tri rywalizację rozpoczęli od wygranej rywalizacji grupowej z Paragwajem, Belgią i Irakiem. W 1/8 finału gospodarze pokonali Bułgarię 2:0. Kolejnym rywalem Meksyku był RFN. Piłkarzom z Ameryki Środkowej do awansu do półfinału zabrakło niewiele – odpadli bowiem po konkursie rzutów karnych, przegranym 1:4.

***

Włochy gospodarz mundialu w 1990 r. trzecie miejsce

W 1990 r. po raz drugi w historii gospodarzem turnieju finałowego MŚ zostali Włosi. Italia wyszła z grupy z pierwszego miejsca, wyprzedzając Czechosłowację, Austrię i Stany Zjednoczone. W 1/8 finału Azzurri pokonali 2:0 Urugwaj, zaś w 1/4 finału wygrali 1:0 z Irlandią. Półfinałowy mecz z Argentyną zakończył się porażką gospodarzy po rzutach karnych 3:4. Na pocieszenie Włochom pozostało trzecie miejsce, po wygranej z Anglią 2:1.

***

Stany Zjednoczone gospodarz mundialu w 1994 r. 1/8 finału

Mistrzostwa świata w 1994 r. zorganizowały USA, a więc kraj, w którym soccer nie był sportem dominującym. Piłkarze Jankesów wstydu jednak nie przynieśli. W grupie z Rumunią, Szwajcarią i Kolumbią zajęli trzecie miejsce, co dało im awans do 1/8 finału. Tam przegrali 0:1 z późniejszym mistrzem świata – Brazylią.

***

Francja gospodarz mundialu w 1998 r. zwycięstwo

W 1998 r. – po 60 latach przerwy – Francuzi ponownie zorganizowali piłkarskie MŚ. Tym razem Trójkolorowi, niesieni dopingiem własnych kibiców, zdobyli tytuł mistrzowski. W fazie grupowej pokonali Danię, RPA i Arabię Saudyjską. W 1/8 finału gospodarze wyeliminowali Paragwaj, w ćwierćfinale – Włochy (po rzutach karnych), zaś w półfinale ograli Chorwację 2:1. W wielkim finale Francja pewnie pokonała Brazylię 3:0 i po praz pierwszy w historii zdobyła mistrzostwo świata.

***

Japonia współgospodarz mundialu w 2002 r. 1/8 finału
Korea Południowa współgospodarz mundialu w 2002 r. czwarte miejsce

W 2002 r. po raz pierwszy w historii MŚ zorganizowały dwa kraje – Japonia oraz Korea Południowa. Japończycy w tym turnieju doszli do 1/8 finału, wygrywając grupę z Belgią, Rosją i Tunezją. Na etapie 1/8 przegrali z rewelacją tamtego mundialu – Turcją – 0:1. Dużo lepiej poradzili sobie współgospodarze rywalizacji – Koreańczycy z południa. Dotarli oni aż do półfinałów, niestety – przy wydatnej pomocy sędziów. W fazie grupowej Tygrysy Azji niespodziewanie okazali się lepsi od Portugalczyków i Polaków. W 1/8 finału – nie bez udziału sędziego – pokonali po dogrywce Włochów 2:1. W ćwierćfinale współgospodarze MŚ przy pomocy arbitra dotrwali do rzutów karnych w meczu z Hiszpanią, gdzie zwyciężyli 5:3. Piękny sen Koreańczyków skończył się w półfinale, gdzie lepsi okazali się Niemcy, wygrywając 1:0. W meczu o 3. miejsce Tygrysy Azji przegrały z Turcją 2:3, tracąc pierwszą bramkę już w 11 sekundzie spotkania.

***

Niemcy gospodarz mundialu w 2006 r. trzecie miejsce

Po udanych MŚ w Japonii i Korei Niemcy przed własną publicznością liczyli na złoty medal mundialu. Początkowo wszystko szkło zgodnie z planem – Die Mannschaft wygrał grupę z Ekwadorem, Polską i Kostaryką, w 1/8 finału pokonał Szwecję 2:0, zaś w ćwierćfinale wyeliminował po rzutach karnych Argentynę. W półfinale kibice gospodarzy musieli przełknąć gorysz porażki – ich pupile przegrali po dogrywce w Włochami 0:2. Niemcom pozostała więc rywalizacja o trzecie miejsce, zwieńczona pokonaniem Portugalii 3:1.

***

Republika Południowej Afryki gospodarz mundialu w 2010 r. faza grupowa

W 2010 r. po raz pierwszy mistrzostwa świata w piłce nożnej odbyły się na kontynencie afrykańskim. Po raz pierwszy również zdarzyło się, aby gospodarz turnieju odpadł już po fazie grupowej. Drużyna RPA w swojej grupie rywalizowała z Urugwajem, Meksykiem oraz Francją. Gracze z Południowej Afryki zremisowali z Meksykiem, wysoko przegrali z Urugwajem i pokonali Francję. Cztery punkty wystarczyły jednak gospodarzom tylko na zajęcie trzeciego miejsca w stawce.

***

Brazylia gospodarz mundialu w 2014 r. czwarte miejsce

W 2014 r. – ponad 60 latach – mundial ponownie zagościł w Brazylii. Kibiców Canarinhos interesował więc tylko tytuł mistrzowski. Piłkarze z Kraju Kawy przeszli fazę grupową bez kłopotów, wygrywając rywalizację z Meksykiem, Chorwacją i Kamerunem. W 1/8 finału Brazylijczycy potrzebowali rzutów karnych, aby pokonać Chile. W kolejnej fazie gospodarze wyeliminowali Kolumbię, zwyciężając 2:1. Półfinałowym rywalem Canarinhos byli Niemcy. To spotkanie zakończyło się klęską Brazylii – nasi zachodni sąsiedzi zwyciężyli aż 7:1, prowadząc 5:0 już po pół godziny gry. Rozbitych gospodarzy w meczu o 3. miejsce dobili jeszcze Holendrzy, wygrywając 3:0.

Sport.RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl