FIFA World Cup 2018. Niemcy pozostają w grze, gol na wagę zwycięstwa w ostatniej minucie

Reprezentacja Niemiec rzutem na taśmę uratowała się przed kolejną, brzemienną w skutkach stratą punktów na mundialu w Rosji. W spotkaniu 2. kolejki grupy F mistrzowie świata pokonali Szwedów 2:1 po golu Toniego Kroosa w ostatniej minucie meczu. Dzięki wygranej podopieczni Joachima Loewa nieco przybliżyli się do awansu do fazy pucharowej.

Dla Niemców cel w meczu ze Szwedami mógł być tylko jeden – trzy punkty. Ewentualna porażka oznaczałaby sensację, jaką byłoby odpadnięcie aktualnych mistrzów świata już po fazie grupowej. Z kolei remis raczej ucieszyłby graczy Trzech Koron, którzy zachowali trzypunktową przewagę nad Niemcami.

Podopieczni Joachima Loewa, świadomi stawki spotkania, od samego początku zdecydowanie zaatakowali. Ich akcjom brakowało jednak wykończenia. Szwedzi czekali na okazje do kontr i w pierwszej połowie przeprowadzili kilka szybkich akcji. W 12. minucie sam na sam z Manuelem Neuerem wyszedł Marcus Berg, jednak w ostatniej chwili został wytrącony z równowagi przez Jerome’a Boatenga.

W 19. minucie na niemiecką bramkę uderzał Berg, ale został zablokowany. W 32. minucie błąd w wyprowadzaniu piłki popełnił Toni Kroos, który zagrał do rywala, Viktor Claesson zagrał do Oli Toivonena, a ten, mimo ataków obrońcy, uderzył górą w górny róg bramki Manuela Neuera. Tuż przed przerwą Szwedzi mogli podwyższyć prowadzenie, ale po główce Berga świetnym refleksem popisał się bramkarz mistrzów świata.

Trener Joachim Loew w przerwie meczu dokonał zmiany. Juliana Draxlera zastąpił Mario Gomez. Niemcy po wznowieniu gry ruszyli do ataku. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W 48. minucie Timo Werner zagrał wzdłuż linii piątego metra, a Marco Reus wepchnął futbolówkę do siatki. Mistrzowie świata w kolejnych minutach kontynuowali natarcie, a piłkarze Trzech Koron skupili się na defensywie i kontrach. W 76. minucie jedną z nielicznych okazji miała Szwecja. Strzał Emila Forsberga zza pola karnego pewnie złapał jednak Manuel Neuer.

W 83. minucie drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał Jerome Boateng. To jednak nie podłamało Niemców, którzy nadal szukali szansy na zdobycie zwycięskiej bramki. W 88. minucie po „główce” Mario Gomeza na rzut różny wybił piłkę Robin Olsen. W doliczonym czasie gry potężny strzał rezerwowego Juliana Brandta zatrzymał się na słupku szwedzkiej bramki.

W 95. minucie sędzia Szymon Marciniak podyktował rzut wolny z lewej strony pola karnego (patrząc od strony Niemców). Mistrzowie świata krótko rozegrali futbolówkę, a mocne uderzenie Toniego Kroosa znalazło drogę do bramki Trzech Koron. Ten gol zapewnił zespołowi Joachima Loewa bezcenne trzy punkty i dużo lepszą sytuację przed ostatnim meczem grupowym z Koreą Południową. Szwecja swojej szansy na awans poszuka w starciu z Meksykiem, który do tej pory zgromadził komplet sześciu oczek.